Kategoritë

Botuesit

Autorët

Tulipani i Stambollit, Iskender Pala Shihe të plotë

Tulipani i Stambollit, Iskender Pala

Bashkë me tulipanin, realitetet e hidhura përnjëherësh shndërrohen në ëndrra të lumtura, hekuri i ndryshkur në argjende të shndritshme, shikimet e ashpra në buzëqeshje të ëmbla; bashkë me tulipanin, brenda meje jeton një e dashur, për hir të së cilës jeta sakrifikohet. Tulipani është kurorë mbi mua dhe unë jam nevojtar për të.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$6.76

Me ulje çmimi!

-20%

$8.45

Titulli: Tulipani i Stambollit
Origjinali: Katre-i Matem
Gjinia: Roman
Autori: İskender Pala
Shqipëroi: Florida Kulla
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2015
Fq. 488
Pesha: 0.687 kg.
ISBN: 978-9928-4296-8-1

Fragment nga libri

Bashkë me tulipanin, realitetet e hidhura përnjëherësh shndërrohen në ëndrra të lumtura, hekuri i ndryshkur në argjende të shndritshme, shikimet e ashpra në buzëqeshje të ëmbla; bashkë me tulipanin, brenda meje jeton një e dashur, për hir të së cilës jeta sakrifikohet. Tulipani është kurorë mbi mua dhe unë jam nevojtar për të.

Një Stamboll porsi një ëndërr, një lule, e cila është bërë shkak për intrigat ndërshtetërore, një histori osmane me mesazhe e përfytyrime të pasura, saraji dhe aristokracia për të cilën gjithmonë ngjallet kuriozitet, populli i varfër, i cili arrin deri në kryengritje me shfrenimin e tij, një dëfrim dhe një botë kënaqësie që nuk njeh kufi, një histori e thellë dashurie mes të gjitha këtyre dhe një vrasje e tmerrshme... Një ndjekje që të lë pa frymë, një aventurë entuziaste...