• Banner

  • I ri
Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb
  • Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb

Legjenda e Pendragonit, Antal Szerb

 Befasia që e pret brenda mureve të kësaj kështjelle, ka të bëjë me sfera të ndryshme: nga e mrekullia te misteri, te magjikja, te erotikja, te komikja, deri te e përbindshmja.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Legjenda e Pendragonit
Origjinali: Oso de trapo
Gjinia: Roman
Autori:Antal Szerb
Shqipëroi:Adrian Beshaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2022
Fq. 392
Pesha: 0.48 kg
ISBN: 978-9928-06-344-2
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Kështjella e Pendragonit në Uells ka qenë për shekuj me radhë një laborator magjie, strehë heretikësh, humus i përshtatshëm për diturinë atavike të popullit kelt, seli e Rozakroçeve, mjeshtërve të fundit të mëdhenj të arteve okulte. Pikërisht në bibliotekën shumë të pasur të kësaj kështjelle Janos Batki, protagonisti i romanit, shkon për të avancuar kërkimet e tij. Batki, një viveur, një snob “neo-mendjelehtë”, siç i pëlqen ta përkufizojë veten, një erudit që studion vetëm gjëra të kota, filoaristokrat dhe donzhuan, e pranon me kënaqësi ftesën e të fundmit të Rozakroçeve dhe niset në drejtim të kësaj kështjelle të zymtë. Befasia që e pret brenda mureve të kësaj kështjelle, ka të bëjë me sfera të ndryshme: nga e mrekullia te misteri, te magjikja, te erotikja, te komikja, deri te e përbindshmja. Pas më shumë se tetëdhjetë vjetësh nga botimi i parë, “Legjenda e Pendragonit” mbetet një nga romanet më të bukura nga letërsia hungareze dhe që është botuar në shumë gjuhë të botës.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtëpia e Librit

Mbi komplotet dhe ese të tjera, Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli, një nga analistët më famëkëqij, që politika ka njohur, shpjegon në këtë ese një numër temash, përfshirë se si të organizojmë një komplot të suksesshëm, ose se si të ruhemi prej tij, se si një popull i korruptuar e ka shumë të vështirë të ruajë lirinë dhe se si një popull i pakorruptuar është i aftë të refuzojë dhuratat nga politikanët...

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Politiko

Si manipulohen zgjedhjet, Nic Cheeseman , Brian Klaas

I qartë, i fortë dhe ndoshta revolucionar, Si Manipulohen Zgjedhjet duhet të lexohet nga çdo lexues, aktivist i shoqërisë civile, politikan i opozitës, monitorues zgjedhor, gazetar dhe diplomat që është larguar nga kabina e votimit apo qendra e numërimit i zemëruar, shqetësuar apo acaruar.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Gjithçka për asgjë, Walter Kempowski

Gjithçka për asgjë i Walter Kempowskit është njëvepër madhore e letërsisë gjermane që nga Lufta e Dytë Botërore e këtej. Për të shkruar këtë roman, Kempowski rrëmoi thellë në pasurinë e tij të ditarëve privatë dhe skicave biografike nga kjo epokë dhe nga ku rajon.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Diaboliket, Barbey D’Aurevilly

Diaboliket është pa dyshim vepra më përfaqësuese e shkrimtarit me personalitet të spikatur, Jules-Amédée Barbey d’Aurevilly: krijesat e tij, perverse dhe tërheqëse, të përbinshme dhe të adhuruara, përshkruhen me kënaqësinë e atij që, teksa lë të shfaqet kudo dëshira dhe epshi, i jep rëndësi erotike ccdo detaji dhe heronjtë e tij, dandy të lodhur e të...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)