Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Babeli, Jan de Leeuw
  • Babeli, Jan de Leeuw

Babeli, Jan de Leeuw

Vlerësimi 

Ana Babeli është vajza më e pasur në botë. Nga apartamenti i saj që ndodhet në katet e sipërme të kullës më të lartë në vend, ajo sheh poshtë qytetin si xhungël, një botë milingonash punëtore, lypsarësh dhe terroristësh.

900,00 Lekë
810,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Babeli
Origjinali: Babel
Gjinia: Roman
Autori: Jan de Leeuw
Shqipëroi: Mimoza Dino
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2018
Fq. 456
Pesha: 0.584 kg.
ISBN: 978-9928-217-65-3

Mbi librin

Ana Babeli është vajza më e pasur në botë. Nga apartamenti i saj që ndodhet në katet e sipërme të kullës më të lartë në vend, ajo sheh poshtë qytetin si xhungël, një botë milingonash punëtore, lypsarësh dhe terroristësh.

Sa shumë do të donte të shkëmbehej me secilin prej tyre! Pas një sulmi terrorist, që u kushtoi jetën dy prindërve të saj, ajo ka mbetur e paralizuar dhe askush nuk di t'i thotë nëse një ditë do të ecë dot përsëri!

Alisa është e mbrojtur nga gjyshi, padroni i kullës Babel, por ndihet e burgosur në një kafaz floriri, si një princeshë në pritje të shpëtimtarit. Por, mjerisht, princërit ende nuk e dinë se ajo ekziston.

Derisa Naomi, vajza misterioze e ardhur nga jetimorja, hyn në dhomën e saj, duke sjellë me vete një jetë të re, por edhe një rrezik të ri...

Në një botë misterioze gjarpërinjsh argjendi, mes librash të shenjtë e letrash Tarot, rojash muskulorë dhe puthjes së parë, forca e shoqërisë duket mister edhe më i madh për Alisën...

Fragment nga libri

Limuzina rrëshqiti si një thikë e zezë mes trafikut. Pasagjerët, e rehatuar brenda kabinës me ajër të kondicionuar të makinës, as që ia hidhnin sytë njerëzisë që djersitej nëpër rrugë. Ishin zhytur në botën e tyre. Kjo ishte një ditë e paharrueshme për ta.

Abraham Babeli, patriarku, sapo kishte dalë nga spitali. E kishin këshilluar të bënte kujdes e të rrinte në qetësi, mbasi ia kish hedhur më së miri goditjes në zemër. Gruaja e tij qëndronte e heshtur nga lumturia. Jo vetëm që i shoqi shpëtoi, por pranë kishin të birin e humbur prej vitesh, Jozefin e tyre të dashur, i cili ishte kthyer në shtëpi pas shumë vitesh mërgim.

Gjendja kritike e të atit e kish shtrënguar të kthehej nga Afrika dhe, për më tepër, nuk kishte ardhur vetëm. Midis nuses së djalit dhe rojës së sigurimit ishte ulur Alisa, mbesa e tyre e vogël. E kishin takuar për herë të parë javën e kaluar. Sa mirënjohës i ishin fatit që, pas gjithë atyre viteve shprese, u ishte dhënë kjo mundësi.

Vdekja i kishte mbërthyer në nofulla e pastaj i kishte pështyrë jashtë. Sot ata po e përjetonin gjithçka si një mrekulli. Befas limuzina u ndal dhe patriarku iu kthye shoferit i irrituar. Pse ndaloi ashtu papritur? Mos vallë kishte ndodhur ndonjë aksident, që kishte bllokuar rrugën? Ai mallkoi.

Ajo ia mbështeti dorën te gjuri. Çfarë kishin thënë mjekët? Ai nuk duhet të shqetësohej për asgjë. I biri vetëm qeshte. Mbesa shihte përtej xhamave të blinduar qytetin, i cili dukej mjaft mbresëlënës për të sapoardhurit.

Një grua, me një pardesy të gjatë dhe me një fëmijë në krah, po ecte drejt limuzinës. Papritmas, ajo ndaloi para makinës, me një buzëqeshje vesh më vesh. Jozefi uli xhamin. I ati protestoi, por ishte shumë vonë.

Gruaja, me buzëqeshjen stampuar në fytyrë, e hodhi fëmijën nga dritarja brenda në limuzinë. Sakaq pardesyja iu hap. Të gjithë ia panë eksplozivët që kishte lidhur në trup. Edhe te fëmija po ashtu. Forcat e sigurimit ndërhynë vonë.
- Qëlloni, qëlloni pra,- thërriti patriarku. Gjëja e fundit që pa, ishte vështrimi i habitur në fytyrën e të birit.

Komente mbi librin

"... Një roman i rrallë e shumë bashkëkohor për ambiciet njerëzore: paranë dhe besimin. Ia vlen ta lexosh edhe për atmosferën intriguese, komplotin, personazhet e spikatura dhe aktualitetin, të cilat nuk kanë gjithmonë këtë forcë tërheqëse në letërsinë për të rinj."

Bas Maliepaard, Trouw

"Një libër i mrekullueshëm për miqësinë, dashurinë, besimin... Lexuesi zhytet në një boë futuriste, ku përfshihen shumë aspekte të realitetit ku jetojmë. Një kënaqësi e rrallë për lexuesit e rinj, një libër që të mbërthen e të mban kështu deri në faqen e fundit."

Elke Verhulst, Pluizer

"Një libër ku spikasin dialogët e rafinuar, por edhe shumë të kthjellët: detyrë e vështirë për shumë romancierë... Babeli është një libër tejet intrigues, që nuk mund ta lësh mënjanë."

Dennis de Roover, Zizo

Detajet e librit
Dituria
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Babeli, Jan de Leeuw

Babeli, Jan de Leeuw

Ana Babeli është vajza më e pasur në botë. Nga apartamenti i saj që ndodhet në katet e sipërme të kullës më të lartë në vend, ajo sheh poshtë qytetin si xhungël, një botë milingonash punëtore, lypsarësh dhe terroristësh.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: IDK

Sheshi i Diamantit, Merce Rodoreda

Përshtypje(t): 0

Historia sa prekëse, aq dhe realiste dhe e fuqishme e Natalisë, një vajze të thjeshtë e naive, që në Barcelonën republikane, e më pas gjatë periudhës së luftës civile spanjolle, përjeton dramën e mjerimit, të humbjes së të shoqit, të vetmisë, derisa më në fund zbulon një dashuri të re, e cila i hap përpara mundësinë e një jete të re...

Çmimi 6,40 € Çmimi i rregullt 7,12 €
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kaos i qete, Sandro Veronesi

Përshtypje(t): 0

Pietro Paladini, 43-vjeçari joshës dhe i pasur, që sapo ka humbur gruan e tij, pret çdo ditë, i çorientuar, brenda makinës së tij, vajzën e vet, Klaudia, teksa del nga shkolla. Ditën që do të duhej të bënin celebrimin e martesës, Lara, e shoqja, vdes. Miqtë, por edhe njerëz anonimë, shkojnë të flasin me të, e përqafojnë, ndajnë me të këtë kohë të pezullt.

Çmimi 11,20 € Çmimi i rregullt 12,46 €
More
Në gjendje

Referenca: SKU001590

Botuesi: Poeteka & Ideart

Tigri, Tomislav Marijan Bilosnic

Përshtypje(t): 0

Libri Tigri është nga librat e rrallë jo vetëm të Tomislav Marijan Bilosnić-it. Përballë lexuesit rri një vepër 'monotematike', nga ato që, duke vëzhguar një 'objekt' të vetëm - tigrin, të yshtin drejt gjykimit të gabuar se ngado që ta kthesh e sado të mahnitesh, dikur do të përballesh me monotoninë e këtij sfinksi.

Çmimi 5,60 € Çmimi i rregullt 6,23 €
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Falltaret, Margaret Laurence

Përshtypje(t): 0

Fuqia e vërtetë e Laurence qëndron në aftësinë për të ringjallur me përpikmëri atë emocion kaq të njohur, tmerrin e jetimes, guximin e krisur të adoleshentes, zemërimin dhe urrejtjen për veten, dobësinë e të moshuarve, brishtësinë e të mposhturve. "Falltarët" është një tjetër vepër, pjesë e veprave klasike të rrënjosura thellë në traditën më të mirë të...

Çmimi 12,00 € Çmimi i rregullt 13,35 €
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Vajza e humbur, Lisa Jewell

Përshtypje(t): 0

Dhjetë vjet më pas, nëna e saj nuk e ka mbledhur ende veten, kur papritur njihet me një burrë sharmant. Sa hap e mbyll sytë, ajo e gjen veten në shtëpinë e tij, ku njihet me të bijat, Sara-Xhejdin dhe Popin e vogël, pamja e së cilës e lë Lorelën pa frymë.

Çmimi 9,60 € Çmimi i rregullt 10,68 €
More
Në gjendje

Referenca: 2673

Botuesi: Pegi

Revolta e Atlasit, Ayn Rand, vol.1

Përshtypje(t): 0

Revolta e Altasit" është një celebrim i jetës dhe i lumturisë... Individët krijues, qëllimet e pastra dhe racionaliteti arrijnë gëzimin dhe përmbushjen. Parazitët, që vazhdimisht shmangin qëllimshmërinë dhe arsyen, shkatërrohen me të drejtë.

Çmimi 8,00 € Çmimi i rregullt 8,90 €
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Largesi shpetimi, Samanta Schweblin

Përshtypje(t): 0

Një grua e re e quajtur Amanda, dergjet në spitalin e një fshati. Një djalë me emrin David, qëndron pranë saj. Ajo nuk është mamaja e tij dhe ai nuk është djali i saj. Së bashku, ata tregojnë një histori të paharrueshme shpirtrash të thyer, toksinash, të forcës dhe dhimbjes së familjes.

Çmimi 5,60 € Çmimi i rregullt 6,23 €
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Mysafirë me pagesë, Sarah Waters

Përshtypje(t): 0

Me ardhjen e Lilien dhe Leonard Barberit, një çift bashkëshortësh të rinj, rutina e shtëpisë dhe jeta e banorëve të saj do të tronditen papritur. Dhe ndërsa pasionet rriten dhe zhgënjimet bëhen mal, askush nuk mund të parashikojë se sa larg dhe sa shkatërruese do të bëhen ngjarjet.

Çmimi 10,00 € Çmimi i rregullt 11,13 €
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Me syte ulur, Tahar Ben Jelloun

Përshtypje(t): 0

Një vajzë e vogël në një fshat jugor maroken. I ati ka shkuar të punojë në një vend që ajo e quan "Lafrance". Ditën kur ai kthehet për të marrë familjen për të jetuar në Paris, gjithçka përmbyset. Mbajtëse e një të fshehte, vajza e re hyn njëherësh në adoleshencë dhe në mërgim.

Çmimi 4,00 € Çmimi i rregullt 4,45 €
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001820

Botuesi: Botimet Dudaj

Tjetri si une, Jose Saramago

Përshtypje(t): 0

Tertuliano Maksimo Afonsoja, mësues historie në një lice, tridhjetë e tetë vjeç, i ndarë nga gruaja dhe që jeton vetëm, i tmerruar, zbulon kopjen e tij të përkryer në një film të marrë me qera rastësisht në një video - klub. I mbërthyer nga një hutim i madh, fillon dhe sheh filma të tjerë, vërteton zbulimin e vet.

Çmimi 8,00 € Çmimi i rregullt 8,90 €
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000311

Botuesi: Botimet Dudaj

Pellumbi dhe tri histori, Patrick Suskind

Përshtypje(t): 0

Për pesë muaj me radhë roja i një banke të Parisit orvatet të fitojë përfundimisht pronësinë mbi papafingon e vet të vogël. Kështu, do të vendoset një tjetër gur i rëndësishëm në kuadrin e planeve të tij për jetën. Por ja që kjo rrjedhë fataliste papritur vihet në pikëpyetje një të premte në mëngjes, kur shfaqet një pëllumb.

Çmimi 5,60 € Çmimi i rregullt 6,23 €
More
In Stock

Referenca: SKU000599

Botuesi: Skanderbeg Books

Prill ne Paris, Michael Wallner

Përshtypje(t): 0

Rreshteri i ushtrisë gjermane, Roti, vendoset në Pars në shërbim të forcave naziste. Gjatë ditës ai është i pranishëm në seancat e torturave ndaj antarëve të Rezistencës antinaziste, por në mbrëmje ai shndërrohet në zoti Antuan, që ndryshon veshje dhe sjellje dhe endet nëpër Parisin e mrekullueshëm, por të pushtuar prej bashkëkombësve të tij.

Çmimi 4,80 € Çmimi i rregullt 5,34 €
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Dimri i njerezve, Lionel Duroy

Përshtypje(t): 0

Marku, personazhi – shkrimtar pas të cilit fshihet vetë autori, ndërmerr një udhëtim në skutat më të errëta të Europës për të hetuar vetëvrasjen e para gjashtëmbëdhjetë vjetëve të Ana Mlladiçit, vajzës së dashur të Rado Mlladiçit, gjeneralit të ushtrisë serbe të Bosnjës, njeriut të rrethimit të Sarajevës, përgjegjës për mijëra të vdekur.

Çmimi 6,40 € Çmimi i rregullt 7,12 €
More
Ne gjendje