Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb
  • Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb

Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb

OMBRA GVG

 Befasia që e pret brenda mureve të kësaj kështjelle, ka të bëjë me sfera të ndryshme: nga e mrekullia te misteri, te magjikja, te erotikja, te komikja, deri te e përbindshmja.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Legjenda e Pendragonit
Origjinali: Oso de trapo
Gjinia: Roman
Autori:Antal Szerb
Shqipëroi:Adrian Beshaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2022
Fq. 392
Pesha: 0.48 kg
ISBN: 978-9928-06-344-2
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Kështjella e Pendragonit në Uells ka qenë për shekuj me radhë një laborator magjie, strehë heretikësh, humus i përshtatshëm për diturinë atavike të popullit kelt, seli e Rozakroçeve, mjeshtërve të fundit të mëdhenj të arteve okulte. Pikërisht në bibliotekën shumë të pasur të kësaj kështjelle Janos Batki, protagonisti i romanit, shkon për të avancuar kërkimet e tij. Batki, një viveur, një snob “neo-mendjelehtë”, siç i pëlqen ta përkufizojë veten, një erudit që studion vetëm gjëra të kota, filoaristokrat dhe donzhuan, e pranon me kënaqësi ftesën e të fundmit të Rozakroçeve dhe niset në drejtim të kësaj kështjelle të zymtë. Befasia që e pret brenda mureve të kësaj kështjelle, ka të bëjë me sfera të ndryshme: nga e mrekullia te misteri, te magjikja, te erotikja, te komikja, deri te e përbindshmja. Pas më shumë se tetëdhjetë vjetësh nga botimi i parë, “Legjenda e Pendragonit” mbetet një nga romanet më të bukura nga letërsia hungareze dhe që është botuar në shumë gjuhë të botës.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928063380
ean13
9789928063380
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Argeta LMG

Unë jam e tradhtuara (Historia e Dorës), Iva Musaraj

Unë jam gjithçka e njëkohësisht nuk jam asgjë. Nuk jam e lumtur. Në këtë botë anoreksikësh dhe bulimikësh, unë nuk e gjej dot veten. Në këtë botë të mbushur me veshje lëkure, stringa e tanga, silikon, selfie, instagram, unë nuk kam asgjë. Në këtë botë ku bukuria vlen më shumë se inteligjenca dhe në këtë botë ku bëhet garë për veshje dhe dukje, unë jam një...
700 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Fryn fllad pranvere, Sun Jianjiang

Kjo seri përmbledh vepra përfaqësuese të dhjetë shkrimtarëve të njohur të letërsisë kineze për fëmijë, disa prej të cilëve janë nominuar për Çmimin Hans Christian Andersen. Të gjitha veprat e tyre janë përralla dhe histori për fëmijë kinezë. Ka marrëdhënie midis dashurisë dhe lumturisë, realitetit dhe fantazisë, njerëzve dhe natyrës. Në këto vepra, çdo...
700 Lekë
More

Botuesi: Berk

Ditare: 1914-1920, Shuk Gurakuqi

Ditaret e Shuk Gurakuqit mbase nuk janë histori në kuptimin e një doracaku orientues, ama kanë një vlerë historike të pamohueshme, pasi autori i tyre ka fiksuar en détail skena të jetës së përditshme të Shkodrës së para një shekulli. "Ashtu si Mnemosine (kujtesa) i paraprin Klios, muzës së historisë, edhe këto ditare i shërbejnë historishkrimit dhe...
1 000 Lekë
More

Botuesi: Botart

Revolucioni grek, Mark Mazower

...Gjuha shqipe u dha shumë prej të ashtuquajturve "grekë" dhe "turq" një mjet të përbashkët komunikimi dhe ndonjëherë një ndjenjë të përbashkët solidariteti, e cila mund të kapërcente ndarjen fetare dhe shpesh minonte fushatat e sulltanit. Me kalimin e kohës, shqiptarët u ndanë mes atyre që ndiqnin çështjen greke dhe atyre që ndoqën sulltanin.
2 200 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Vdekje në Nil, Agatha Christie

Një avullore luksoze, Karnaku, lundron nëpër Nil. Në bord, i mbledhur nga fati dhe kureshtja për peizazhin ekzotik të Piramidave në Egjipt, gjendet një grup i larmishëm udhëtarësh. Linetë Rixhuej, personazhi që bie më shumë në sy, vajza më e pasur në Angli, udhëton për muajin e mjaltit me të shoqin, Sajmon Dojlin
1 000 Lekë
More

Çifti i përsosur, Elin Hilderbrand

Ata ishin çifti i përsosur, në prag të martesës së përsosur derisa një zbulim tronditës u tregoi se asgjë nuk është ashtu siç duket.
1 300 Lekë
More

Botuesi: Albas

Aromë kujtimesh, Aida Shtino

Një roman biografik kushtuar gjyshes dhe stërgjyshes sime, që nuk i njoha kurrë, por vetëm përmes atyre që më lanë në një ditar. Historia na kthen në shek,. XVIII. Botëkuptimi dhe jeta e grave të asaj kohe përmes dashurisë, luftës, urrejtjes dhe aromave të parfumeve.
800 Lekë
More

Botuesi: Mediaprint

Barnatorja e humbur, Sarah Penner

E mbushur me pasion, ankth, zbulime inteligjente dhe personazhe të paharrueshme, "Barnatorja e humbur” është një roman me sekrete, hakmarrje, po që nxjerr në pah edhe aleancën e përjetshme mes grave.
1 250 Lekë
More

Botuesi: Pema

Zemra e meditimit, Dalai Lama

 Ky libër është tepër i pasur dhe pasqyron thellësinë e kulturës medituese dhe reflektuese, të mbushur plot me mirësi dhe prakticitet.
800 Lekë
More

Botuesi: Botimet Dudaj

Në shtëpi, Toni Morrison

Ky roman rrëqethës i shkrimtares së madhe amerikane Toni Morrison, na zbulon një njeri në dukje të mposhtur, i cili arrin të gjejë burrërinë, por, në fund, edhe shtëpinë, vendin të cilit i përket.
900 Lekë
More