Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Çmim i zbritur
Madheshtia e tragjedise, Quim Monzo
  • Madheshtia e tragjedise, Quim Monzo

Madheshtia e tragjedise, Quim Monzo

Vlerësimi 

Ky roman delikat, me ndërthurjet elegante të pabesisë, dashurisë, erosit dhe seksualitetit ekstrem, në të gjithë Evropën konsiderohet si një "kryevepër" dhe parodi postmoderne letrare. Struktura e qartë stilistikore ndërthuret ëmbël me intrigën dhe melodramatikën. Është një vepër me kontraste të humane dhe intelektuale, është në kufijtë e një tragjedie urbane bashkëkohore.

800,00 Lekë
640,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Madhështia e tragjedisë
Origjinali: La magnitud de la tragèdia
Gjinia: Roman
Autori: Quim Monzó
Shqipëroi: Gjergj Vlashi
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2018
Fq. 256
Pesha: 0.327 kg.
ISBN: 978-9928-06-209-3

Mbi librin

Ky roman delikat, me ndërthurjet elegante të pabesisë, dashurisë, erosit dhe seksualitetit ekstrem, në të gjithë Evropën konsiderohet si një "kryevepër" dhe parodi postmoderne letrare. Struktura e qartë stilistikore ndërthuret ëmbël me intrigën dhe melodramatikën. Është një vepër me kontraste të humane dhe intelektuale, është në kufijtë e një tragjedie urbane bashkëkohore.

Rrjedha e ngjarjeve kalon nëpërmjet konfuzioneve seksuale dhe amoralitetit të një gjashtëmbëdhjetë vjeçareje dhe njerkut të saj, të cilët për shkak të kushteve sociale, janë të detyruar të ndajnë së bashku të njëjtën hapësirë banimi.

Ai është vejan, i përgojuar, në kolaps ekonomik, i vendosur që ta ndryshojë përfundimisht rrjedhën e jetës së tij problematike. Fillon punë si instrumentist, në orkestrën e një lokali nate të njohur.

Një këngëtare e re, me hire seksuale tunduese, josh çdo natë klientët e lokalit. Edhe ai tundohet prej saj... dhe një pas një nate të hareshme dehjeje dhe tensionesh të larta në shtëpinë e tij, marrëdhëniet ndërlikohen. Diçka shumë e rëndësishme mes tyre nuk funksionon.

Një libër sa argëtues aq edhe paradoksal, me ritëm tërhe-qës dhe kthesa të papritura, i ngarkuar me emocione tronditëse. Intriga, tradhëtia, mizoria, vetmia dhe zymtësia janë cilësitë dalluese që i bashkon personazhet e këtij romani.

Koment mbi autorin

"Quim Monzó, është nga ata shkrimtarë që ose e urren ose e dashuron..."

Philadelphia Inquirer

Mbi autorin

Quim Monzó [Joaquim Monzó i Gómez] ka lindur në vitin 1952 në Barcelonë. Në fillimin e viteve 1970 ka qenë reporter në Vietnam, Kamboxhia, Irlandën e Veriut dhe Afrikën Lindore për gazetën e Barcelonës "Tele/eXpres". Jeton në Barcelonë dhe publikon rregullisht në "La Vanguardia". Monzó është shkrimtari më i rëndësishëm bashkëkohor katalanas dhe është fitues i shumë çmimeve kombëtare.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Madheshtia e tragjedise, Quim Monzo

Madheshtia e tragjedise, Quim Monzo

Ky roman delikat, me ndërthurjet elegante të pabesisë, dashurisë, erosit dhe seksualitetit ekstrem, në të gjithë Evropën konsiderohet si një "kryevepër" dhe parodi postmoderne letrare. Struktura e qartë stilistikore ndërthuret ëmbël me intrigën dhe melodramatikën. Është një vepër me kontraste të humane dhe intelektuale, është në kufijtë e një tragjedie urbane bashkëkohore.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: OMBRA GVG

Provimi, Julio Cortazar

Përshtypje(t): 0

Huani dhe Klara vendosin ta kalojnë vigjiljen e provimit të tyre të fundit në shoqërinë e disa miqve duke u endur në një Buenos Ajres surreal, mes kultesh pagane, vegimesh misterioze. Në mjegullën e çuditshme që mbështjell qytetin, shquajnë vazhdimisht fantazmën e një miku të vjetër...

Çmimi 1 120,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Te paharruarit, Lidia Jorge

Përshtypje(t): 0

Në agimin e datës 25 prill 1974, nën drejtimin e disa kapitenëve të ushtrisë të cilët ishin kundër luftës koloniale të Portugalisë dhe kundër regjimit diktatorial salazarist që mbizotëronte në Portugali prej vitit 1933, pesë mijë ushtarë hynë në Lisbonë, me tanke dhe të armatosur.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Bota Shqiptare

Çiraku i arkitektit, Elif Shafak

Review(s): 0

Por jeta nuk pranon të skicohet dhe projektohet: ajo thjesht ndjek rrugën e saj. Dhe, për Xhahanin, do të sillej rrotull dy boshteve, dy dashurive: një e pamundur për princeshën Mihrimah, vajzën e sulltanit. Dhe një e qëndrueshme dhe e thjeshtë për Çotën, që e priste dhe e ngushëllonte në çastet më të errëta...

Price ALL1,120.00 Regular price ALL1,400.00
More
In stock