• Banner

Historia e atyre qe s'jane, Kasem Trebeshina
  • Historia e atyre qe s'jane, Kasem Trebeshina

Historia e atyre qe s'jane, Kasem Trebeshina

Homo dramatikusi i Kasëm Trebeshinës përjeton rënie në nivelet më të ulëta të nënshtrimit dhe të prostituimit fizik e shpirtëror, por edhe ngritje në nivelet më sublime të heroit me guxim mbinjerëzor kur e mund frikën nga vdekja, që ishte instrument efikas i terrorit në kohën e diktaturës.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Historia e atyre që s'janë (komedi tragjike)
Gjinia: Drama
Autori: Kasëm Trebeshina
Shtëpia botuese: Buzuku
Viti: 2007
Fq. 72
Pesha: 0.105 kg.
ISBN: 978-9951-08-219-8

Komente mbi librin

"Homo dramatikusi i Kasëm Trebeshinës përjeton rënie në nivelet më të ulëta të nënshtrimit dhe të prostituimit fizik e shpirtëror, por edhe ngritje në nivelet më sublime të heroit me guxim mbinjerëzor kur e mund frikën nga vdekja, që ishte instrument efikas i terrorit në kohën e diktaturës.

Kur heroi i Trebeshinës arrin të mundë frikën, kur humb motivin e mbijetesës me çdo kusht dhe kur është i gatshëm të vetëshkatërrohet për një pozicion më të lartë moral, përjeton aktin sublim të katarzës, kështu që nga antiheroi minor shndërrohet në hero tragjik...

"Historia e atyre që s'janë" gjithsesi do të shënojë kthesë në historinë e dramës sonë kombëtare dhe do të imponojë kritere të reja vlerësimi."

Fadil Hysaj

"Pritja që i është bërë tragjikomedisë "Historia e atyre që s'janë", që shënon përkthimin e parë në frëngjisht të një vepre dramatike shqiptare, dëshmon vlerësimin kuptimplotë ndaj dramaturgjisë së Kasëm Trebeshinës."

Behar Gjoka

""Historia e atyre që s'janë" u përkthye dhe u interpretua nga një grup entuziastësh francezë, i vënë në një skenë të Parisit nga regjisori i ri Dominique Dolmieux, ndërsa u vu edhe në skenën e Teatrit Shqiptar të Prishtinës nga regjisori gjithashtu i ri Ilir Bokshi.

Asgjë s'na shtyn të mendojmë se ky është teksti më përfaqësues i krijimtarisë dramaturgjike të Kasëm Trebeshinës, pa dyshim njëri nga autorët më interesantë dhe më kontroversë pas heqjes së perdes së çeliktë në Shqipëri, me faktin se është zgjedhur i pari nga ata që do të depërtojnë këndej."

Eqrem Basha

"Inskenimi i dramës "Historia e atyre që s'janë" në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës ishte një sfidë kulturore për krijuesit e shumtë, por edhe për teatërdashësit, të cilët nuk ishin të paktë që ndoqën premierën e kësaj vepre."

Haqif Mulliqi

Detajet e librit
Buzuku
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001308

Botuesi: Buzuku

Kenge per Kosoven, Kasem Trebeshina

(0)

Poezia është dimension i veçantë në kompleksin artistik trebeshian dhe, pos si zhanër i veçantë, shdtrihet kudo: është jo vetëm pjesë përbërëse e teksteve të përkatësive të ndryshme, por edhe vetë lënda e shtrirë kudo...Është një amalgamë që shkrin njësitë më të vogla po dhe tërësitë artistike, duke i dhënë shpir

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001318

Botuesi: Buzuku

Tregtari i skeleteve, Kasem Trebeshina

(0)

Tregtari i skeletëve ka si motiv esencial të rrëfimit rolin e intelektualit klasor. Asmut Rrakatja niset në misionin politik për të mbledhur skeletët, të cilët do të dëshmonin përmasën e fitores. Bredh nga despotati në despotat në kërkim të eshtrave, numri i saktë i të cilëve është i lëvizshëm.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje
9 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000792

Botuesi: Onufri

Stinë e mërzitshme në Olymp, Ismail Kadare

(0)

Zeusi ndihet i kërcënuar nga një komplot dhe "çështja Promethe", para pajtimit mes atyre të dyve, është procesi i parë politik i historisë. Edhe pse e ka pushuar luftën me zotin madhor, Prometheu prapë nuk ndihet i qetë. Tashmë i liruar nga prangat, ai merr pjesë në një shpërthim nuklear dhe aty e kupton se ç'ka bërë qenia njeri...

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2346

Botuesi: Botimet Dudaj

Dy drama, Ledi Kacani Myshketa

(0)

Në të dy dramat ka tema aktuale dhe konflikte jetësore. Në mes të tjerave, personazhet qendrore janë figura femërore, të cilat i ka ravijëzuar me dashuri, por njëherësh dhe me realizëm. Uroj me gjithë zemër që veprat e saj të shohin dritat e skenës dhe njerëzit të duartrokasin, duke u gëzuar për lindjen e një dramaturgeje të

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000126

Pese drama dhe nje korn Anglez, Stefan Capaliku

(0)

Tri këngë dashurie, Ftesë për darkë, Kulla e Babelit, Utopos Këpucët.Kjo është një përmbledhje dramash nga një prej përfaqësuesit më të suksesshëm të dramës së re shqiptare.Në këtë vëllim përmblidhen drama të vlerësuara me çmime brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU002069

Botuesi: Onufri

Drama, Martin Camaj

(0)

Ngjarja e kësaj drame mbështetet tërthorazi në një zezonë gjakmarrje të pashembullt gjithkund shtrihej dikur pushteti i Kanunit të Lekës. Tregohet se në shekullin e kaluem, përmbi Drin, përpara se ky lumë then qafën, vdiq një malësor. Ai e kishte lanë me fjalë që t'i baheshin drekët mortore ma të mëdhatë që mund të ishin.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Aliu në makth, Erjus Mezini

(0)

Drama "Aliu në makth" zë fill në një çast historik specifik: Ali Pashë Tepelena është plagosur në oborrin e manastirit të Shën Pandelejmonit dhe nga aty është sjellë, pa ndjenja, në katin e dytë të manastirit, ku më vonë do të ekzekutohet nga Qose Mehmet Pasha.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2836

Botuesi: Te tjere

Gjinkallat keshilltare, Elian Gjini

(0)

Gjinkallat Këshilltare është një komedi filozofike në të cilën, me anë të zërit të 4 personazheve kryesore, trajtohen tema të rëndësishme të zhvillimit ekonomik dhe të tranzicionit shoqëror shqiptar gjatë këtyre dekadave.

Çmimi 390 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)