Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Net pa gjume, puthje per mengjes, Matteo Bussola
  • Net pa gjume, puthje per mengjes, Matteo Bussola

Net pa gjume, puthje per mengjes, Matteo Bussola

Vlerësimi 

Frymëmarrja e vajzës sate që fle mbi ty, duke të përjargur bluzën e tutave. Net të kaluara duke punuar dhe net të tjera duke përgjuar vajzat. Pyetjet e vështira që të detyrojnë të kërkosh fjalët.

800,00 Lekë
640,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Net pa gjumë, puthje për mëngjes
Origjinali: Notti in bianco, baci a colazione
Gjinia: Roman
Autori: Matteo Bussola
Shqipëroi: Erion Kristo
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2018
Fq. 182
Pesha: 0.254 kg.
ISBN: 978-9928-217-73-8

Mbi librin

Frymëmarrja e vajzës sate që fle mbi ty, duke të përjargur bluzën e tutave. Net të kaluara duke punuar dhe net të tjera duke përgjuar vajzat. Pyetjet e vështira që të detyrojnë të kërkosh fjalët.

Gërshetat e krehura keq, këpucët për t'u lidhur, gudulisjet, "lëpirjet", puthjet ditë e natë. Janë këto momentet e normalitetit të papërsëritshëm që Matteo Bussola i përshkruan i lumtur dhe i saktë. Sepse nganjëherë, pikërisht duke parë atë që duket e mirëqenë, papritur gjejmë kuptimin e gjithçkaje.

Baba i tri vajzave të vogla, Matteo, di se si t'u përgjigjet vështrimit të tyre të kureshtar, po ai vështrim me të cilin, që kur kanë lindur, ai gjithashtu përpiqet të vëzhgojë botën. Dialogë të çuditshëm, skena shtëpiake qesharake, reflektime nën zë që pas leximit vazhdojnë të të oshtijnë në kokë.

Në "zakonin e të qëndruarit në shtëpi" zbulohet një liri e papritur, në gjestet e jetës së përditshme zbulohet se si dhe sa poetike mund të jetë atësia.

Ky bestseller numër #1 i letërsisë italiane, që sjell vëzhgimet e një babai për çastet e përditshme të jetës ka goditur lexuesit anembanë globit. I thjeshtë, romantik, i vërtetë dhe familjar, fjalët që do t'i shkonin këtij libri.

I thjeshtë, sepse është i rrjedhshëm dhe i shpejtë për t'u lexuar, falë pjesëve të shkurtra që, si një ditar, të gëzojnë në këtë libër; romantik, siç është një baba dhe një burrë i dashur, me përjashtimin e vetëm që Bussola arrin të përkthejë në fjalë ato që burrat shpesh nuk mund t'i shprehin (ndonjëherë as t'i manifestojnë) të lidhur siç janë në stereotipin e mashkullit / maço / baba i familjes; i vërtetë, sepse janë episode të jetës, të njohura ose të dallueshme nga shumica e prindërve që kujdesen për fëmijët e tyre, i veshin ata, i krehin, i marrin në shkollë dhe shohin me ta për të njëqindtën herë një seri të Pepa Pigut, atë ku Xhorxhi merr një të ftohtë.

Fragment nga libri

Sot do më vijë mamaja për vizitë. Kur më vjen mamaja për vizitë, edhe vetëm për një kafe, në shtëpi plas paniku, alarmi kalon në Defcon 2, ose 1, varet vetëm nga sa kohë më parë lajmërohet vizita mëmësore.

Dallimi, për t'u kuptuar, ka të bëjë me faktin që nëse e di tre ditë përpara, e pastroj imtësisht furrën e kuzhinës me Cif me dopio limon dhe shkëlqyes, por nëse paralajmërimi eshte bere vetëm para dymbëdhjetë orësh, i hedh direkt një bidon me acid muriatik, e gërryej duke veshur doreza gize dhe duke përdorur një fije teli të trashë nga ato të zdrukthëtarit.

Pastaj kaloj te turra e petkave për të hekurosur...Do bëj një pastrim të shpejtë në banjë, do mbyll dy qente tane në gjellëtore se mami im i ka frikë, do rrekem me shumë kujdes që të hap në kopsht një shteg të pastruar nga gjethet e thara, jashtëqitjet dhe boçat e pishës, dhe jashtëqitjet që duken si boçe pishe, që ta sjell të sigurt te dera e shtëpisë.

Dhe ndërkaq përherë mami im harron diçka në makinë dhe kur kthehet gabon dhe bën një rrugëtim tjetër, atë ku ka derra të egër të strukur si vietkongë në barin e lartë. Dhe hiç, gjithmonë përsiatem rreth kësaj gjëje, sesi njerëzve, të cilëve kërkojmë t'ua fshehim atë çka jemi në të vërtetë dhe qysh jetojmë çdo ditë, janë përgjithësisht njerezit që i duam më shumë.

***

Jam në makinë, tek po çoj në kopsht Gjinevrën dhe Melaninë, pasi kam shoqëruar Virgjininë te furgoni i shkollës.

- Babi, pse duhet të shkojnë në shkollë fëmijët?
- Epo, Gjinevra, sepse duhet.
- Jo, po pse fëmijët duhet të shkojnë në shkollë?
- Sepse kjo është puna e tyre. Puna e nënave dhe baballarëve është të punojnë. Puna e fëmijëve është të shkojnë në shkollë.
- Po nëse fëmijët bëjnë një punë, atëherë përse nuk na paguajnë?
- Epo, ju paguajnë, si jo! Jua japin, jua japin. Vetëm se i mbajmë ne nënat dhe baballarët. Pastaj, kur rriteni jua kthejmë.
- Babi, po sa para na japin?
- Epo, japin ca. Sidomos fëmijëve që sillen mirë në shkollë.
- Më shumë se sa një euro?
- Hëm, po, po, shumë më tepër.
- Sa?
- Dhjetë euro.
- DHJETË EURO? Po qenkan shumë!
- Tamam.
- Babi, kur të kthehemi në shtëpi, a do m'i tregosh paratë e mia?
Unë mendoj: "Falë Zotit, që nuk thashë njëqind".
Dje, Virgjinia më pyeti: - Babi, po nëse ti dhe mami ndaheni, kush nga ju do mbajë dy vajza e kush një?
Unë isha në kuzhinë, po qëroja qepët, dhe pyetja më kapi në befasi.
- Në çfarë kuptimi Virgjinia?
- Ne jemi tre motra, - tha ajo, - motrën e tretë nuk mund ta ndani më dysh!

***

- Virgjinia, - i thashë, - po ndodhi që unë dhe mami të ndahemi, do kujdesemi për të treja, një herë unë, një herë mami, mos u brengos.
Ajo më kundroi në heshtje.
- Babi, - tha pa pritur. - Po dashuria, a mund të mbarojë?
U mendova ca përpara se të përgjigjesha.
- Dashuria nuk mbaron, - i thashë, - por njerëzit ndryshojnë.
- Njerëzit?
- Virgjinia, edhe të rriturit rriten, apo jo? Ti tani je një vajzë e madhe, shtatë vite më parë ishe një vajzë e vogël. Kjo pakashumë ndodh dhe me nënat dhe baballarët. Unë kur njoha mamin isha një njeri i ndryshëm, madje ashtu ishte dhe mami. E rëndësishme është që kur dy njerëz duhen, të arrijnë të ndryshojnë bashkë dhe të respektojnë ndryshimet e tjetrit. Prindërit, me fëmijët e tyre, bëjnë pikërisht këtë gjë, por ndonjëherë mes tyre nuk ja dalin. Prandaj dashuria për fëmijët është e vetmja gjë që nuk përfundon kurrë.
- Po ti, - tha ajo, - kur takove mamin, si e kuptove që ajo ishte mami?
- Nuk e kuptova.
- Si e kuptove që doje ta dashuroje?
- Ah atë, - ia ktheva. - E kuptova pas pothuaj dhjetë minutash.
- Dhe nga se?
- Kur u takuam herën e parë, ajo ngriti flokët pas qafës, mbi kokë, dhe bëri një topuz pa llastik, duke i bërë flokët nyje.
- Po pastaj?
- Pastaj, aty kuptova se ajo kishte nevojë të dëshpëruar për një llastik. Ndërsa unë kisha nevojë për flokët e saj.
- Po ti, a kishe llastik?
- Jo, por kur mami e zbuloi që nuk kisha, ndërkaq më donte shumë.
- Babi, - tha ajo. - Po ti ja paske hedhur!
- Ndoshta pak, - thashë, - por ajo që ka rëndësi është se mami ishte e para që më bëri të më shkonte mendja të kërkoja për llastik, më kupton se çfarë dua të them?
Ajo më pa për disa sekonda.
- Mbaje babi, - më tha duke hequr llastikun që i mbante flokët. - Kështu ti dhe mami nuk do ndaheni.
Ajo qeshi, ndërsa unë për fat po gatisja qepët.

Komente mbi librin

"Një lexim i përsosur për të gjitha stinët, që do t'u mundësojë prindërve, veçanërisht baballarëve, të reflektojnë mbi përvojat e tyre për rritjen e fëmijëve."

Library Journal

"Një libër ironik dhe prekës për magjinë e të qenit baba. Matteo Bussola ka aftësinë të rrëfejë jetën e përditshme në një mënyrë kaq të natyrshme, me një gjuhë kaq bindëse dhe të përzemërt, me një saktësi kaq të ëmbël, sa të na bëjë të mendojmë: po, ndonjëherë, letërsia luan kukamshefti në botën e gjërave të vogla."

Giulio Mozzi

"Bussola ka shkruar një koleksion ngjarjesh mallëngjyese për jetën e tij kozmopolite në Veronë, me gruan dhe tri vajzat e vogla. Ajo që ka filluar si një ditar në Facebook, është shndërruar në bestseller në Itali dhe gjetkë."

Booklist

Detajet e librit
Dituria
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Net pa gjume, puthje per mengjes, Matteo Bussola

Net pa gjume, puthje per mengjes, Matteo Bussola

Frymëmarrja e vajzës sate që fle mbi ty, duke të përjargur bluzën e tutave. Net të kaluara duke punuar dhe net të tjera duke përgjuar vajzat. Pyetjet e vështira që të detyrojnë të kërkosh fjalët.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Mashtruesi, Javier Cercas

Përshtypje(t): 0

Ky është një roman i mahnitshëm pa fiksion dhe i mbingopur me fiksion. Fiksionin nuk e sjell autori; e sjell Enrik Marko, një nëntëdhjetë vjeçar nga Barcelona, i cili e paraqiti veten sikur i kishte mbijetuar Holokaustit, gjersa më 2005 u demaskua, pasi kishte kryesuar vite me radhë shoqatën spanjolle të të mbijetuarve dhe kishte arritur të bëhej hero.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Gjyshja ime te pershendet dhe te kerkon ndjese, Fredrik Backman

Përshtypje(t): 0

Elsa është pothuajse tetë vjeçe. Në shkollë thonë se ajo është "shumë e pjekur për moshën e saj" dhe ajo e di se kjo përkthehet ndryshe: "mjaft shqetësuese për moshën që ka". Gjyshja e saj është shtatëdhjetë e shtatë, por mosha nuk e pengon që ta jetojë jetën.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001138

Botuesi: Botimet Dudaj

Zjarri, Katherine Neville

Përshtypje(t): 0

Shqipëri, viti 1822: tridhjetë vjet pas Revolucionit Francez, e gjithë Europa po qëndronte pezull në prag të Luftës Greke për Pavarësi. Ali Pasha, një sundimtar i fuqishëm i Perandorisë Otomane, e kishte zemëruar sulltanin dhe gjendej tashmë në prag të një sulmi nga forcat turke.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Fan Noli

Legjenda, Iskender Pala

Përshtypje(t): 0

Ende e ruaj letrën që gjeta në Suvejda duke ndjekur drejtimin e shigjetës brenda zemrës, në të cilën shkruhej "këto tri statuja janë e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja ime... Tashmë janë të gjitha tuat."

Çmimi 480,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Morava

Dhoma, Emma Donoghue

Përshtypje(t): 0

Një roman i veçantë që flet për Xhekun, një djalë pesëvjeçar, bota e të cilit kufizohet në një zgëq tre metra katrorë. Dhoma është vendi ku ai ka lindur dhe është rritur; aty jeton së bashku me Manë.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Vetmitari, Eugene Ionesco

Përshtypje(t): 0

Çfarë ndodh kur befas një pasuri e madhe të bie nga qielli? Xhaxhai nga Amerika, që ti s'e ke llogaritur kurrë në jetë, të lë një thes me para? Personazhi i Ionescos beson se tani mund ta ndërrojë rrotën e fatit.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Botimet Dudaj

Turpi, Salman Rushdie

Përshtypje(t): 0

Omar Khajam Shakili ka tri mëma që ndajnë simptomat e shtatzënisë, siç kanë ndarë gjithçka tjetër në mënyrë të pandashme. Në gjashtë gjinjtë e tyre, Omari u paralajmërua ndaj gjithë ndjenjave dhe nuancave të turpit.

Çmimi 880,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 100,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kaos i qete, Sandro Veronesi

Përshtypje(t): 0

Pietro Paladini, 43-vjeçari joshës dhe i pasur, që sapo ka humbur gruan e tij, pret çdo ditë, i çorientuar, brenda makinës së tij, vajzën e vet, Klaudia, teksa del nga shkolla. Ditën që do të duhej të bënin celebrimin e martesës, Lara, e shoqja, vdes. Miqtë, por edhe njerëz anonimë, shkojnë të flasin me të, e përqafojnë, ndajnë me të këtë kohë të pezullt.

Çmimi 1 120,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002042

Botuesi: Dritan Tirana

Qyteti i Baltes, Deborah Ellis

Përshtypje(t): 0

Shauzia, shoqja e ngushtë e Parvanës, është arratisur nga Afganistani dhe përballet e vetme me mbijetesën në rrugët e Peshavarit, në Pakistan. Me qenin, si mikun e saj të vetëm, ajo duhet të rrëmojë për ushqim, të lypë para e të kërkojë një vend të sigurtë për të fjetur çdo natë.

Çmimi 480,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

E bardha që vret, Robert Galbraith

Përshtypje(t): 0

Kur një djalosh i trazuar,  i quajtur Billi, i kërkon Kormoran Strajkut ta ndihmojë që të hetojë një krim që ka parë kur ishte fëmijë, detektivi mbetet thellësisht i tronditur. Edhe pse Billi ka probleme mendore dhe nuk mund të kujtojë detaje konkrete, ka diçka të sinqertë tek ai dhe historia e tij. Por para se Strajku ta pyesë më tej, Billi trembet dhe...

Çmimi 1 620,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Shtëpia e shpirtrave, Isabel Allende

Përshtypje(t): 0

"Shtëpia e shpirtrave" është një sagë familjare ku pasqyrohet historia dhe fati i një populli të tërë, i popullit të Kilit, përmes rrëfimeve të grave të një familjeje të rëndësishme dhe ekstravagante. Një afresk i bukur që për nga joshja dhe emocioni i kujton lexuesit që adhuron realizmin magjik vetëm "100 vjet vetmi" të Marquez.

Çmimi 1 120,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Gjiganti i fjetur, Kazuo Ishiguro

Përshtypje(t): 0

Si mund të shërohen plagët e vjetra, kur krimbat gëlojnë në to? Si mund të mbretërojë përjetë një paqe e ngritur mbi masakrat apo dredhitë e një magjistari? E kuptoj se me sa zell dëshironi që tmerret tuaja të vjetra të pluhurosen në hiç. Por ato presin nën shtresën e tokës, si kocka të bardha që njerëzit t’i zhvarrosin.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K3R5

Botuesi: Skanderbeg Books

Gruaja e mesdites, Julia Franck

Përshtypje(t): 0

Helene kërkon të lërë pas krahëve shumë gjëra, kujtimin e një nëne të sëmurë që i ka shkaktuar një fëmijëri të trazuar, një jetë tejet të vështirë, një dashuri të lënë përgjysmë nga fati i keq, një martesë të marrë fund pa shumë shpjegime, një motër me të cilën i ka humbur prej kohësh lidhjet, dhe punën e sa j si infermiere mes dhjetëra të plagosurëve.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Albas

Humnera, Darko Tusevljakovic

Përshtypje(t): 0

Romani “Humnera” është një rrëfim rreth shpërbërjes së një familjeje, një simbolikë e humnerës shpirtërore që shoqëron ngado qenien njerëzore. Në pjesën e parë, në qendër të rrëfimit vendoset një ushtarak që vuan nga çrregullimi i stresit posttraumatik.

Çmimi 600,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 750,00 Lekë
More
Në gjendje