Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Nen qiellin e perflakur, Mark Sullivan
  • Nen qiellin e perflakur, Mark Sullivan

Nen qiellin e perflakur, Mark Sullivan

Vlerësimi 

Pino Lela nuk dëshiron të ketë të bëjë fare me luftën apo me nazistët. Është një adoleshent normal italian, i dhënë pas muzikës, ushqimit dhe vajzave, por ditët e tij të pafajësisë janë të numëruara.

1 400,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Nën qiellin e përflakur
Origjinali: Beneath a Scarlet Sky
Gjinia: Roman
Autori: Mark Sullivan
Shqipëroi: Agim Doksani
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2018
Fq. 472
Pesha: 0.501 kg.
ISBN: 978-9928-00-318-8

Mbi librin

Pino Lela nuk dëshiron të ketë të bëjë fare me luftën apo me nazistët. Është një adoleshent normal italian, i dhënë pas muzikës, ushqimit dhe vajzave, por ditët e tij të pafajësisë janë të numëruara.

Kur shtëpia e familjes së tij në Milano shkatërrohet nga bombat e Aleatëve, Pinoja i bashkohet një grupi njerëzish që përpiqen të shpëtojnë hebrenjtë duke i kaluar përtej Alpeve. Aty njihet me Anën, një vejushë e bukur gjashtë vjet më e madhe se ai.

Në përpjekje për ta mbrojtur, prindërit e Pinos e detyrojnë të regjistrohet si ushtar gjerman, një masë që mendonin se do ta mbante larg luftës. Por, pasi plagoset, Pinoja rekrutohet në moshën tetëmbëdhjetëvjeçare për t'u bërë shoferi personal për të besuarin e Adolf Hitlerit në Itali, gjeneralin Hans Lejers, një nga komandantët e mistershëm dhe të fuqishëm të Rajhut të Tretë.

Tani, me mundësinë për të spiunuar për Aleatët nga brenda komandës së lartë gjermane, Pinoja përjeton tmerret e luftës dhe pushtimin nazist duke luftuar në fshehtësi, ndërsa guximi i shtohet nga dashuria për Anën dhe për jetën që ëndërron të bëjë një ditë përkrah saj.

Komente mbi librin

"E shtrirë, e trazuar, si historitë më të pasura, e vendosur në sfondin e heroizmit dhe tragjedisë. 'Nën qiellin e përflakur' është si ato fotografitë ikonë të Luftës së Dytë Botërore: një fytyrë plot shpresë dhe lot, historia e një jete të vogël,
por me rëndësi të madhe."

Andrew Gross, autor i librit "Njeriu i vetëm"

"Aksion, aventurë, dashuri, luftë dhe një hero epik - të gjitha këto të vendosura në një nga periudhat më të errëta të historisë. 'Nën qiellin e përflakur' nga Mark Sullivan ka gjithçka që mund të kërkohet nga një roman i jashtëzakonshëm i Luftës së Dytë Botërore."

Tess Gerritsen, autor i librit "Loja me zjarrin"

"Ky është Mark Sullivan me gjithë forcën e tij - një prozë gjithë shpirt, e cila shfaq prekjen e artistit dhe syrin e gazetarit. 'Nën qiellin e përflakur' na e sjell atë periudhë me lehtësinë e magjisë, duke i thurur bukur fijet e pasura me epikë të periudhës së luftës. Italia e Luftës së Dytë Botërore kurrë nuk më ka ardhur më e gjallë se kaq."

Gregg Hurwitz, autor i librit "Njeriu i askundit"

"Libri 'Nën qiellin e përflakur' ka gjithçka, heroizëm, guxim, tmerr, dashuri të vërtetë, hakmarrje, keqardhje, përballë të këqijave më të mëdha të njerëzimit. Mark Sullivan na e tregon luftën siç është në të vërtetë, me të gjitha ndërlikimet, besnikëritë në përplasje dhe pyetjet e pazgjidhura por, më së shumti, na sjell të gjallë figurën e jashtëzakonshme të Pino Lelës, të cilin e shpëtoi vendosmëria për të jetuar me pasion."

Joseph Finder, autor i librit "Dyshimi dhe ndryshimi"

Mbi autorin

Mark Sullivan është autori i mirënjohur i tetëmbëdhjetë romaneve, përfshirë edhe serialin nr. 1 "Privat" sipas "New York Times", të cilin e ka shkruar me James Patterson. Marku ka marrë çmime të shumta për librat e tij, përfshirë "WHSmith Fresh Talent Award", ndërsa veprat e tij janë cilësuar si më të mirat e vitit nga "New York Times" dhe "Los Angeles Times".

Është rritur në Medfild, Masaçusets, u diplomua në Kolegjin Hamilton për letërsi angleze para se të punonte si vullnetar në Korpusin e Paqes në Nigeri, Afrikën Perëndimore. Pas kthimit në Shtetet e Bashkuara, mori diplomën universitare nga Shkolla e Gazetarisë Medill në Universitetin Northwestern dhe nisi karrierën në gazetari hulumtuese. Një skiator dhe aventurier i zjarrtë. Jeton me gruan në Bozeman, Montana, ku ndjehet mirënjohës për mrekullinë e çdo çasti.

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Nen qiellin e perflakur, Mark Sullivan

Nen qiellin e perflakur, Mark Sullivan

Pino Lela nuk dëshiron të ketë të bëjë fare me luftën apo me nazistët. Është një adoleshent normal italian, i dhënë pas muzikës, ushqimit dhe vajzave, por ditët e tij të pafajësisë janë të numëruara.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001745

Brand: Botimet Dudaj

Tigri i bardhe, Aravind Adiga

Review(s): 0

Title: Tigri i BardhëOriginal: The White TigerCategory: NovelAuthor: Aravind AdigaAlbanian translator: Alba KokalariPublisher: DudajYear: 2011Pgs. 328Weight: 0.31 kgISBN: 978-99943-0-226-0  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000599

Brand: Skanderbeg Books

Prill ne Paris, Michael Wallner

Review(s): 0

Title: Prill në ParisOriginal: April in ParisCategory: NovelAuthor: Michael WallnerAlbanian translator: Elda Gjana – BoriçiPublisher: Skanderbeg BooksYear: 2007Pgs. 200Weight: 0.25 kgISBN: 978-99943-51-21-3  

Price ALL600.00
More
In Stock