Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Dashuria e fundit e Franc Kafkes, Kathi Diamant

Vlerësimi 

Në këtë histori tërheqëse, Kathi Diamant hedh dritë mbi gruan e mrekullueshme që i rrëmbeu zemrën Kafkës dhe i mbajti ndezur zjarrin e krijimtarisë letrare për shumë vite. Kjo ishte Dora Diamanti, një shpirt i pavarur që u largua nga familja e saj polake me origjinë hebreje për të ndjekur ëndrrën sioniste, i mbushi mendjen Kafkës të largohej nga prindërit.

1 500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Dashuria e fundit e Franc Kafkës, misteri i Dora Diamantit
Origjinali: Kafka's last love: The mystery of Dora Diamant
Gjinia: Biografi
Autori: Kathi Diamant
Shqipëroi: Perikli Jorgoni
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2014
Fq. 508
Pesha: 0.601 kg.
ISBN: 978-9928-00-089-7

Mbi librin

Në këtë histori tërheqëse, Kathi Diamant hedh dritë mbi gruan e mrekullueshme që i rrëmbeu zemrën Kafkës dhe i mbajti ndezur zjarrin e krijimtarisë letrare për shumë vite. Kjo ishte Dora Diamanti, një shpirt i pavarur që u largua nga familja e saj polake me origjinë hebreje për të ndjekur ëndrrën sioniste, i mbushi mendjen Kafkës të largohej nga prindërit e të shkonte të jetonte bashkë me të në Berlin vitin e fundit të jetës së tij.

Mbështetur në burime origjinale dhe intervista, përfshi edhe materiale të pabotuara më parë nga arkivat e Kominternit dhe të Gestapos si dhe në ditarin e sapozbuluar të Dorës, "Dashuria e fundit e Franc Kafkës" nxjerr në dritë tipin e "bashkëshortes" që, njësoj si Vera Nabukov apo Nora Xhojs, është njëherësh edhe një grua e shkëlqyer dhe e veçantë.

Historia e Franc Kafkës njihet nga të gjithë, po jo e Dora Diamantit. Ajo, siç e tregon titulli, ishte dashuria e tij e fundit kurse autorja, drejtore e Projektit Kafka në Universitetin e San Diegos, ka ndjekur me përpikëri gjurmët e personazheve përmes letrave e dokumenteve private si dhe arkivave të reja të ish bllokut sovjetik. Dora (1898-1952) dhe Kafka u takuan për herë të parë buzë Detit Baltik, kurse ajo u tërhoq menjëherë nga zgjuarsia dhe ndjeshmëria e tij e madhe.

Kurse Kafkën e tërhoqi gjallëria e 25 vjeçares hebreje nga Polonia që ishte larguar nga familja për t'u bashkuar me rrymat intelektuale të Gjermanisë së Vajmarit. Për shkak të njohurive të mira të gjuhës dhe traditave hebreje, ajo i dukej Kafkës si një person që mund të ngjallte brenda tij atë fe të cilën familja e tij nuk e praktikonte më.

Autorja përshkruan me hollësi vitin që jetuan dy të dashuruarit së bashku në Berlin, por më interesant është rrëfimi i Dorës dhe familjes së saj të madhe pas vdekjes së Kafkës në vitin 1924. Aty tregohen përpjekjet e një gruaje për ta mbajtur gjallë flakën e Kafkës, pavarësisht largimit, luftës e trysnive politike. Shumë të afërm të saj vdiqën gjatë Holokaustit.

Thesari i saj i çmuar, ditarët e Kafkës, u morën nga Gestapoja dhe nuk u gjetën më kurrë. Për 15 vjet me radhë burri i saj, pasi kaloi mjaft vite në burgjet naziste dhe gulaget sovjetike, jetoi në Berlinin Lindor, pa e ditur që Dora dhe vajza e tyre i mbijetuan luftës. Historia vazhdon me pasazhe nga Moska, Londra, San Franciskoja dhe Tel Avivi, pikat e largëta ku u shpërnda familja pas stuhisë fashiste, komuniste dhe Holokaustit. Libri shoqërohet edhe me mjaft fotografi.

Komente mbi librin

"Një libër i fuqishëm që të thyen zemrën."

Buffalo News

"Tërheqës . . . Kathi ka kryer një akt heroik duke treguar hap pas hapi historinë e jashtëzakonshme të Dorës."

Booklist

"Diamanti e ka trajtuar shkëlqyeshëm materialin dhe personazhet me gjithë ngjarjet e mira e të këqija që i shoqërojnë."

Jewish Times

"I rëndësishëm dhe plot vlera.... Historia e Dorës është historia e gjysmës së parë të shekullit të 20-të."

Houston Chronicle

"Prekës... Të lë plot mbresa... Mbush në mënyrë të mrekullueshme hendekun e kuptimit tonë për Kafkën."

Boston Globe

Mbi autoren

Kathi Diamant është drejtore e Projektit Kafka në Universitetin e San Diegos. Për pesëmbëdhjetë vjet me radhë u zhyt në historinë e Dora Diamantit, duke gjurmuar lëvizjet e saj nëpër Evropë dhe duke zbuluar arkiva të harruara e letra të humbura, duke kryer intervista me cilindo person të gjallë që e kishte njohur nga afër. Jeton në San Diego, Kaliforni.

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Dashuria e fundit e Franc Kafkes, Kathi Diamant

Dashuria e fundit e Franc Kafkes, Kathi Diamant

Në këtë histori tërheqëse, Kathi Diamant hedh dritë mbi gruan e mrekullueshme që i rrëmbeu zemrën Kafkës dhe i mbajti ndezur zjarrin e krijimtarisë letrare për shumë vite. Kjo ishte Dora Diamanti, një shpirt i pavarur që u largua nga familja e saj polake me origjinë hebreje për të ndjekur ëndrrën sioniste, i mbushi mendjen Kafkës të largohej nga prindërit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2109

Botuesi: Onufri

Tolstoi dhe gruaja e tij, Tihon Polner

Përshtypje(t): 0

Te libri që po ju ofroj, përpiqem t'i afrohem Tolstoit jo si një shenjtori. Për mua ai është një njeri (vërtet gjenial), për të cilin asgjë njerëzore nuk është e huaj. Kundërshtimin e ideve të tij ia kam lënë atij vetë. Alternimi i fazave të zhvillimit shpirtëror të Tolstoit gërshetohet (si për të gjithë njerëzit) me rrethanat e jetës së tij intime.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2159

Botuesi: Dituria

Një grua në Paris, Paula McLain

Përshtypje(t): 0

Pa para dhe në kërkim të jetës, të lumturisë e të suksesit Hedli dhe i riu Heminguej nisin menjëherë udhëtimin drejt Europës së vjetër. Nuk vendosen në Romë, por në Paris. Për Ernestin kjo është periudha e harrimit të luftës që ndiente brenda vetes dhe e frekuentimit të salloneve letrare, ku Ezra Paund dhe Gertrud Stejni mund ta ndihmojnë të bëjë para dhe...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 other products in the same category:

Reference: SKU001238

Brand: Kokona

Nga Tirana ne Stokholm, Vedat Kokona

Review(s): 0

Title: Nga Tirana në StokholmOrigjinal: Nga Tirana në StokholmCategory: MemoriesAuthor: Vedat Kokona Publisher: KokonaPlace: TiranëPgs. 132Weight: 0.14 kgISBN: 978-99927-726-7-0

Price €3.60
More
In Stock

Brand: Zenit Editions

Volter, Andre Maurois

Review(s): 0

Ai ka qenë mrekullisht i gjallë dhe njerëzit, të cilët i tremben më shumë mërzitjes se shqetësimeve, u janë mirënjohës atyre që i bëjnë të jetojnë me një ritëm më të shpejtë dhe më të fortë.

Price €4.50
More
In stock

Reference: SKU001272

Brand: Toena

Jeta ime, Kujtime, Ramiz Alia

Review(s): 0

Meditimet dhe kujtimet e ish-Presidentit Ramiz Alia, përfshijnë një periudhë gati 70-vjeçare. Nëpërmjet tyre, lexuesi kalon, sa në vitet e rinisë, ku Lufta Nacionalçlirimtare zë një pjesë të rëndësishme, po aq edhe në periudhën e vështirë të pasçlirimit dhe, veçanërisht, në vitet e trazuara kur ai ishte në krye të shtetit.

Price €14.20
More
There are not enough products in stock

Brand: Papirus

Saga e jetëve legjendë, Arjan Konomi

Review(s): 0

Jetët legjendë të figurave kaq madhështore, me të metat dhe cilësitë e tyre, përbëjnë romanin më estetikisht të bukur, më pasionalisht rrëqethës dhe më realisht të ndërtuar të historisë së mbarë njerëzimit.

Price €10.70
More
In stock

Reference: SKU000068

Brand: Botimet Dudaj

Udheheqja, Rudolph W. Giuliani

Review(s): 0

Title: UdhëheqjaOriginal: LeadershipAuthor: Rudolph W. GiulianiCategory: MemoriesAlbanian translator: Taulant HatiaPublisher: DudajYear: 2006Pgs. 392Weight: 0.40 kg.ISBN: 978-99943-33-81-X

Price €8.90
More
There are not enough products in stock

Reference: 2348

Brand: Onufri

Jeta ime, Marc Chagall

Review(s): 0

Title: Jeta ime (hard cover)Category: AutobiographyAuthor: Marc ChagallAlbanian translator: Sokrat GjerasiPublisher: OnufriYear: 2012Pgs. 160Weight: 0.37 kgISBN: 978-99956-87-44-1

Price €8.00
More
In Stock

Reference: 2514

Brand: Te tjere

Robert Schwartz ose dritaret e qytetit tim, Ardian Klosi

Review(s): 0

Title: Robert Schwartz ose dritaret e qytetit tim/ die Fenster meiner Stadt (hard cover)Original: Robert Schwartz ose dritaret e qytetit tim/ die Fenster meiner StadtCategory: Publicistics, biographyAuthor: Ardian KlosiPublisher: K & BYear: 2007Pgs. 52Weight: 0.539 kgISBN: 978-99943-718-9-1

Price €13.40
More
In Stock