Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Shtepia e femijeve ne Reindeer Woods, Kristin Omarsdottir
  • Shtepia e femijeve ne Reindeer Woods, Kristin Omarsdottir

Shtepia e femijeve ne Reindeer Woods, Kristin Omarsdottir

Vlerësimi 

Historia zhvillohet në një vend të humbur, në një shtëpi, diku larg në një fermë. Aty jeton edhe njëmbëdhjetëvjeçarja Billi, e cila një pasdite zbulon se gjendet në një fushë lufte. Çdo gjë ndryshon kur papritmas shfaqen tre ushtarë të armatosur...

700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shtëpia e fëmijëve në Reindeer Woods
Origjinali: Hér
Gjinia: Roman
Autori: Kristín Ómarsdóttir
Shqipëroi: Elisa Ivanaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2018
Fq. 232
Pesha: 0.313 kg.
ISBN: 978-9928-06-217-8

Mbi librin

Historia zhvillohet në një vend të humbur, në një shtëpi, diku larg në një fermë. Aty jeton edhe njëmbëdhjetëvjeçarja Billi, e cila një pasdite zbulon se gjendet në një fushë lufte. Çdo gjë ndryshon kur papritmas shfaqen tre ushtarë të armatosur...

Të vetmit të mbijetuar nga kjo rrethanë, janë Rafaeli dhe Billi. Ajo është e detyruar të jetojë vetëm me Rafaelin e dhunshëm në gjendje depresioni dhe i trazuar. Ai është i pafajshëm, prandaj, vendos të braktisë jetën e ushtarit dhe të bëhet fermer, pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë me jetën e tij.

Ky roman, që shpesh ndërthur situata mbresëlënëse halucinative rreth, me një komunikim të frikshëm, ka një mbyllje krejt të ndryshme nga tipologjia e romaneve tradicionalë. Pa dyshim që kjo është një vepër e rëndësishme kundër luftës dhe dhunës në përgjithësi.

Kjo është një vepër me një linjë delikate lirizmi dhe befasuese mbi absurditetin e luftës dhe misteret e fëmijërisë, "Shtëpia e fëmijëve në Reindeer Woods" është një fabul prekëse moderne. "Shtëpia e fëmijëve në Reindeer Woods" tingëllon si një përralle absurde.

Mbi autoren

Kristin Ómarsdóttir, romanciere, poete, dramaturge, dhe piktore, ka lindur në Reykjavík. Ka studjuar Letërsi, spanjisht dhe islandisht në Universitetin e Islandës. Dramën e parë e botoi në vitin 1985 dhe fitoi çmimin e parë në një konkurs që organizohej nga The National Theatre of Iceland.

Nga viti 1980, Ómarsdóttir ka punuar si shkrimtare dhe gazetare e pavarur.
Ajo është nominuar katër herë për Icelandic Literary Prize. Në vitin 2000, romani i saj "My Love I Die" u nominua për The Nordic Council Literature Prize.

Në vitin 2005 ka fituar çmimin prestigjioz Griíman - The Icelandic Performing Arts Awards, me dramën "Tell Me Everything". Libri me poezi "See Your Beauty" u vlerësua me çmimin Fjöruverðlaunin – the Icelandic Women's Literary Prize, në vitin 2008.

Në vitin 2017, Kristín Ómarsdóttir ka marrë çmimin Maístjarnan ose The May Star, një çmim për librin "Spiders in Windows Display", si libri më i mirë me poezi. Përveç shkrimit të novelave, poezive dhe dramave, ajo ka hapur disa ekspozita si artiste vizuale. Disa nga librat e saj janë ilustruruar nga vetë ajo.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Shtepia e femijeve ne Reindeer Woods, Kristin Omarsdottir

Shtepia e femijeve ne Reindeer Woods, Kristin Omarsdottir

Historia zhvillohet në një vend të humbur, në një shtëpi, diku larg në një fermë. Aty jeton edhe njëmbëdhjetëvjeçarja Billi, e cila një pasdite zbulon se gjendet në një fushë lufte. Çdo gjë ndryshon kur papritmas shfaqen tre ushtarë të armatosur...

Write your review
16 other products in the same category:

Brand:

Djemtë e ‘36-s, Daniel James Brown

Review(s): 0

Megjithatë ata e bënë: tronditën botën, duke sfiduar edhe skuadrën që garonte për Adolf Hitlerin. Në qendër të ngjarjeve të pazakonta qëndron Xho Rantzi, një i ri pa familje, pa perspektivë, i cili synon jo vetëm të fitojë respektin e duhur, por dhe të gjejë vendin e tij në botë.

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: SKU001524

Brand: OMBRA GVG

I ardhur ne jete, Margaret Mazzantini

Review(s): 0

Title: I ardhur në jetëOriginal: Venuto al mondoCategory: NovelAuthor: Margaret MazzantiniAlbanian translator: Mimoza HysaPublisher: Ombra-GVGYear: 2009Pgs. 648Weight: 0.78 kgISBN: 978-99956-38-71-9  

Price ALL1,200.00
More
In Stock

Brand: Toena

Shkelja e kurorës, Paulo Coelho

Review(s): 0

Linda është 31 vjeç dhe në sytë e të gjithëve jeta e saj është e përsosur. Ajo banon në Zvicër, në një nga vendet më të sigurta të botës, ka një martesë të fortë dhe të qëndrueshme, një burrë që e do shumë, fëmijë të këndshëm që sillen mirë, si dhe punën e saj si gazetare në një të përditshme të rëndësishme.

Price ALL1,000.00
More
In stock

Reference: SKU000727

Brand: Onufri

Vajza e portokalleve, Jostein Gaarder

Review(s): 0

Title: Vajza e portokalleveOriginal: AppelsinpikenCategory: NovelAuthor: Jostein GaarderAlbanian translator: Ermir PulahaPublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 160Weight: 0.25 kgISBN: 978-99943-32-25-2  

Price ALL500.00
More
In Stock

Reference: SKU000275

Brand: Botimet Dudaj

Oret, Michael Cunnungham

Review(s): 0

Title: OrëtOriginal: The hoursCategory: NovelAuthor: Michael CunninghamAlbanian translator: Albana SalaPublisher: DudajYear: 2003Pgs. 264Weight: 0.25 kgISBN: 978-99927-50-42-1  

Price ALL700.00
More
In Stock