Kategoritë

Botuesit

Autorët

Nje jete e qete, Kenzaburo Oe Shihe të plotë

Nje jete e qete, Kenzaburo Oe

Ky shkrimtar origjinal, që hedh poshtë sistemin e vlerave të shoqërisë ekzistuese dhe pasqyron pyetjet dhe shqetësimet e brezit të Pasluftës, ka shkruar shumë romane, novela dhe sprova, duke u bërë një nga autorët më të njohur në mbarë botën.

Info shtesë

SKU000058

Disponueshëria: Në gjendje

$7.89

Me ulje çmimi!

-20%

$9.86

Titulli: Një jetë e qetë
Origjinali: Shizuka nai seikatsu
Gjinia: Roman
Autori: Kenzaburo Ôe
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2004
Fq. 256
Pesha: 0.241 kg.
ISBN: 978-99943-33-15-1

Mbi librin

Kenzaburo Oe lindi në vitin 1935 në ishullin Shikoku. Ai hyri në mënyrë të bujshme në botën letrare të Japonisë, duke fituar çmimin më të madh letrar "Akutagava" për tregimin "Gjahu i kafshëve". Ky shkrimtar origjinal, që hedh poshtë sistemin e vlerave të shoqërisë ekzistuese dhe pasqyron pyetjet dhe shqetësimet e brezit të Pasluftës, ka shkruar shumë romane, novela dhe sprova, duke u bërë një nga autorët më të njohur në mbarë botën.

Romanet e tij: Na thoni si të mbijetojmë çmendurinë tonë, Loja e Shekullit, M/T dhe historia e mrekullive të pyllit, Letrat e viteve të nostalgjisë, Një jetë e qetë, Këputni sythet - qëlloni mbi fëmijët, Shënimet e Hiroshimës, janë përkthyer në të gjitha gjuhët e botës dhe kanë patur lexues të shumtë. Në vitin 1994 ai fitoi çmimin Nobel për letërsinë.