Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Katër librat, Yan Lianke

Vlerësimi 

Në zonën nëntëdhjetenëntë të riedukimit, artistë dhe akademikë me mendime liberale, janë internuar me qëllim forcimin e besnikërisë së tyre ndaj ideologjisë komuniste. Në pjesën e izoluar të provincës së Henanit, Muzikantja dhe i dashuri i saj Dijetari, Autori dhe Teologu, janë të detyruar të kryejnë punë rraskapitëse dhe të spiunojnë shokët për sjellje disidente. 

1 200,00 Lekë
1 080,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Katër librat

Origjinali: Sishu

Gjinia: Roman

Autori: Yan Lianke

Shqipëroi: Antonio Çikollari

Shtëpia botuese: Arka e Noes

Viti: 2020

Fq. 330

Pesha: 0.428 kg

ISBN: 978-9928-4555-4-3

Mbi librin

Prej mjeshtrit të rrëfimit, fitues i Çmimit Franz Kafka dhe finalist për Man Booker International Prize, KATËR LIBRAT është një roman i fuqishëm dhe i guximshëm mbi të ashtuquajturën psikologji e “njeriu ha njeriun” në një zonë riedukimi të intelektualëve gjatë Revolucionit të Madh Kulturor të Maos. Nga autorët më të njohur e më të censuruar të Kinës, Lianke na shpërfaq tablonë absurde dhe groteske të kësaj lëvizjeje rrënuese politike, e cila solli zinë e madhe të bukës përgjatë gjysmë shekulli. 

Në zonën nëntëdhjetenëntë të riedukimit, artistë dhe akademikë me mendime liberale, janë internuar me qëllim forcimin e besnikërisë së tyre ndaj ideologjisë komuniste. Në pjesën e izoluar të provincës së Henanit, Muzikantja dhe i dashuri i saj Dijetari, Autori dhe Teologu, janë të detyruar të kryejnë punë rraskapitëse dhe të spiunojnë shokët për sjellje disidente. Çmimi për këtë është marrja e një nderi politik dhe mundësia për të fituar lirinë. Mbikëqyrësi i tyre është një Fëmijë, i cili vendos rregulla dranokiane, një sistem shpërblimesh dhe ndëshkimesh. E gjithë zona e riedukimit përballet me marrëzitë e shkrirjes së çelikut dhe nismave absurde agrokulturore; te kapërcimi i zisë së bukës që shfytyron njerëzoren e tyre, e gjer te katarsisi nëpërmjet Fëmijës që e mbyll rrëfimin me vetëkryqëzimin e tij si Krisht. Gjithë sa rrëfehet në këtë libër, është një këndvështrim i ri filozofik që autori ka për Mitin e Sizifit, me të cilin mbyllet ky rrëfim satirik e plot alegori. 

Komente

"Një nga romanet më të pasur, më të mprehtë, më joshës dhe më të fuqishëm të letërsisë bashkëkohore kineze... Një kënaqësi për t’u lexuar" 

                                                              The Saturday Paper (Australi)

"Një roman i pasur dhe kompleks” 

                                                                 Booklist

“Djallëzor dhe lojcak... [Yan] përdor humor të pazakontë, skena anarkike dhe figurshmëri surreale për të hedhur dritë të re mbi episode të errëta të historisë moderne kineze... Një roman i guximshëm, i shkëlqyer” 

                                                                      David Evans, Financial Times

“Një pamje kritike, alegorike e shoqërisë kineze gjatë disa prej çasteve më të errëta të epokës së Maos... Yan çimenton reputacionin e tij si një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të gjallë dhe padyshim më të patrembur të Kinës” 

                                                                         Kirkus Reviews

“Një nga mjeshtrit e letërsisë moderne kineze, Yan Lianke dhuron gjithë kënaqësinë që mund të merret nga leximi. Ai arrin të krijojë humor edhe nga situatat më të zymta. E rekomandoj me gjithë zemër këtë libër të fundit" 

                                                                         Jung Chang

"Asnjë shkrimtar tjetër në Kinën e sotme nuk i ka eksploruar, shqyrtuar dhe tallur në mënyrë kaq të vazhdueshme gjashtë dekadat e fundit të sundimit komunist kinez... Një roman i jashtëzakonshëm që përkujton viktimat e shtetit dhe njëkohësisht sfidon amnezinë e sponsorizuar nga shteti në Kinë” 

                                                                       Isabel Hilton, Guardian

“Katër Librat” është një roman kinez i pritur në mbarë planetin si një kryevepër, dhe zakonisht unë jam i pari që e kundërshtoj një imponim të tillë që para se ta hap librin – por të paktën për një herë, buja nuk është e tepruar... I jashtëzakonshëm dhe i paharrueshëm... një copëz tronditëse, e shkëlqyer e historisë së gjallë”

                                                                      Kate Saunders, The Times (MB)

“Katër Librat” duhet përgëzuar për origjinalitetin e tij... Një qasje magjepsëse ndaj një teme të guximshme dhe interesante” 

                                                                       The Harvard Crimson

Detajet e librit
Arka e Noes
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Katër librat, Yan Lianke

Katër librat, Yan Lianke

Në zonën nëntëdhjetenëntë të riedukimit, artistë dhe akademikë me mendime liberale, janë internuar me qëllim forcimin e besnikërisë së tyre ndaj ideologjisë komuniste. Në pjesën e izoluar të provincës së Henanit, Muzikantja dhe i dashuri i saj Dijetari, Autori dhe Teologu, janë të detyruar të kryejnë punë rraskapitëse dhe të spiunojnë shokët për sjellje disidente. 

Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Living

Një xhentëlmen në Moskë, Amor Towles

Review(s): 0

"Një xhentëlmen në Moskë" na fut në një epokë tjetër, plot hijeshi dhe elegancë, personazhi kryesor i së cilës është konti Aleksandër Rostov i Rusisë. Në vitin 1922, konti tridhjetëvjeçar paraqitet para një gjykate bolshevike dhe nuk pendohet për të shkuarën e tij aristokrate.

Price ALL1,300.00
More
In stock

Reference: 2894

Brand: Toena

Pelegrini i Kompostelës, Paulo Coelho

Review(s): 0

Romani tregon udhëtimin e rrëfimtarit Paulo përgjatë shtegut të pelegrinëve që të çonte në Shën Zhak të Kompostelës, në Spanjë. Në shoqërinë e udhërrëfyesit të tij shpirtëror, misteriozit dhe enigmatikut Petrus, Paulo përballet me një sërë provash, takon persona që vënë në rrezik mbërritjen dhe besimin e tij.

Price ALL700.00
More
In stock

Brand: Dituria

Tregtari, Joseph O'Connor

Review(s): 0

Title: TregtariOriginal: The salesmanCategory: NovelAuthor: Joseph O'ConnorAlbanian translator: Rogreta ShaniPublisher: DituriaYear: 2013Pgs. 400Weight: 0.497 kgISBN: 978-9928-103-78-9

Price ALL1,250.00
More
In stock

Brand: Onufri

Bretkosa, Mo Yan

Review(s): 0

Title: BretkosaOriginal: WaCategory: NovelAuthor: Mo YanAlbanian translator: Iljaz SpahiuPublisher: OnufriYear: 2013Pgs. 456Weight: 0.713 kgISBN: 978-9928-164-79-7

Price ALL1,500.00
More
In stock

Brand: Botimet Dudaj

Puthje Mizore, Roberto Saviano

Review(s): 0

Për të çrrënjosur familjet e Kamorrës dhe për të pasur në zotërim qendrën historike, Nikolas Marazhai duhet të krijojë një konfederatë me O’Uajtin dhe Bandën e Flokëgjatëve. Për të mos u shndërruar nga grabitqarë në pre, Fëmijët duhet të jenë të bashkuar si një grusht i vetëm.

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: SKU001072

Brand: Dituria

Tamara, Eeva Kilpi

Review(s): 0

Title: TamaraOriginal: TamaraCategory: NovelAuthor: Eeva KilpiAlbanian translator: Anila XhekaliuPublisher: DituriaYear: 2007Pgs. 256Weight: 0.31 kgISBN: 978-99943-46-17-2  

Price ALL700.00
More
In Stock