Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Nje e dhjete, Ann – Helen Laestadius
  • Nje e dhjete, Ann – Helen Laestadius

Nje e dhjete, Ann – Helen Laestadius

Vlerësimi 

Kush do ta zgjojë nënën, babanë dhe motrën e vogël kur shtëpinë ta përpijë gropa e madhe e minierës? Poshtë krevatit në një çantë kampingu, Maja ka vendosur rroba, një elektrik dore dhe gjëra të tjera të rëndësishme, që do ti nevojiten kur të zhvendoset nga shtëpia.

800,00 Lekë
720,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Një e dhjetë
Origjinali: Tio óver ett
Gjinia: Roman
Autori: Ann – Helén Laestadius
Shqipëroi: Nertila Koka
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2018
Fq. 312
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-06-220-8

Mbi librin

Kush do ta zgjojë nënën, babanë dhe motrën e vogël kur shtëpinë ta përpijë gropa e madhe e minierës? Poshtë krevatit në një çantë kampingu, Maja ka vendosur rroba, një elektrik dore dhe gjëra të tjera të rëndësishme, që do ti nevojiten kur të zhvendoset nga shtëpia.

Edhe pse familja e saj do të strehohet në një vend tjetër, ajo është e vendosur për të mos e braktisur shtëpinë e vjetër, rreth së cilës ka thurur të gjitha ëndrrat. Maja nuk beson në deklaratat e politikanëve lokalë dhe drejtuesve të kompanisë, se qyteti nuk mund të shembet, sepse ajo ndjen për çdo natë që toka lëkundet pa fund nga shpërthimet në minierë.

Maja edhe pse i përjeton me emocione largimin e Julias, shoqes së saj të ngushtë, që është zhvendosur nga qyteti si dhe dashurinë e Albinit, djali i zemrës së saj, me një nga lojtaret e bukura të hendbollit, gropa e minierës që nga çasti në çast do të hapet dhe do ta përpijë qytetin, është trishtimi më i madh i jetës?

Komente mbi librin

"Maja e zemëruar dhe e trishtuar ngaqë është e detyruar që ta braktisë shtëpinë, e mbërthyer nga frika se Kiruna, qyteti i saj i lindjes do të fundoset brenda në gropën e minierës, e vendos alarmin çdo natë në orën një e dhjetë, pikërisht në orën kur minatorët kryejnë shpërthimet e natës në minierë.

Ajo është e detyruar që të rrijë netëve pa gjumë për të shpëtuar familjen, që "katastrofa" të mos i gjejë në befasi. Romani i Ann-Helén Laestadius rrëfen psikologjikisht se çfarë do të thotë të jetosh çdo natë me frikën, se si kujtimet të rrëmbehen dita ditës dhe ëndrrat e adoloshencës të shkatërrohen çdo çast, dhe individi ndjehet i pafuqishëm që ti parandalojë ato.

Ky roman përshkruan atmosferën e pikëllimit të përbashkët të një komuniteti, ndikimin dhe rolin e shoqërisë civile si dhe politikat lokale për zhvillim. Është një apologji mbresëlënëse mbi dashurinë dhe miqësinë."

The August Prize Jury

"Ky roman i shkruajtur me delikatesë dhe emocion, ngre një problem madhor për të gjitha kohrat që është: humbja e adoloshencës përballë forcës dhe pushtetit të korporatave..."

Swedish Book Review

Mbi autoren

Ann – Helén Laestadius, gazetare dhe shkrimtare suedeze, ka lindur në vitin 1971. Romani "Një e dhjetë", është pritur me shumë interes nga lexuesit dhe kritika dhe është vlerësuar me "August Prize 2016".
Laestadius jeton në Stokholm.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Nje e dhjete, Ann – Helen Laestadius

Nje e dhjete, Ann – Helen Laestadius

Kush do ta zgjojë nënën, babanë dhe motrën e vogël kur shtëpinë ta përpijë gropa e madhe e minierës? Poshtë krevatit në një çantë kampingu, Maja ka vendosur rroba, një elektrik dore dhe gjëra të tjera të rëndësishme, që do ti nevojiten kur të zhvendoset nga shtëpia.

Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Dituria

Valsi i lamtumirës, Milan Kundera

Review(s): 0

Nga njëra anë gruaja e bukur, xheloze e Klimës, e bindur se të gjitha gratë janë të destinuara të tradhtohen dhe që do ta nuhasë edhe këtë tradhti të re; djaloshi, i dashuri i infermieres, po aq xheloz; një gjinekolog fanatik që kuron gratë shterpa, por është gati të ndihmojë infermieren të dështojë; një pasanik amerikan, Don Zhuan dhe shenjtor; dhe një i...

Price ALL900.00 Regular price ALL1,000.00
More
In stock

Brand: Botart

Aroma e lumturisë është më e fortë nën shi, Virginie Grimaldi

Review(s): 0

Nëse ndjenjat e Benit janë zhdukur, mjafton t´i gjallërojmë. Kështu, çdo ditë, ajo do t’i shkruajë një kujtim të historisë së tyre. Por kjo zhytje në të shkuarën mund të nxjerrë edhe sekretet e varrosura thellë. Me ndjeshmëri ekstreme dhe shumë humor, Virginie Grimaldi arrin të na bëjë të rijetojmë çastet e jetës dhe dashurisë, duke kaluar nga e qeshura...

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: SKU000739

Brand: Onufri

Tri gra, Yasushi Inoue

Review(s): 0

Title: Tri graCategory: NovelAuthor: Yasushi InoueAlbanian translator: Helena KadarePublisher: OnufriPgs. 88Weight: 0.121 kg.ISBN 99943-32-37-6  

Price ALL540.00 Regular price ALL600.00
More
There are not enough products in stock