Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Baroni maltez dhe une, Lusiani, Francis Ebejer
  • Baroni maltez dhe une, Lusiani, Francis Ebejer

Baroni maltez dhe une, Lusiani, Francis Ebejer

Vlerësimi 

Në këtë roman, Ebejer përshkruan një pjesë të historisë së Maltës koloniale deri në pavarësi. E kolonizuar politikisht nga britanikët dhe kulturalisht nga italianët, sfida e Ebejerit ishte që të gjente një zë të veçantë.

1 200,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Baroni maltez... dhe unë, Lusiani
Origjinali: The Maltese Baron... and l Lucian
Gjinia: Roman
Autori: Francis Ebejer
Shqipëroi: Elisa Ivanaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2017
Fq. 369
Pesha: 0.459 kg.
ISBN: 978-9928-06-196-6

Mbi librin

Në këtë roman, Ebejer përshkruan një pjesë të historisë së Maltës koloniale deri në pavarësi. E kolonizuar politikisht nga britanikët dhe kulturalisht nga italianët, sfida e Ebejerit ishte që të gjente një zë të veçantë.

Nëpërmjet rrëfimit, si çelës për të hapurt portat e lirisë individuale përballë botës dhe marrëdhënieve kulturore, ai çlirohet nga kufizimet dhe kushtet e vendosura nga ai "tjetri", duke ndërtuar një portret të ri të vetvetes.

Në librin "Baroni maltez... dhe unë, Lusiani", personazhi kryesor, një burrë i moshuar, rrëfen në vetën e parë jetën e tij si të ishte një roman. Ebejer risjell disa nga problemet ekzistenciale të njeriut – lidhja me të shkuarën, refuzimi i dashurisë për shkakt ë egoizmit, misteri dhe psikologjia e të moshuarve dhe përplasja mes brezave si shkak i standardeve, të etikës dhe kulturës.

Romani i tij i fundit "Baroni maltez... dhe unë, Lusiani" u botua në vitin 2002, nënëtë vjet pas vdekjes së autorit. Dy miq fëmijërie, Lusiani, djali i një biznesmeni të klasës së mesme dhe Mark Antoni, i biri i baronit, ndonëse dy karaktere të ndryshme, mbeten miq – armiq deri në fundin e jetës së tyre.

Lusiani inteligjent, kryelartë dhe i vetmuar ushqen iluzionet e fisnikërisë, ndërsa Mark Antoni njeri bujar dhe shumë popullor, por me një jetë të shfrenuar, e që trashëgon titullin e babait të tij, shoqërohet me një rreth fashistësh.

Ndërkohe takohet dhe bie në dashuri me vajzën e bukur italiane, Katerina, që në të vërtetë ëshë e dashura e Lusianit. Por lufta i ndërlikon marrëdhëniet për të tre ata... Katerina e dashuron Lusianin, por nuk u martua asnjëherë me të.

Edhe pse ka sjellë në jetë një vajzë... ajo është e detyruar të martohet me Mark Antonin. Më pas vendos të largohet nga Malta duke vdekur larg. Ndërkohë shumë vite pas largimit nga Malta, Mark Antoni kthehet me vajzën e Katerinës, Bianka, të cilën e ka edukuar si bijën e tij... Po Lusiani?!

Koment mbi librin

"Me sa duket, degradimi i zemrës njerëzore është trashëgimi e luftës që vazhdoi të mbizotërojë në frymën letrare të Ebejerit gjatë gjithë jetës deri në vdekjen e tij. Kryeneçësia e Lusianit është në kontrast me sensin e pacipë dhe vulgaritetin e Mark Antonit (kjo sjellje është etiketuar si "seksologji fashiste"). Por këto cilësi treten në zbrazëtinë e së shkuarës, veçanërisht me ardhjen e Biankës, e cila kërkon ashtu si mamaja e saj, Katerina, miqësinë e të dy burrave."

Charles Briffa

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

No customer reviews for the moment.

Write your review

Baroni maltez dhe une, Lusiani, Francis Ebejer

Baroni maltez dhe une, Lusiani, Francis Ebejer

Në këtë roman, Ebejer përshkruan një pjesë të historisë së Maltës koloniale deri në pavarësi. E kolonizuar politikisht nga britanikët dhe kulturalisht nga italianët, sfida e Ebejerit ishte që të gjente një zë të veçantë.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001076

Brand: Dituria

Sonata e Krojtzerit, Margriet De Moor

Review(s): 0

Title: Sonata e Krojtzerit, një histori dashurieOriginal: KreutzersonateCategory: NovelAuthor: Margriet de MoorAlbanian translator: Edit DibraPublisher: DituriaYear: 2005Pgs. 116Weight: 0.15 kgISBN: 978-99927-59-64-X  

Price $4.80
More
Last items in stock

Reference: 2712

Brand: Bota Shqiptare

Kusherira K, Yasmina Khadra

Review(s): 0

Title: Kushërira KOriginal: Cousine KCategory: NovelAuthor: Yasmina KhadraAlbanian translator: Nonda VarfiPublisher: Bota ShqiptareYear: 2012Pgs. 112Weight: 0.16 kglSBN: 978-9928-00-076-7  

Price $4.80
More
Last items in stock

Reference: SKU001584

Brand: Poeteka & Ideart

Hotel Grand, Renato Baretic

Review(s): 0

Title: Hotel GrandOriginal: Hotel GrandCategory: NovelAuthor: Renato BaretiçAlbanian translator: Janka SelimiPublisher: Poeteka & IdeartYear: 2010Pgs. 276Weight: 0.32 kgISBN: 978-99956-29-54-0  

Price $6.70
More
In Stock

Brand: Te tjere

Mikrokozmose, Claudio Magris

Review(s): 0

Title: MikrokozmoseOriginal: MicrocosmiCategory: PublicisticsAuthor: Claudio MagrisAlbanian translator: Viola AdhamiPublisher: AlephYear: 2013Pgs. 288Weight: 0.374 kgISBN: 978-9928-4165-2-0

Price $8.10
More
In Stock

Reference: 2459

Brand: Toena

Tinguj dhe plumba, Giuseppe Scelsi

Review(s): 0

Title: Tinguj dhe plumbaOriginal: Il colore del melogranoCategory: NovelAuthor: Giuseppe ScelsiAlbanian translator: Matilda MaliPublisher: ToenaYear: 2010Pgs. 168Weight: 0.19 kgISBN: 978-99943-1-668-7  

Price $6.70
More
Last items in stock

Reference: SKU000830

Brand: Ideart

Labirinti, Kate Mosse

Review(s): 0

Title: LabirintiAuthor: Kate MosseAlbanian translator: Sabina DhrimoPublisher: IdeartYear: 2009Pgs. 500Weight: 0.7 kgISBN: 978-99956-29-03-8  

Price $9.50
More
There are not enough products in stock