Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kaloresi ne cati, Jean Giono Shihe të plotë

Kaloresi ne cati, Jean Giono

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830 - të nga një epidemi kolere.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$10.70

Me ulje çmimi!

-20%

$13.38

Titulli: Kalorësi në çati
Origjinali: Le hussard sur le toit
Gjinia: Roman
Autori: Jean Giono
Shqipëroi: Donika Omari
Shtëpia botuese: Botimet IDK
Viti: 2016
Fq. 432
Pesha: 0.451 kg.
ISBN: 978-9928-136-44-2

Mbi librin

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830 - të nga një epidemi kolere.

Një i ri për të cilin nderi qëndron mbi gjithçka, përherë i gatshëm ta verë jetën në rrezik për të tjerët, ai nis kështu udhëtimin nëpër një peizazh ku sundon e plotfuqishme vdekja, duke kaluar një mori aventurash, derisa takohet me një grua të re, të bukur, e cila ka nevojë për ndihmë.

E kështu ai ka rastin të vihet në shërbim të saj, dhe së bashku përshkojnë Jugun e Francës në kërkim të shpëtimit. Një roman epik, të cilin shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit.

Mbi autorin

Jean Giono (1895-1970) një prej shkrimtarëve më të mëdhenj francezë. Autor i mjaft eseve, poezive, dramave, skenare fi lmash, si dhe mbi 30 romanesh të përkthyera në shumë gjuhë. Giono ishte një pacifist, për çka u burgos dy herë: pas pushtimit gjerman në 1940, por po ashtu dhe pas çlirimit të Francës, kur për shkak të pacifi zmit të tij e akuzuan për kolaboracionizëm.

Vetëm mbrojtja e zjarrtë e një personaliteti si Andre Zhidi, bëri që fi gura e tij të rihabilitohej plotësisht në Francën e pasluftës. J.Giono ishte anëtar i Légion d'Honneur dhe i Akademisë Goncourt.