Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Te gjithe njerezit e mi, Zuvdija Hodzic
  • Te gjithe njerezit e mi, Zuvdija Hodzic

Te gjithe njerezit e mi, Zuvdija Hodzic

Vlerësimi 

Meqë vepra jetësore është diçka që teoria e letërsisë dhe kritika duhet ta ndjekë dhe ta studiojë, atëherë mund të themi se kur është fjala për "Të gjithë njerëzit e mi", linja e re e romanit në letërsinë sllavo - jugore është e hapur (ose e rrumbu- llakuar). Linja e romanit që i kthen lirinë shkrimtarit në krijimin e formave të reja. 

1 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Të gjithë njerëzit e mi (kopertinë e trashë)
Origjinali: Svi Moji
Gjinia: Roman
Autori: Zuvdija Hodžić (Berisha)
Shqipëroi: Dimitrov Popoviq
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2017
Fq. 192
Pesha: 0.416 kg.
ISBN: 978-9928-226-58-7

Koment nga Et'hem Mandiq

Romani i ri i Zuvdija Hoxhiqit me titullin "Të gjithë njerëzit e mi" është "një libër i hapur për të gjitha ata që duan të hynë në të". Borgesi në esenë kushtuar Natali Hotorn thotë: "Gjatë jetës së vet kushtuar më shumë leximit dhe më pak të jetuarit, jam bindur shpesh se qëllimet dhe teoritë letrare janë ndikime të thata, ndaj një vepër e përkryer zakonisht i nënvleftëson bile dhe u bie ndesh."

Meqë vepra jetësore është diçka që teoria e letërsisë dhe kritika duhet ta ndjekë dhe ta studiojë, atëherë mund të themi se kur është fjala për "Të gjithë njerëzit e mi", linja e re e romanit në letërsinë sllavo - jugore është e hapur (ose e rrumbu- llakuar). Linja e romanit që i kthen lirinë shkrimtarit në krijimin e formave të reja. Zyhdija Hoxhiq me këtë roman ka mbetur origjinal dhe artistikisht i veçantë ashtu si duhet të jetë çdo shkrimtar i mirë.

Mbi autorin

Zuvdija Hoxhiq (Berisha) ka lindur në Guci, në vitin 1943. Ka kryer Fakultetin e filologjisë në Prishtinë. Ka qenë zëvendës i drejtorit dhe kryeredaktorit të Qendrës "INDOK" dhe i "Tribunës" së Titogradit, zëvendës i kryeredaktorit të "Stvaranje", kryetar i Këshillit drejtues të Qendrës për refugjatët e Malit të Zi.

Është Kryetar i SUBNOR–it dhe antifashistëve të Malit të Zi, kryeredaktor i revistës "Kodi", redaktor i revistës "Almanaku". Është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi. Ka statusin e krijuesit të shquar në kulturë.

Ka fituar çmimin "Trembëdhjetë korriku", çmimin e çlirimit të Titogradit, çmimin "Pena e Qamil Sijariqit", çmimin "Stefan Mitrov Ljubisha" dhe çmimin "Ungjilli i Mirosllavit, për librin që kemi në dorë.

Ka botuar librin me poezi "Në hapin e parë", librat me tregime "Kambanat e shurdhëta" dhe "Dikush thërret", romanet "Viti i Gucisë" dhe "Ylli i Davidit", librin me udhëpërshkrime dhe reportazhe "Një ditë e jetës" dhe librin me ese "Kjo është e gjitha". Romanet dhe tregimet janë botuar në shqip, kurse "Ylli i Davidit" në gjuhë polake, sllovene dhe italisht.

Është i përfaqësuar në literaturën për shkollën fillore dhe të mesme dhe studimet në letërsi në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Malin e Zi. Ka pasur shumë ekspozita vizatimesh dhe grafika. Ka botuar monografitë "Në Podgoricën e vjetër" dhe "Zbulimi i vendlindjes". Është mjeshtër në xhudo, bartës i brezit të zi – Dita V. Jeton në Podgoricë.

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Te gjithe njerezit e mi, Zuvdija Hodzic

Te gjithe njerezit e mi, Zuvdija Hodzic

Meqë vepra jetësore është diçka që teoria e letërsisë dhe kritika duhet ta ndjekë dhe ta studiojë, atëherë mund të themi se kur është fjala për "Të gjithë njerëzit e mi", linja e re e romanit në letërsinë sllavo - jugore është e hapur (ose e rrumbu- llakuar). Linja e romanit që i kthen lirinë shkrimtarit në krijimin e formave të reja. 

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: K4R2

Brand: Skanderbeg Books

E shtuna, Ian McEwans

Review(s): 0

Title: E shtunaOriginal: SaturdayCategory: NovelAuthor: Ian McEwanAlbanian translator: Etleva Pushi (Kondakçiu)Publisher: Skanderbeg BooksYear: 2007Pgs. 296Weight: 0.35 kgISBN: 978-99943-51-06-0  

Price ALL800.00
More
In Stock

Brand: Skanderbeg Books

Kur bie nata, Haruki Murakami

Review(s): 0

Ashtu, nëpër pezullinë e dritës përmbi errësirën, Murakamiia del të zbulojë kudo fosforeshencë, veçmas aureolat rrethnjerëzve, të cilat shkëlqejnë shumë më ndritshëm gjatënatës dhe kur ngatërrohen mes tyre, por që fiken agimevekur zëmë e nisim udhët tona të ndara.

Price ALL900.00
More
In stock

Brand: Morava

Krijesat e një dite, Irvin D. Yalom

Review(s): 0

Një burrë i ri që përpiqet të largojë tmerrin nga vdekja përmes vitalitetit seksual; një i moshuar që lufton me kufizimet e plakjes dhe kapet pas spontanitetit rinor, që ofron horizonte të pakufizuara; një paciente që është duke vdekur kërkon të gjejë kuptimin e jetës.

Price ALL900.00
More
In stock