Kategoritë

Botuesit

Autorët

Analfabetja, Agota Kristof Shihe të plotë

Analfabetja, Agota Kristof

Njëmbëdhjetë kapituj për njëmbëdhjetë momente të jetës së saj, nga vajza e vogël që përpin libra në Hungari në shkrimin e romaneve të parë në frëngjisht. Fëmijëria e lumtur, mjerimi i pasluftës, vitet e vetmisë në konvikt, vdekja e Stalinit, gjuha e nënës dhe gjuhët armike që janë gjermanishtja dhe rusishtja, arratisja në Austri dhe mbërritja në Lozanë, me foshnjën e saj.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$4.50

Me ulje çmimi!

-20%

$5.63

Titulli: Analfabetja
Origjinali: L'analphabète
Gjinia: Autobiografi
Autori: Agota Kristof
Shqipëroi: Alket Çani
Shtëpia botuese: Zenit Editions
Viti: 2017
Fq. 56
Pesha: 0.071 kg.
ISBN: 978-9928-113-64-1

Mbi librin

Njëmbëdhjetë kapituj për njëmbëdhjetë momente të jetës së saj, nga vajza e vogël që përpin libra në Hungari në shkrimin e romaneve të parë në frëngjisht. Fëmijëria e lumtur, mjerimi i pasluftës, vitet e vetmisë në konvikt, vdekja e Stalinit, gjuha e nënës dhe gjuhët armike që janë gjermanishtja dhe rusishtja, arratisja në Austri dhe mbërritja në Lozanë, me foshnjën e saj.

Këto histori nuk janë të trishta, por tuhafe. Fjali të shkurtra, fjalë e duhur, kthjelltësi e prerë, humor, krejt bota e Agota Kristofit gjendet këtu, si në rrëfimin e jetës, ashtu edhe në romanet e saj.