Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Serenata, Zulfu Livaneli
  • Serenata, Zulfu Livaneli

Serenata, Zulfu Livaneli

Vlerësimi 

Fundi i viteve 30'... Maksimilian Vagner, një gjerman me gjak të pastër arian dhe pedagog në universitet, bie në dashuri me vajzën e bukur hebreje të quajtur Nadia. Pas martesës, për të fshehur identitetin hebre të Nadias, ajo mori emrin Deborah...

1 300,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Serenata
Origjinali: Serenad
Gjinia: Roman
Autori: Zülfü Livaneli
Shqipëroi:
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2017
Fq. 472
Pesha: 0.581 kg.
ISBN: 978-9928-00-273-0

Mbi librin

Fundi i viteve 30'... Maksimilian Vagner, një gjerman me gjak të pastër arian dhe pedagog në universitet, bie në dashuri me vajzën e bukur hebreje të quajtur Nadia. Pas martesës, për të fshehur identitetin hebre të Nadias, ajo mori emrin Deborah...

Presionet dhe dhuna e hitlerianëve ndaj hebrenjve bëhen të padurueshme dhe nga frika se mos zbulohet identiteti i vërtetë i vajzës, Maksi dhe Nadia vendosin të shkojnë në Paris dhe të jetojnë atje në qetësi. Gjatë udhëtimit me tren për në Paris, Maksi largohet për një çast...

Viti 2001... Maksimilian Vagner, 87 vjeç, një shtetas amerikan me origjinë gjermane, i cili në fund të viteve 1930 ka dhënë leksione në Universitetin e Stambollit, kthehet në Stamboll pas 59 vjetësh. Për të shoqëruar atë nga universiteti mikpritës është caktuar Maja Duran, 36 vjeç, specialiste për marrëdhëniet me publikun.

Profesori vjen në Stamboll jo vetëm për të mbajtur leksione, por edhe për të kujtuar fundin tragjik të historisë së tij të dashurisë me Nadian. Maja jo vetëm përfshihet në një histori dashurie mbresëlënëse gjashtëdhjetëvjeçare, e cila shpaloset ngadalë-ngadalë, por edhe mëson shumë sekrete të historisë botërore dhe të familjes së saj.

Livaneli nxjerr në ditë të diellit të vërteta që nuk i dimë, që i kemi harruar dhe ndoshta nuk na pëlqejmë kur i lexojmë. Ky libër na mundëson të zhytemi në emocione të thella dhe intensive. Romantizmi, historia, emocioni, të gjitha janë të fshehura në këtë libër. I shkruar me një stil të suksesshëm sa lexuesi nuk dëshiron ta heqë nga dora.

Disa herë do ta vendosni veten në vend të heronjve të librit. Disa herë do ta gjeni veten në mes ngjarjeve të mbetura mistere në histori. Një histori dashurie tragjike e shkruar duke u shkrirë me ngjarje të vërteta historike.

Në këtë libër që trajton një periudhe historike të errët, Livaneli masakrën e përbashkët të Rusisë, Anglisë, Turqisë dhe Gjermanisë ia përcjell lexuesit bashkë me një histori dashurie.

Zülfü Livaneli në romanin "Serenata" e ka treguar gjithçka në mënyrën më të mirë. Ka dhënë informacione, ka pasqyruar kulturën e shoqërisë, ka nxjerrë në pah historinë e vërtetë, ka lartësuar madhështinë e dashurisë.

Komente mbi librin

"Nëse organizatorët e dhënies së Çmimit Nobel do të kishin refleksin që për çdo vit këtë çmim t'ia jepnin një libri, atëherë romani "Serenata" i shkrimtarit turk Zülfü Livaneli do ta meritonte njëzëri. "Serenata" është një roman i punuar si qëndismë dhe i ngarkuar me emocione sa "Cinema Paradiso" e regjisorit italian Tornatore. Nga ana tjetër është po aq i ashpër dhe mbresëlënës sa "Holokausti" i Spielbergut."

Selahattin Duman, gazeta "Vatan"

""Serenata" është një vepër madhështore e muzikës së jetës. Fillon më një thirrje për dashuri, vijon si një sonatë drithëruese, i magjeps lexuesit si një simfoni e fuqishme. Një vepër klasike livaneliane..."

Talat Halman

""Serenata", ashtu si do të jetë e përjetshme në letërsinë turke, do të mbesë si një vepër e rëndësishme edhe në letërsinë botërore."

Prof. Dr. Onur Bilge Kula

Mbi autorin

Zülfü Livaneli (lindur më 20 qershor 1946) është shkrimtar, poet, muzikant, dhe politikan turk. Livaneli njihet për romanet e tij që ndërthurin sfonde të ndryshme sociale dhe historike, figura dhe ngjarje, si te "Lumturia" me të cilin fitoi në vitin 2006 çmimin "Zbulimi i Shkrimtarëve të Rinj" nga Barnes & Noble, apo si te "Serenatë për Nadian", "Shtëpia e Lejlës" dhe "Historia e tim vëllai", libra që janë përkthyer në 37 gjuhë dhe kanë fituar disa çmime letrare turke e të huaja e janë vlerësuar lart nga kritikët letrarë anembanë botës. Romanet e tij janë realizuar filma, teatro dhe opera.

Livaneli u burgos disa herë gjatë grushtit të shtetit të vitit 1971 për shkak të bindjeve politike dhe iu del të ikte nga Turqia e të mërgonte në 1972. Jetoi në Stokholm, Paris, Athinë dhe Nju Jork, ku u njoh me bashkëpunëtorë, artistë dhe intelektualë si Elia Kazan, Artur Miler, Xhejms Balduin dhe Peter Ustinov, mes të tjerëve. Livaneli u kthye në Turqi në 1984.

Veprat e tij, njësoj si veprimtaria politike dhe kulturore, së bashku me kontributin për paqen botërore u njohën nga UNESKO-ja në 1995 dhe ai u emërua Ambasador i vullnetit të mirë në UNESKO, një post që vazhdon ta mbajë edhe sot. Ka shërbyer një mandat në parlamentin turk dhe në Këshillin e Evropës.

Livaneli nuk është vetëm shkrimtar, por edhe poet, autor tekstesh këngësh, aktivist politik dhe kulturor. Edhe pse në fillim u njoh për shkak të muzikës bashkëkohore, Livaneli e ktheu vëmendjen drejt shkrimit këto dhjetëvjeçarët e fundit, kur kuptoi se letërsinë e kishte më tepër për zemër.

Koleksioni i tij i parë me tregime "Një fëmijë në purgator", i botuar në 1978, u bë film nga televizionet gjermane dhe suedeze. Ai është edhe një politikan i njohur social-demokrat që ka shërbyer si deputet. Muzika e bëri të njohur Livanelin. Një koncert i tij në Ankara në 1997 u ndoq nga jo më pak se 500 mijë njerëz.

Bashkëpunimet e tij me grekun Mikis Theodorakis janë quajtur si një gjest që afron dy vendet. Livaneli ka kompozuar mbi 300 këngë, një rapsodi të regjistruar nga Orkestra Simfonike e Londrës dhe një balet.

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

No customer reviews for the moment.

Write your review

Serenata, Zulfu Livaneli

Serenata, Zulfu Livaneli

Fundi i viteve 30'... Maksimilian Vagner, një gjerman me gjak të pastër arian dhe pedagog në universitet, bie në dashuri me vajzën e bukur hebreje të quajtur Nadia. Pas martesës, për të fshehur identitetin hebre të Nadias, ajo mori emrin Deborah...

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001129

Botuesi: Dituria

Zjarri i genjeshtrave, Gabriella Magrini

Përshtypje(t): 0

Historia e një familjeje, nga Lufta ll Botërore deri në ditët tona. Në qendër Alesandro dhe Federika, vëlla e motër, të lidhur nga një ndjenjë e thellë, një lidhje kaq e fortë sa që përligj deri edhe gënjeshtrat e shtirjet, tinëzinë e të vërtetave të dhimbshme, mjaft që të ruhet qetësia dhe dashuria mes tyre.

Çmimi 850,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001419

Botuesi: Skanderbeg Books

Askund, J M Coetzee

Përshtypje(t): 0

I ndrydhur në jetën e plogështisë koloniale dhe i zënë në grackën e një rrjete trysnish, një fermer i pafuqishëm e vetmitar, gjen prehje në krahët e nje dashnoreje me ngjyrë, që është shërbyesja e tij. Por kur e bija, Magda, një beqare e dëshpëruar, nis të ndiejë turp nga kjo, përplasja i jep fund paqes mes tyre.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000484

Botuesi: OMSCA-1

Nje mije diej vezullues, Khaled Hosseini

Përshtypje(t): 0

"Gjuetari i Balonave" ishte një befasi. Bota afgane na është dukur gjithmonë mes luftës, terrorizmit dhe interesave të shteteve mëdha. Ndërsa autori Khaled Hosseini tregoi se aty ndjenjat nuk kishin vdekur.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: OMBRA GVG

Korbi, Panos Ioannides

Përshtypje(t): 0

Kur stuhia e atyre dy ditëve kaloi, dhe kur u ktheva i qetë në zyrën time të vogël, tek "Trumbeta", prisja, herë indiferent, dhe herë me një ankth të madh, vendimin e anëtarëve të komisionit. Më priste një zhvillim i ri, shumë i pakëndshëm. Vendimi erdhi. Ai kishte formën e një letre të zakonshme. Nuk kishte dërgues, por më bëri përshtypje kaligrafia me...

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Buzuku

Dora Bruder, Patrick Modiano

Përshtypje(t): 0

Që atëherë, Parisi ku jam munduar të gjej gjurmët e saj ka mbetur po aq i shkretë e i heshtur sa atë ditë. Eci mes rrugësh të shkreta. Për mua të tilla mbeten, edhe në mbrëmje, në orën e bllokimit të trafikut, kur njerëzit nxitojnë drejt hyrjeve të metrosë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Buzuku

Raga, J. M. G. Le Clezio

Përshtypje(t): 0

Le Clèzio ofron sërish një udhëtim, në përvijimin e lundrimit të një piroge të gjatë që shkon në drejtim të Ragës – një ishull vullkanik i zi në Oqeanin Paqësor – aty ku banorët kanë zgjedhur të vendosen në mes të paqes së lartësive, pas një rrugëtimi të pabesueshëm.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Vendi i dashurise dhe i rrenojave, Oddny Eir

Përshtypje(t): 0

E ftova të vinte me mua, por më tha se nuk i bëhej. Kishte frikë se mos pa e pasur mendjen do të futej në jetën e mbase edhe në mitrën time, duke thënë se ndiente dëshirë. Kësisoj vendosi të futej në tokën nënë dhe mandej të më takonte si tjetër njeri.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Deti i paane i Sargaseve, Jean Rhys

Përshtypje(t): 0

Antuaneta është një trashëgimtare kreole, një jetime e bukur dhe e vetmuar, që ka lindur dhe jeton në Xhamajkë, në periudhën fill pas ndalimit të skllavërisë. Ajo rritet në këtë parajsë tokësore, ku nuk ka asnjë idil, por vetëm një diell mbytës, një skamje rrëqethëse dhe një padituri vrastare.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2896

Botuesi: Toena

Mali i peste, Paulo Coelho

Përshtypje(t): 0

Në shekullin IX para erës sonë, Zoti urdhëroi profetin Elia të braktiste Izraelin. Udha e çoi atë në Sarepta, një qytet i vogël fenikas. Atje, në qytetin ku qenë ulur këmbëkryq Asirianët, Elia i humbet të gjitha, madje edhe gruan pas së cilës u dashurua. Më tej, ai gjendet në mesin e ngjarjeve të turbullta e dramatike, që e çojnë deri në përballjen me Zotin.

Çmimi 650,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000596

Botuesi: Dituria

Tre shokët, Erih Maria Remark

Përshtypje(t): 0

Tre shokët portretizon madhështinë e shpirtit njerëzor të manifestuar përmes personazheve që kërkojnë burimet e tyre të brendshme për të jetuar në një botë të vështirë që nuk u krijua nga ta, por në të cilën ata duhet të mbijetojnë.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Morava

Gdhende shenjën, Veronica Roth

Përshtypje(t): 0

Sira Noaveku dhe Akos Keresethi janë rritur në dy vende armiq me njëri-tjetrin, të përfshirë në një konflikt të gjatë për sundim në planetin e tyre të ndarë. Kur Akosi dhe vëllai i tij u rrëmbyen nga familja sundimtare Noavek, Akosi u detyrua t’i shërbente Sirës, motrës së një diktatori, që sundonte me dhunë dhe frikë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Kaloresi ne cati, Jean Giono

Përshtypje(t): 0

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830 - të nga një epidemi kolere.

Çmimi 950,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Rrefimet, Henry Marsh

Përshtypje(t): 0

Henry Marsh ka kaluar një jetë në frontin e kirurgjisë. Ka pasur ngritje ngazëlluese dhe ulje shkatërruese, por dashuria e tij për praktikën e neurokirurgjisë nuk është zbehur kurrë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Vdes sic vdes nje vend, Dimitris Dimitriadis

Përshtypje(t): 0

"Vdes siç vdes një vend" është psikanaliza letrare e një vendi që dekompozohet ngadalë, rrëfimi tronditës i një gruaje real – imagjinare, që shikon me tmerr sesi trupi i saj merr përmasat e vendit të saj të kalbëzuar dhe si përthahet çdo burim nga rrjedhin lëngjet e saj jetësore.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Në gjendje