• Banner

Tri rrëfenja, Umberto Eco

Nga takimi i jashtëzakkonshëm i një tregimtari si Umberto Eco dhe një artist si Eugenio Carmi, tri histori për respektin dhe shpresën, për fëmijë e të rritur, për ata që duan të lexojnë me imagjinatë.

900 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tri rrëfenja
Origjinali: Tre Racconti
Gjinia: Roman
Autori: Umberto Eco
Shqipëroi: Edon Qesari
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2023
Fq. 112
Pesha: 0.35 kg
ISBN: 978-9928-366-47-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Nga takimi i jashtëzakkonshëm i një tregimtari si Umberto Eco dhe një artist si Eugenio Carmi, tri histori për respektin dhe shpresën, për fëmijë e të rritur, për ata që duan të lexojnë me imagjinatë.

Bomba dhe gjenerali
Atomet e dëshpëruara mbyllur brenda një bombe dhe një gjeneral që dëshiron
të nisë një luftë me çdo kusht.

Tre kozmonautët
Tre kozmonautë dyshues që takojnë një marsian me gjashtë duar.

Xhuxhmaxhuxhët e planetit Gnu
Një perandor fuqiplotë që mëton të çojë qytetërimin në një planet të vogël, ku banorët janë të pafajshëm dhe të lumtur.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928366474
ean13
9789928366474
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Morava

Gruaja e doktorit, Daniel Hurst

Burri im është mjek. Ai është i zgjuar, simpatik dhe të gjithë i besojnë atij. Përveç meje. Në sipërfaqe, duket sikur i kam të gjitha – martesën e përsosur, burrin që dua, jetën harmonika. Por, është larg nga e vërteta.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Treni i fëmijëve, Viola Ardone

Bazuar në ngjarje të vërteta, një histori mallëngjyese për dashurinë, familjen, shpresën dhe mbijetesën, e vendosur në Italinë e pas Luftës së Dytë Botërore - e shkruar me zemër dhe penë të fortë nga Viola Ardone.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Lufta e ftohtë e re, SHBA, Rusi, Kinë nga Kosova në Ukrainë, Gilbert Achcar

Në përcaktimin e këtij konfigurimi të rinovuar dhe në "gjurmimin e ndërsjellë të forcave në lojë, lufta e Kosovës ka luajtur, qartësisht në një shkallë më të vogël dhe mutatis mutandis flat: me ndryshimet përkatëse një rol të krahasueshëm me atë të luftës së Koresë të viteve 1950-53.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Vajzat e '90, Anila Janka

Dyert e ambasadave të huaja, të vendeve të ndryshme, u shpërthyen nga dhjetëra njerëz të revoltuar që donin t'i largoheshin regjimit të egër diktatorial. Rrugët, të vetmet dëshmitare të sinqerta të kësaj ngjarjeje, për herë të parë ngelën të shkreta; u boshatisen nga të rinjtë. Sistemi, tashmë i kalbur, po fillonte të thërrmohej si ajo rrënoja që nuk ka...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Histori e Skënderbeut, Naim Frashëri

Vepra doli në një çast historik tepër të mprehtë: Perandoria Osmane po shkonte drejt fundit të saj dhe rreziku i copëtimit të vendit tonë nga shtetet shoviniste ishte shumë i madh. Kërkohej më shumë se kurrë që ndërgjegjja kombëtare të forcohej dhe, veç kësaj, te shqiptarët të krijohej mendësia se ishte e drejta e tyre të jetonin të lirë si komb më vete...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Vajzat e Jaltës, Catherine Grace Katz

Ky roman është bazuar në historitë ende të panjohura të tre vajzave të reja, inteligjente dhe magjepsëse që shoqëruan baballarët e tyre të famshëm në Konferencën e Jaltës në shkurt 1945, dhe për jehonat fatale të asaj konference në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Beteja për 20 përqindëshin, Ardit Bido

Debati shqiptaro-grek mbi praninë ose jo të pakicës greke në Bashkinë Himarë dhe Bashkinë Konispol është debat ekstremesh: pala greke pretendon se në to, pjesa dërrmuese e ortodoksëve janë grekë dhe pala shqiptare pretendon se numri i minoritarëve është i papërfillshëm.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)