Kategoritë

Botuesit

Autorët

Te paharruarit, Lidia Jorge Shihe të plotë

Te paharruarit, Lidia Jorge

Në agimin e datës 25 prill 1974, nën drejtimin e disa kapitenëve të ushtrisë të cilët ishin kundër luftës koloniale të Portugalisë dhe kundër regjimit diktatorial salazarist që mbizotëronte në Portugali prej vitit 1933, pesë mijë ushtarë hynë në Lisbonë, me tanke dhe të armatosur.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Të paharruarit
Origjinali: Os memoráves
Gjinia: Roman
Autori: Lidia Jorge
Shqipëroi: Ermira Danaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2017
Fq. 392
Pesha: 0.485 kg.
ISBN: 978-9928-06-186-7

Mbi librin

Në agimin e datës 25 prill 1974, nën drejtimin e disa kapitenëve të ushtrisë të cilët ishin kundër luftës koloniale të Portugalisë dhe kundër regjimit diktatorial salazarist që mbizotëronte në Portugali prej vitit 1933, pesë mijë ushtarë hynë në Lisbonë, me tanke dhe të armatosur.

Ata morën menjëherë në zotërim stacionin "Radio Clube Portugues"... ndërsa forcat e shkollës ushtarake të Kavalerisë morën sheshin "Terreiro do Pasos"... Po atë mbasdite, Lëvizja e Forcave të Armatosura (MFA) e detyroi qeverinë e strehuar në kazermën shtabit qendror të xhandarmërisë të dorëzohej.

Një grua në rrugën "Braancamp" në Lisbonë filloi t'u dhurojë ushtarëve dhe njerëzve që kishin vërshuar nëpër rrugë karafila, të cilët ushtarët i vendosën në grykat e pushkëve. Nga kjo lindi dhe emërtimi i revolucionit portugez si Revolucioni i Karafilave.

Pa asnjë të shtënë, MFA – ja arriti që brenda një dite të rrëzojë një regjim diktatorial dyzet e pesëvjeçar dhe të organizojë një qeveri tranzitore. Menjëherë pas 25 prillit PIDE u shkri dhe luftës koloniale në Afrikë iu dha fund.

Disa muaj, Portugalia kaloi përmes trazirave politike dhe ushtarake të cilët morën fund me miratimin e kushtetutës së re portugeze në 25 prill 1976.

Komente mbi librin

"Ky është një roman hipnotizues. Kjo autore e meriton të jetë shkrimtarja e dytë lusofone e kurorëzuar me çmimin Nobel për Letërsinë."

Le Figaro