Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Nje stine me Prustin, Rene Peter
  • Nje stine me Prustin, Rene Peter

Nje stine me Prustin, Rene Peter

Vlerësimi 

René Peter është njohur që në fëmijëri me Marcel Proustin, duke qenë se baballarët e tyre i përkisnin elitës së mjekëve. Me vonë ata humbën kontaktet, përreth dhjetë vjet, kur pas suksesit të shfaqjes "Chiffon" të Peter, më 1904, Proust i rivendosi kontaktet me të përmes Reynaldo Hahn.

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Një stinë me Prustin (kopertinë e trashë)
Origjinali: Une saison avec Marcel Proust
Gjinia: Kujtime
Autori: René Peter
Shqipëroi: Fotaq Andrea
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2016
Fq. 178
Pesha: 0.376 kg.
ISBN: 978-9928-4354-9-1

Koment nga Dominique Brachet

René Peter është njohur që në fëmijëri me Marcel Proustin, duke qenë se baballarët e tyre i përkisnin elitës së mjekëve. Me vonë ata humbën kontaktet, përreth dhjetë vjet, kur pas suksesit të shfaqjes "Chiffon" të Peter, më 1904, Proust i rivendosi kontaktet me të përmes Reynaldo Hahn.

Dhe kështu, pas vdekjes së nënës së tij, në fillim të verës të 1906, Marcel Proust u zhvendos në Hotel des Reservoirs, në Versajë, ndërkohë që Peter banonte vetëm disa hapa më tej, në Boulevard du Roi.

Për më shumë se pesë muaj, përmes bisedave të përditshme, dy miqtë sillnin kujtime, komentonin kohën e tashme, thurnin plane për të ardhmen. Por më pas jeta i ndau përsëri.
Duke botuar këtë dorëshkrim, shpresoj se lexuesve do t'i duket, ashtu si dhe mua, një gëzim i dyfishtë që ta njohin më mirë Marcel Proustin, para legjendës e lavdisë, dhe të shohin të ringjallur këtë atmosferë sharmante dhe të shpenguar të vitit 1906, që pas do ta errësonte lufta.

Fragment nga libri

Më 18 nëntor (të vitit 1997), në orën katër të pasdites, mbushen plot shtatëdhjetë e pesë vjet që nga shuarja e Marsel Prustit. Ishte pesëdhjetë e një vjeç. Njëzet e shtatë vjet pas vdekjes së tij, më 1949, Gaëtan Picon shkruante: "Vepra e Marsel Prustit – ajo vepër e përmasave të gjera. Në kërkim të kohës së humbur, pjesa e parë e së cilës do të kalonte pa rënë në sy më 1913, ndërkohë që vëllimet e fundit më 1927 do ngrenë në kulm lavdinë e romancierit pas vdekjes – është një nga veprat më të larta të krejt letërsisë franceze".

Në përmbajtje, i tërë ky koment miratohet pa më të voglën mëdyshje, ndërkohë që vërehet këtu një gabim i rëndë lidhur me trajtimin e figurës së tij: lavdia pas vdekjes e romancierit nuk kishte arritur aspak kulmin e vet më 1927, madje as sot, domosdo që ende nuk e ka arritur.

Që më 1942, shtatë vjet përpara thënies së mësipërme të Picon, Ramon Fernandez shkruante: "E çliruar nga snobizmit dhe nga masoneritë, vepra e Prustit është e siguruar, për mendimin tim, të mbijetojë gjatë... Dhe ditën kur Koha e humbur "nuk do na kapë më" siç na kap një sëmundje, ditën kur nuk do jetë më e nevojshme për të provuar se e kuptojmë Prustin, kur të jemi "prustianë", atë ditë do të rigjejmë vërtet atë mendje të lartë që vetë lavdia e tij desh e humbi".

Dhe më pas shton: "Gati tridhjetë vjet familjarizimi me veprën e tij, kur krahasoj efektin që ajo shkaktonte në fillim me atë që shkakton sot, vërej se lypset të bëj dallimin midis kulmit të së papriturës së re dhe kulmit të së mirënjohurës së djeshme...".

Ja një pohim që e pranon edhe më modesti i "prustianëve"! Sepse, në përfundim të lëçitjes që i bën veprës së tij, duke dalë nga oqeani, pas një zhytjeje të humnershme në ujëra të thella, tek mbërrin në portin e Kohës së humbur, "prusiani rishtar" veç kur zbulon se ai soj gjurmimi i shenjtë në të cilin u përfshi fillimisht, si t'i kish hyrë një pylli misterioz, do ta drejtojë tashmë drejt peizazhesh të shndritshme, pikërisht drejt atyre peizazheve që Fernandez i cilësonte "të mirënjohura".

Më fjalë të tjera, Prusti është autor i vështirë vetëm për ata që nuk e kanë lexuar... Është e vërtetë po ashtu se tërë ai lëmsh, vetëm me kalimin e kohës ka ardhur duke u shenjtëruar. Lexuesit e saj të parë, të paktën mjaft prej tyre, fillimisht nuk e kuptuan veçse si një mishmash mjaft të kokolepsur.

Dhe si mund të ndodhte ndryshe, përderisa Koha e humbur, që është çelësi i veprës do të botohej vetëm më 1927, domethënë pesë vjet pas vdekjes së autorit, i cili, megjithatë, e kishte përfunduar veprën së shkruari që më 1913?

Dhe s'ka se si të mos admirojmë në këtë rast pa rezervë mprehtësinë e një kritiku si Léon Daudet, apo këndvështrimin mjeshtëror të Colette, të cilët njohën në çast përmasat e para të një kryevepre. Veç të mahnitshmit Henri Ghéon, ata, me sa duket, qenë të vetmit në këtë drejtim.

Njëzet, tridhjetë, dyzet vjet më vonë dhe sigurisht sot, kritika gradualisht do të bëhej e njëzëshme në bazë të njohjes pjesë pas pjese të krejt veprës. Gjatë krejt gjysmës së parë të shekullit, nuk ka tërësi romaneske më të paharrueshme nga ajo, do të vinte në dukje Maurois. Dhe praktikisht, askush nuk e ka kundërshtuar për këtë që nga koha kur e ka thënë. Kurse tani, në këtë fundshekull, vepra Kërkimi është bërë një nga biblat e njerëzimit.

Shtatëdhjetë e pesë vjet pas vdekjes së Marsel Prustit, me të drejtë mund të pyesim: Po përse? Dhe si?

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Nje stine me Prustin, Rene Peter

Nje stine me Prustin, Rene Peter

René Peter është njohur që në fëmijëri me Marcel Proustin, duke qenë se baballarët e tyre i përkisnin elitës së mjekëve. Me vonë ata humbën kontaktet, përreth dhjetë vjet, kur pas suksesit të shfaqjes "Chiffon" të Peter, më 1904, Proust i rivendosi kontaktet me të përmes Reynaldo Hahn.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Koha Ditore

Kur dashuronte Suani, Marcel Proust

Përshtypje(t): 0

Në një pasion obsesiv, Suani sheh te Odeta cilësitë që ai admiron në pikturat e mjeshtërve të mëdhenj. Ajo është e pafajshme, misterioze, surpriziese dhe, ndoshta më e rëndësishmja, është diçka që mund ta kesh tënden...

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Fan Noli

Robinja, Marcel Proust

Përshtypje(t): 0

Më përkëdhelej sedra pasditeve kur Albertina zbriste nga karroca dhe kthehej në shtëpinë time. Kënaqësia rritej kur, nga thellësia e gjumit, ajo ngjiste shkallët e fundit të ëndrrave, rilindte dhe përmendej në dhomën time, duke pyetur veten për një çast "kur jam", por teksa shihte sendet që e rrethonin, abazhurin, drita e të cilit i vriste sytë, e quante...

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2083

Publisher: Helga's Secrets

Mein Kampf (Lufta ime), vol. 1, Adolf Hitler

Review(s): 0

Title: Mein Kampf (Lufta ime), vëllimi lOriginal: Mein KampfCategory: AutobiograhyAuthor: Adolf HitlerAlbanian translator: Vladimir BreguPublisher: Helga's SecretsYear: 2012Pgs. 544Weight: 0.54 kgISBN: 978-99928-09-007-2  

Price ALL1,200.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2256

Publisher: Pegi

Steve Jobs, Walter Isaacson

Review(s): 0

Title: Steve JobsOriginal: Steve JobsCategory: BiographyAuthor: Walter IsaacsonAlbanian translator: Taulant HatiaPublisher: PegiYear: 2012Pgs. 616Weight: 0.89 kgISBN: 978-9928-124-74-6

Price ALL1,200.00
More
In Stock

Reference: SKU001377

Publisher: Migjeni

Shqiperia e lashte. Gjurmime arkeologjike, Luigi M. Ugolini

Review(s): 0

Title: Shqipëria e lashtë, Gjurmime arkeologjike, vëllimi i ParëOriginal: Albania antica. Volume 1. Ricerche Archeologiche (1927)Category: ArcheologyAuthor: Luigi M. UgoliniAlbanian translator: Qemal VeliaPublisher: MigjeniYear: 2009Pgs. 224Weigh: 0.35 kgISBN: 978-99956-718-53

Price ALL1,000.00
More
In Stock

Publisher: UET Press

Tirona e Nonës, Blendi Fevziu

Review(s): 0

Investuan gjithçka iu kishte mbetur nga dekada të trazuara të jetës,te një fëmijë; rrëfimet e mrekullueshme për qytetin, pushtetin, fuqinë, dështimin, modestinë dhe zvetënimin.

Price ALL1,000.00
More
In stock

Reference: SKU000960

Publisher: Te tjere

Ikje nga trilli i perendive, Amik Kasoruho

Review(s): 0

Title: Ikje nga trilli i perëndiveOriginal: Ikje nga trilli i perëndiveCategory: NovelAuthor: Amik KasoruhoPublisher: BuzukuYear: 2009Pgs. 280Weight: 0.39 kgISBN: 978-9951-08-109-1

Price ALL800.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000399

Publisher: Albin

Paris, Javer Malo

Review(s): 0

Title: Paris 1967-1975Original: Paris 1967-1975Category: MemoriesAuthor: Javer MaloPublisher: AlbinYear: 1994Pgs. 272Weight: 0.22 kg.

Price ALL490.00
More
There are not enough products in stock