Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Trainspotting, Irvine Welsh
  • Trainspotting, Irvine Welsh

Trainspotting, Irvine Welsh

Vlerësimi 

I furishëm, vulgar, përqeshës, romani Trainspotting rrëfen jetën e një grupi djemsh nga Edinburgu, mes seksit e drogës, grindjeve, vërdallosjeve dhe inateve. Rentoni, Sik Boi, Spudi dhe Begbi janë të mallkuarit e një modernizmi dhe një ferri kimik, që jetojnë një jetë të çatrafiluar dhe në arrati, në kërkim të vazhdueshëm të shpëtimit, për t'i dhënë një kuptim ekzistencës së tyre.

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Trainspotting
Origjinali: Trainspotting
Gjinia: Roman
Autori: Irvine Welsh
Shqipëroi: Lori Nikolla
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2017
Fq. 328
Pesha: 0.426 kg.
ISBN: 978-9928-217-61-5

Mbi librin

I furishëm, vulgar, përqeshës, romani Trainspotting rrëfen jetën e një grupi djemsh nga Edinburgu, mes seksit e drogës, grindjeve, vërdallosjeve dhe inateve. Rentoni, Sik Boi, Spudi dhe Begbi janë të mallkuarit e një modernizmi dhe një ferri kimik, që jetojnë një jetë të çatrafiluar dhe në arrati, në kërkim të vazhdueshëm të shpëtimit, për t'i dhënë një kuptim ekzistencës së tyre.

Të tmerruar nga ideja e të qenit të ngërthyer në qorrsokakun e varfër e provincial apo në trekëndëshin shtëpi-familje-punë, gjejnë te droga dhe te dhuna, mundësinë e vetme për të mbushur boshllëkun e ditëve të tyre.

Disa do të vdesin, ca do të vazhdojnë një jetë të pasigurt në zgrip të greminës, të tjerë syresh do të arratisen, duke lënë pas krahëve, njëherë e mirë e vendosmërisht, drogën, shokët dhe Britaninë e Madhe.

Tanimë një klasik që nuk rresht së të befasuari për origjinalitetin e mjeteve shprehëse, për agresivitetin, për vrazhdësinë e gjuhës dhe shumëllojshmërinë e regjistrave, Trainspotting është romani tronditës, që ka bërë epokë dhe i ka dhënë zë një brezi.

Gjuha eksplicite, personazhet e përshkruar me një force të jashtëzakonshme, të gjallë sa mund të të flasin nëpërmjet faqeve, filmi tej mase popullor, e kanë kthyer këtë libër dhe Irvine Welshin në një klasik të vërtetë.

Komente nga autori

Trainspotting nuk ishte vetëm romani im i parë, por edhe përpjekja ime serioze për të shkruar, prandaj më bën shumë krenar. Një libër të cilin mund ta shkruaja veç në një pikë të jetës sime.

E nisa me zell kur isha tek të tridhjetat, duke parë pas, në moshën 22 – 23 vjeçare. Dukej kohë e largët atëherë, sepse kisha një jetë krejt tjetër. Them se kur ke qenë copë – copë, kërkon ta kuptosh edhe shkakun, si të punonte truri dhe, ç'është më e rëndësishmja, cilat ishin pikat e kthesës. Mendoj se personazhi i Rentonit më përngjante më shumë, asokohe.

Shpesh nëpër intervista më pyesin nëse e urrej romanin "Trainspotting", pasi suksesi i tij mund të ketë lënë në hije gjithçka tjetër që kam bërë. Por, me siguri, këtë pyetje ma bëjnë njerëz që nuk kanë shkruar dhe nuk do të shkruajnë kurrë një libër.

Dëshira jote si shkrimtar është që njerëzit të lexojnë librat e tu, si me të parin që të bëri të njohur. Kjo është një ëndërr e bërë realitet.

Fragment nga libri

Zgjidh jetën. Zgjidh të paguash kredinë; zgjidh makinën larëse; zgjidh automjetet; zgjidh që të ulesh në divan e të shohësh lojëra televizive që të mpijnë trurin e të shkërmoqin shpirtin, duke rrasur ushqim jocilësor në stomak. Zgjidh të kalbesh drejt vdekjes, të pshurresh e të dhjesësh brekët në një shtëpi, një zhgënjim për llaskuçët egoistë e të dhjerë që ke sjellë në jetë. Zgjidh jetën.

Komente mbi librin

"Flaka e pashuar e një romani që shënjoi ardhjen e një talenti të ri. "Trainspotting" është një rrjetë e ngatërruar fijesh që nisen nga thellësia e zemrave të drogaxhinjve, vagabondëve dhe psikopatëve, që përballen me jetën në kryeqytet. Cit me humor të zi, ky roman është i mrekullueshëm."

Herald Tribune

"A ka një shkrimtar më shkatërrues, nihilist e të pamëshirshëm, por në të njëjtën kohë aq të dashuruar me jetën sa Irvine Welshi? Vështirë se po... Gati e pamundur."

Corriere della Sera

Detajet e librit
Dituria
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Trainspotting, Irvine Welsh

Trainspotting, Irvine Welsh

I furishëm, vulgar, përqeshës, romani Trainspotting rrëfen jetën e një grupi djemsh nga Edinburgu, mes seksit e drogës, grindjeve, vërdallosjeve dhe inateve. Rentoni, Sik Boi, Spudi dhe Begbi janë të mallkuarit e një modernizmi dhe një ferri kimik, që jetojnë një jetë të çatrafiluar dhe në arrati, në kërkim të vazhdueshëm të shpëtimit, për t'i dhënë një kuptim ekzistencës së tyre.

Write your review
16 other products in the same category:

Brand: Dituria

Një brengë përtej ëndrrave, Peter Handke

Review(s): 0

Një grua që, për ta bërë me baba djalin që pret prej një burri të martuar, heq dorë nga buzëqeshja, martohet me një nënoficer të Vermahtit dhe transferohet me të në Berlin. Në fund të luftës, kur kthehet në vendlindje, zbulon letërsinë - Hamsunin, Dostojevskin, Folknerin - por nuk arrin ta gjejë ngushëllimin e dëshiruar

Price ALL700.00
More
In stock

Reference: SKU000726

Brand: Onufri

Jeta eshte e shkurter, Jostein Gaarder

Review(s): 0

Title: Jeta është e shkurtër (hard cover)Original: Vita BrevisCategory: NovelAuthor: Jostein GaarderAlbanian translator: Afrim KoçiPublisher: OnufriYear: 2004Pgs. 176Weight: 0.33 kgISBN: 978-99943-32-10-4  

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000595

Brand: Te tjere

Shtepia e shpirtrave, Izabel Aljende

Review(s): 0

Title: Shtëpia e shpirtraveCategory: NovelAuthor: Izabel AljendeAlbanian translator: Viktor KalemiPublishing house: KonicaYear: 2000Pgs. 420Weight: 0.51 kg.  

Price ALL900.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000856

Brand: OMSCA-1

Tej cakut te dashurise, Anatoli Toss

Review(s): 0

Title: Tej cakut të dashurisëCategory: NovelAuthor: Anatoli TossAlbanian translator: Sokrat GjerasiPublisher: Omsca 1Year: 2009Pgs. 424Weight: 0.49 kgISBN: 978-99943-41-47-4  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock