Kategoritë

Botuesit

Autorët

E bardha dhe e zeza, Malorie Blackman Shihe të plotë

E bardha dhe e zeza, Malorie Blackman

Kallumi, gjashtëmbëdhjetë vjeç, i bardhë, është një qeros, pra qytetar i dorës së dytë, në një botë të sunduar nga njerezit me ngjyre... Sefi, katërmbëdhjetë vjeç, e zezë, është një Kros, vajza e njërit prej burrave më të fuqishëm në vend...

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$10.14

Me ulje çmimi!

-20%

$12.68

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Titulli: E bardha dhe e zeza
Origjinali: Noughts & Crosses
Gjinia: Roman
Autori: Malorie Blackman
Shqipëroi: Virgjil Muçi
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2018
Fq. 472
Pesha: 0.592 kg.
ISBN: 978-9928-217-64-6

Mbi librin

Kallumi, gjashtëmbëdhjetë vjeç, i bardhë, është një qeros, pra qytetar i dorës së dytë, në një botë të sunduar nga njerezit me ngjyre... Sefi, katërmbëdhjetë vjeç, e zezë, është një Kros, vajza e njërit prej burrave më të fuqishëm në vend...

Në botën e tyre, qerosët e bardhë dhe Krosët e zinj nuk mund të përzihen, por ja që dashuria nuk u është bindur kurrë rregullave. Kallumi dhe Sefi, shokë që fëmijë, tani që janë rritur, ndoshta ndiejnë diçka më shumë. Ata takohen fshehtas dhe thurin plane...

Por nuk është e lehtë të shkosh kundër konvencioneve, të mbrosh atë që beson, të vendosësh se çfarë duhet të besosh: ndonjëherë është një betejë e vërtetë, kundër të tjerëve, por edhe kundër vetes.

Ndërkohë, tensioni midis të bardhëve dhe njerezve me ngjyre rritet, derisa një ditë shpërthen bomba... Babai i Kallumit është i dyshuari kryesor, kurse ati i Sefit nuk do të ndalet para asgjëje, derisa ta shohë atë të varur në litar. Gjuetia e gjakut nuk do të kërcënojë vetëm dashurinë, por edhe jetën e Kallumit dhe Sefit.

Në këtë thriller që do të mbetet i pashlyer në kujtesën e lexuesve, britanikja e famshme Malorie Blackman e kthen botën përmbys. Ajo që është e bardhë, bëhet e zezë dhe ajo që është e zezë bëhet e bardhë, një gjë mbetet e qartë: hamendjet mund të jenë vdekjeprurëse.

Komente mbi librin

"Një histori e fuqishme dashurie për paragjykimet dhe racën."

Sunday Times

"Një libër që do të mbetet për një kohë të gjatë në mendjen e lexuesve dhe do t'i sfidojë të rinjtë që të mendojnë e rimendojnë për stereotipat e shoqërisë."

Observer

"Një roman me qindra faqe brilante që vërtet d t'ju bëjë të jetoni me personazhet. Do të derdhni lot, do të qeshni dhe do të qani prapë e prapë. Një roman i shkruar me art, e rekomandojmë me gjithë zemër. Përfundimisht meriton 5 yje."

The Guardian