• Banner

Lulja e kohës, Anna Kohen
  • Lulja e kohës, Anna Kohen

Lulja e kohës, Anna Kohen

Kujtimet e një hebreje, të rritur në Shqipërinë komuniste.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lulja e kohës
Kujtimet e një hebreje, të rritur në Shqipërinë komuniste
Origjinali:
Kategoria: Kujtime
Autori: Anna Kohen
Shqipëroi: Edvin Shvarc
Botues: AIIS
Viti: 2022
Fq:
Pesha: 0.46 kg
ISBN: 978-9928-195-41-8
This book is in Albanian

Mbi librin
Lulja e Vlorës përfaqëson dhe na jep një mësim të çmuar përvoje jetësore rreth meritave të të jetuarit sipas parimeve tuaja, të dhurimit bujarisht sa herë keni mundësi si dhe të kujdesit e të dashurisë së vërtetë e pa kuste.
Zanet Battinou, Drejtoreshë e Muzeut Hebre të Greqisë
"LEximi i librit rrjedh me ritme të shpejta dhe na shpalos një familje me të vërtetë të jashtëzakonshme."
Barbara Gilford, autore e Këngët e Zemrës: Një kujtim i Holokaustit.
Lulja e Vlorës është një tekst frymëzues, i mbushur me këshilla praktike për të punuar dhe për të jetuar me pasion e me qëllime të qarta në këtë botë.
Felicita Jakoel, kryetare e Shoqatës së Miqësisë Izraelito-Shqiptare
Lulja e Vlorës paraqet historinë e njerëzve që punojnë sëbashku për ta bërë botën edhe më të mirë.
Petrit Zorba, Kryetar i Shoqarës së Miqësisë SHqiptaro-Izraelite.
Unë ia rekomandoj këtë libër të shkëlqyer kujtdo që dëshiron të dijë historinë se si populli shqiptar i shpëtoi hebrenjtë gjatë Holokaustit.
Shaban Sinani, autor i librit "Shqiptarët dhe Hebrenjtë: mbrojtja dhe SHpëtimi."

Doktoresha Anna Kohen lindi në Vlorë, Shqipëri, dhe arriti të largohej së bashku me familjen e saj në vitin 1966 duke u vendosur fillimisht në Greqi, ku përfundoi studimet e saj për stomatologji në Shkollën Dentare. Më 1991, me ndihmën e disa organizatave hebraike, doktoresha Kohen solli 37 të afërmit e saj hebreo-shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në të njëjtin vit ajo u ftua në Shqipëri për të festuar themelimin e Shoqatës së Miqësisë Shqiptare-Izraelite, ku edhe u zgjodh Anëtare Nderi. Në vitin 2004, Presidenti i Republikës së Shqipërisë e vlerësoi doktoreshën Anna KOhen me medaljen "Për Merita të Veçanta Civile" me motivacionin: Për kontribute të çmuara në ndihmë të shqiptarëve gjatë krizës humanitare të Kosovës. Dr. Kohen i ka shërbyer komunitetit shqiptar për më shumë se 30 vjet si Presidente e Organizatës së Grave Shqiptaro-Amerikane.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Berk

Ditare: 1914-1920, Shuk Gurakuqi

Ditaret e Shuk Gurakuqit mbase nuk janë histori në kuptimin e një doracaku orientues, ama kanë një vlerë historike të pamohueshme, pasi autori i tyre ka fiksuar en détail skena të jetës së përditshme të Shkodrës së para një shekulli. "Ashtu si Mnemosine (kujtesa) i paraprin Klios, muzës së historisë, edhe këto ditare i shërbejnë historishkrimit dhe...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Misioni Im, Lulzim Basha

Në të qasjet e tij personale mbi jetën politike në vend dhe zhvillimet e opozitarizmit nën drejtimin e tij; lidhjet e tij familjare e personale dhe historikun e përfshirjes së tij në politikën aktive në vend; tezat mbi gjendjen e ekonomisë sot dhe mënyrën për të dalë nga kolapsi; nevojën akute për të shmangur instalimin e një diktature përmes uzurpimit të...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Ujku i Wall Street-it, Jordan Belfort

Një rrëfim i pushtetit dhe i paturpësisë amerikane, që do ta bënte krenar Tony Soprano – n... Në këtë rrëfim të lakmisë amerikane të fundshekullit të njëzetë, Belfort demonstron se , qoftë kur bursa është optimiste apo pesimiste, ata që e bëjnë interesante janë ujqit.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Liri Belishova dhe koha e saj, Bashkim Shehu

 Por, rasti Belishova, është vetëm ilustrimi i një analize të thelluar, shterruese, të kontekstit politik e ideologjik të kohës në Shqipërinë që rrëshqiti shumë shpejt në totalitarizëm. Vepra na vjen si një mozaik i plotë analizash politike, gjeopolitike, përsiatjesh sa filozofike aq edhe letrare e psikanalitike të cilat e kornizojnë, por duke mbajtur në...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Rrugetimi i nje ambasadori ne Lindjen e Mesme, Dr. Faruk Borova

Edhe pse kanë kaluar mëse 20 vjet nga përfundimi i asaj detyre fisnike , ndërmori nismën të shkruajë një libër tjetër për atë rajon të Lindjes së Mesme, i cili i paraqitet tashmë lexuesit. Nxitje për këtë libër, u bënë ngjarjet tepër tragjike të Lindjes së Mesme në këto vitet e fundit, që pasuan ngjarjet e ashtuquajtura ‘’Pranvera Arabe’’.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UEGEN

Faktori Çërçill, Boris Johnson

Johnson-i jo vetëm ka ngritur në qiell Çërçillin me këtë libër, por e ka rivalizuar me mjeshtërinë e tij. Financial Times Studimor por jo pedant, i shpejtë por jo pa peshë... një libër që të shpaloset me lehtës

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vështrime në të shkuarën, Vasili Kandiski

U deshën disa vjet që unë të arrija me ndjenjë e mendim në zbulimin e thjeshtë që qëllimet (pra, ashtu edhe mjetet) e natyrës, si dhe ato të artit, ndryshojnë thellësisht, organikisht mes tyre dhe nga vetë ligjet e botës del që – ato janë njëlloj të mëdha, pra, po aq të forta – ky zbulim që udhëheq sot veprën time.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000812

Botuesi: Bota Shqiptare

Mehmet Shehu - Im vella, Duro Shehu

Me këtë titull, 82-vjeçari Duro Shehu ka hedhur në treg librin, një botim mbi figurën e ish-kryeministrit të epokës komuniste Mehmet Shehut. Rrëfim, i cili jo vetëm vjen nga pena e vëllait të Shehut, por një përmbledhje me fakte dhe dokumente që shtrojnë shumë pyetje, një prej të cilave vazhdon të mbetet "U vra apo e vranë?".

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2912

Botuesi: Toena

Lule ne gur, Resmi Osmani

U lind më 5 maj 1940 në Mazrek të Çamërisë. Ka kryer studimet e larta për agronomi, specialiteti pemëtari në Institutin e Lartë Shtetëror të Bujqësisë, Tiranë. Ka dhënë mësim si pedagog i jashtëm në nivel pasuniversitar në Universitetin Bujqësor të Tiranës, ka qenë pjesmarrës dhe përfaqësues i vendit tonë në disa konferenca ndërkombëtare për pemtarinë.

Çmimi 350 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2348

Botuesi: Onufri

Jeta ime, Marc Chagall

Lirike dhe evokative, biografia e Shagallit duket sikur lidhet me një doktrinë të lashtë, sipas së cilës piktura, ashtu si poezia, duhet të simbolizojë eksperiencat e jetës, si dhe ndjesitë që ato evokojnë. Në rininë e tij, Shagalli kishte ëndërruar të bëhej poet dhe gjatë gjithë jetës mbeti dashamirës i poezisë.

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botart

Tito dhe shokët, Joze Pirjevec

Roli i Titos në krijimin e Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe organizimin e rezistencës antifashiste. Përse kishte frikë prej shqiptarëve, raportet e vështira me Enver Hoxhën dhe infiltrimi i agjentëve nga Shqipëria në Kosovë...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)