Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kokoro, Natsume Soseki
  • Kokoro, Natsume Soseki

Kokoro, Natsume Soseki

Vlerësimi 

I gjurmuar nga sekrete tragjike që e kanë mbuluar gjatë gjithë jetës së tij me një hije të rëndë, Sensei me kalimin e kohës arrin t'ia hapë zemrën nxënësit të ri, duke i rrëfyer hapur pjesë nga jeta e tij studentore që i kanë lënë një ndërgjegje të trazuar faji, duke zbuluar kështu hendekun e pakapërcyeshëm ndërmjet dhimbjes së tij morale dhe përpjekjeve të studentit për ta kuptuar atë.

800,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Kokoro
Origjinali: Kokoro
Gjinia: Roman
Autori: Natsume Soseki
Shqipëroi: Pirro Dollani
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2017
Fq. 332
Pesha: 0.428 kg.
ISBN: 978-9928-06-176-8

Mbi librin

Asnjë koleksion i letërsisë japoneze nuk është i plotë pa "Kokoro"-n, romanin e fundit të autorit Natsume Sõseki, të cilin e përfundoi para se të vdiste, në vitin 1916. "Kokoro" – që do të thotë "zemër" – është historia e një miqësie delikate dhe prekëse midis dy personazheve pa emër, një djaloshi të ri dhe një burri në moshë, të cilin ai e quan "Sensei".

I gjurmuar nga sekrete tragjike që e kanë mbuluar gjatë gjithë jetës së tij me një hije të rëndë, Sensei me kalimin e kohës arrin t'ia hapë zemrën nxënësit të ri, duke i rrëfyer hapur pjesë nga jeta e tij studentore që i kanë lënë një ndërgjegje të trazuar faji, duke zbuluar kështu hendekun e pakapërcyeshëm ndërmjet dhimbjes së tij morale dhe përpjekjeve të studentit për ta kuptuar atë, si dhe ndryshimin e thellë kulturor nga njëri brez në tjetrin, gjë që e karakterizonte Japoninë e fillimeve të shekullit XX.

"Kokoro" është një nga veprat më të dashura të prozës letrare së Sõsekit. Për here të parë është botuar në vitin 1914 Që nga ajo kohë është ribotuar dhjetra herë në Japoni dhe vazhdon të përkthehet edhe sot në gjuhë të ndryshme të botës.

Në këtë roman përshkruhet një student, i cili lë fshatin e përgjumur për herë të parë në jetën e tij, për të përjetuar "botën reale" të Tokës, grave dhe universitetit. Romani vjen në jetë në tensionin e thellë midis vlerësimit të humorit të gjallë të Sõseki-t dhe ndërgjegjësimit për pafajësinë e studentit, i cili arrin të depërtojë në jetën sociale dhe kulturore.

"Kokoro", si vepër e rëndësishme, me ndjesi të holla, është vepra e një prej autorëve më të njohur të Japonisë. Kjo trilogji provokon mendimin, zbulon thelbin e vetmisë dhe qëndron si një hyrje nxitëse për letërsinë moderne japoneze.

Komente mbi librin

"Sõseki është përfaqësuesi i letërsisë moderne japoneze, një personalitet i një kalibri të vërtetë kombëtar."

Haruki Murakami

"Natsume Sõseki, një nga romancierët më të mëdhenj të Japonisë, ka jetuar në Camberwell mes viteve 1900 dhe 1902. Që nga vdekja e tij në moshën 49 vjeçare, janë përkthyer në anglisht shumë vepra të tij. "Kokoro" është kryevepra e autorit.

Në historinë e një miqësie të fortë midis një studenti të ri dhe një njeriu që ai e quan Sensei, Soseki shkruan për ndryshimin e qëndrimeve japoneze për nderin, dashurinë dhe detyrën. Rrethanat misterioze të jetës së Senseit bëhen të dukshme vetëm në momentin e vdekjes së tij, në një studim të shkëlqyer të urrejtjes dhe fajit."

The Independent

Fragment nga libri

Megjithëse kisha vendosur të jetoja sikur të isha i vdekur, disa ngacmime nga jashtë e nxisnin zemrën nganjëherë të kërcente me energji të përmbajtur. Por në çastin që ndieja një shtytje të brendshme që të kapërceja këtë gjendje mortore e të veproja, një forcë e tmerrshme shfaqej papritur dhe ma shtrëngonte zemrën fort derisa nuk lëvizja më.

Dhe një zë do të më thoshte: "Ti nuk ke të drejtë të bësh asgjë!" Dhe menjëherë dëshira për të vepruar më linte në çast. Kur pak më vonë, përpiqesha të ngrihesha përsëri, kjo forcë do të më pengonte. Nga inati skërmitja dhëmbët dhe i bërtisja: "Përse më ndalon?" Forca e çuditshme qeshte ftohtësisht dhe përgjigjej: "Ti e di shumë mirë përse." Dhe përsëri dorëzohesha.

Ti duhet të kuptosh që gjatë gjithë këtyre viteve të kësaj jete të qetë e monotone kjo betejë rraskapitëse vlonte pa pushim brenda meje. Nëse gruaja ime mërzitej me mua nganjëherë, ti nuk e ke idenë sesa shumë mërzitesha me veten time.

Kur më në fund nuk mund të duroja më të qëndroja i ngujuar brenda këtij burgu dhe kur të gjitha përpjekjet e mia dëshpëruese për të shqyer hekurat shkuan kot, fillova të mendoj se gjëja më e lehtë ishte vetëvrasja. "Po përse?" dëgjoj që më pyet me habi.

Sepse kjo forcë e çuditshme dhe e tmerrshme brenda meje më kishte paralizuar zemrën me kthetrat e saj të hekurta dhe kishte bllokuar çdo rrugëdalje, përveç rrugën drejt vdekjes. Nëse do të kërkoja ta zhbllokoja dhe të lëvizja me çdo kusht, hapat e mi do të më çonin vetëm në atë rrugë.

Jam përpjekur dy ose tri herë të ndjek këtë shteg të vetëm drejt vdekjes, që fati ma ka shtruar përpara në mënyrë kaq të rreme. Por çdo herë jam përmbajtur nga ndjenjat për gruan time. Është e panevojshme të them se nuk kam pasur asnjëherë guximin ta marr edhe atë me vete.

Kam qenë kaq frikacak sa nuk kam mundur as t'i tregoja. Si mundet pastaj t'i shkaktoja vetëvrasje të dyfishtë dhe ta sakrifikoja për hatër të fatit tim të mbushur me tmerr? Fati i saj ishte paracaktuar jo më pak sesa fati im. Të hidhje dy jetët tona së bashku në flakë, jo vetëm që do të ishte kundër natyrës, por do të ishte edhe pikëlluese.

Gjithashtu mbushesha me keqardhje kur mendoja se ajo do të mbetej vetëm kur unë s'do të isha më. Ato fjalë që ajo kishte thënë pas vdekjes së nënës së saj se "Unë isha e vetmja gjë që i kishte mbetur tani në botë," më përcëllonin në gjoks. Dhe prandaj ngurroja. Nganjëherë, shikoja fytyrën e saj e gëzohesha që nuk kisha vepruar. Pastaj ligështohesha përsëri kur kapja shikimin e saj të pikëlluar hedhur mbi mua.

Të kujtohet, ja kështu ishte jeta ime. Gjendja ime mendore ishte e njëjtë edhe ditën që u takuam për herë të parë në Kamakura, edhe ditën që dolëm së bashku përtej qytetit. Një hije e zezë dukej sikur më ndiqte prapa gjithnjë. Unë tërhiqja zvarrë jetën time mbi tokë për hir të gruas sime.

Gjendja ime shpirtërore nuk ishte ndryshe edhe atë mbrëmje mbas diplomimit tënd. Më beso, nuk të gënjeva kur thashë se do të takohemi përsëri në shtator. Unë vërtet kisha qëllim të të takoja edhe një herë. Pasi vjeshta iku, dimri erdhi e shkoi, madje edhe pranvera mbaroi, unë mezi po prisja për takimin tonë të dytë.

Dhe në kulmin e verës, perandori Meiji vdiq. Atëherë ndjeva se meqë fryma e epokës së Meijit kishte filluar me të, duhej të përfundonte me vdekjen e tij. Isha i pushtuar nga mendimi se brezi im, që e kishte ndier shumë thellë ndikimin e Meijit, tani ishte i dënuar të mbetej në anakronizëm për sa kohë të ishte gjallë. Kur ia thashë gruas këtë, ajo nuk pranoi t'i merrte seriozisht këto fjalë. Por pastaj, shtoi me shaka: "Atëherë, ndiq traditën e vjetër, vdis me Zotin tënd".

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kokoro, Natsume Soseki

Kokoro, Natsume Soseki

I gjurmuar nga sekrete tragjike që e kanë mbuluar gjatë gjithë jetës së tij me një hije të rëndë, Sensei me kalimin e kohës arrin t'ia hapë zemrën nxënësit të ri, duke i rrëfyer hapur pjesë nga jeta e tij studentore që i kanë lënë një ndërgjegje të trazuar faji, duke zbuluar kështu hendekun e pakapërcyeshëm ndërmjet dhimbjes së tij morale dhe përpjekjeve të studentit për ta kuptuar atë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000058

Botuesi: Botimet Dudaj

Nje jete e qete, Kenzaburo Oe

Përshtypje(t): 0

Ky shkrimtar origjinal, që hedh poshtë sistemin e vlerave të shoqërisë ekzistuese dhe pasqyron pyetjet dhe shqetësimet e brezit të Pasluftës, ka shkruar shumë romane, novela dhe sprova, duke u bërë një nga autorët më të njohur në mbarë botën.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001577

Botuesi: Skanderbeg Books

Kronikat e Zogut Kurdises, Haruki Murakami

Përshtypje(t): 0

Në rrethinat e Tokios, Okada, një burrë në moshë të re, është duke kërkuar macen e humbur të së shoqes. Ai jeton në "botën e ngushtë" të jetës së tij, gatuan, kujdeset për shtëpinë dhe merret me gjëra të së përditshmes së një njeriu pa ambicje.

Çmimi 1 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001604

Botuesi: Skanderbeg Books

Pylli norvegjez, Haruki Murakami

Përshtypje(t): 0

Toru, një student i urtë dhe serioz para kohe, jeton në Tokio dhe i është kushtuar Naokos, një vajze të bukur por tepër melankolike, por ndjenja e tyre e përbashkët ndikohet nga vdekja tragjike e shokut të tyre më të ngushtë para disa vjetësh.

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2659

Botuesi: Skanderbeg Books

E dashura ime Sputnik, Haruki Murakami

Përshtypje(t): 0

Nje student i kolegjit, i identifikuar vetë si K., bie në dashuri me shoqen e klasës së tij, Sumiren. Devotshmëria ndaj një jete të çrregullt letrare e pengon atë nga ndonjë vetvrasje e mundshme, derisa ajo takon Miun, një grua biznesmene shumë më e vjetër dhe shumë më e sofistikuar se ajo.

Çmimi 900,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vdekje nga uji, Kenzaburo Oe

Përshtypje(t): 0

Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Ari i rreme, Maro Douka

Përshtypje(t): 0

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000996

Botuesi: Dituria

Atentati, Harry Mulisch

Përshtypje(t): 0

Dhjetor 1945. Franca është çliruar, luftohet në territoret e Rajhut të Tretë, por Holanda, për një gabim strategjik të aleatëve, vuan ende nën pushtimin nazist. Ndërsa përshkon me biçikletë një zonë të qetë banimi të Haarlemit, një polic kolaboracionist, Fake Ploeg, i njohur për mizoritë e tij, vritet dhe trupi i tij transportohet përpara shtëpisë së...

Çmimi 400,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000187

Botuesi: Ideart

Nje mik, Fred Uhlman

Përshtypje(t): 0

Dy të rinj, Konradini dhe Hansi, që në pamje të parë duket se ndajnë së bashku vetëm të njëjtën klasë, lidhen më njëri – tjetrin për një arsye të vetme: miqësinë.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Fan Noli

Leter dashurie ne shkrimin kuneiforme, Tomas Zmeskal

Përshtypje(t): 0

Në polifoninë marramendëse të këtij romani, të cilën Zmeshkal ka marrë përsipër ta dirigjojë, zërat e dy të dashuruarve, Jozefit dhe Kvetës, ngrihen me nota veçanërisht intensive: domosdoshmëria për të rivendosur një lidhje të këputur në mënyrë të panatyrshme bën të mundur alkiminë e rrëfimit, me të cilën historitë anësore lidhen si pjesëza të së njëjtës...

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Dhe malet oshetine, Khaled Hosseini

Përshtypje(t): 0

Autori nr. 1, më i shituri në Nju Jork, Khaled Hosseini vjen sërish me një libër të ri pas gjashtë vjetësh. Një libër emocional, provokues dhe i paharrueshëm, që përshkruan se si dashurojmë, si kujdesemi për njëri – tjetrin dhe se si zgjedhjet që bëjmë reflektohen brez pas brezi.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2906

Botuesi: Pegi

Delikatesa, David Foenkinos

Përshtypje(t): 0

Natalia dhe Fransuai janë çifti i përkryer dhe janë përsosmërisht të lumtur. Por, kur Fransuai vdes papritur, pas shtatë vjetësh martese të bekuar, vejusha Natali ngre një kala rreth emocioneve te saj, ku askush nuk mund të hyjë më. Derisa kandidati më i paimagjinueshëm shfaqet.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: K3R4

Botuesi: Skanderbeg Books

Bija e erresires, Elena Ferrante

Përshtypje(t): 0

Ndërsa të bijat nisen për në Kanada për të takuar të atin, e ëma vendos të shkojë të pushojë për disa javë diku në bregdetin e Napolit, ku ka kaluar fëmijërinë e saj. Ne presim që gruan ta pushtojë melankolia dhe dhimbja, siç i ndodh çdo nëne kur i largohen fëmijët. Përkundrazi, ajo ndjehet e çliruar dhe e qetë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001566

Botuesi: UEGEN

Baudolino, Umberto Eco

Përshtypje(t): 0

Në atë zonë të Piemontit të ulët ku, vite më pas, do të ndërtohej Aleksandria, Baudolino, një fshatar i vogël, takoi dhe i fitoi zemrën Frederik Barbarosës, i cili e birësoi. Kjo ishte një mrekulli për Baudolinon e gjorë, saqë edhe vetë sot historia nuk arrin ta imagjinojë dot.

Çmimi 899,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Toena

Ne flaket e Izmirit, Dinos Koubatis

Përshtypje(t): 0

Një familje e pasur dhe fisnike e Smirnit (Izmirit), me origjinë nga Kreta, përjeton në vitin 1922 shkatërrimin e qytetit ku ajo jeton. Nga ajo rrëmujë e përgjithshme që mbizotëroi, familja del dhjetëfish e zvogëluar në numër; ata që arritën të mbijetojnë pas një udhëtimi të stërmundimshëm, do të përfundojnë në Kretë dhe në Pire.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Çiraku i arkitektit, Elif Shafak

Përshtypje(t): 0

Por jeta nuk pranon të skicohet dhe projektohet: ajo thjesht ndjek rrugën e saj. Dhe, për Xhahanin, do të sillej rrotull dy boshteve, dy dashurive: një e pamundur për princeshën Mihrimah, vajzën e sulltanit. Dhe një e qëndrueshme dhe e thjeshtë për Çotën, që e priste dhe e ngushëllonte në çastet më të errëta...

Çmimi 1 260,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Rastesisht nje vend bosh, J. K. Rowling

Përshtypje(t): 0

Kur Berri Ferbradher vdes papritur sapo ka shkelur të dyzetat, Pagfordi tronditet. Për atë që e viziton për herë të parë, Pagfordi është një qytezë idilike angleze, me një shesh shtruar me gurë të latuar dhe abaci të lashtë, një xhevahir i ngecur mes luginash të blerta.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Falltaret, Margaret Laurence

Përshtypje(t): 0

Fuqia e vërtetë e Laurence qëndron në aftësinë për të ringjallur me përpikmëri atë emocion kaq të njohur, tmerrin e jetimes, guximin e krisur të adoleshentes, zemërimin dhe urrejtjen për veten, dobësinë e të moshuarve, brishtësinë e të mposhturve. "Falltarët" është një tjetër vepër, pjesë e veprave klasike të rrënjosura thellë në traditën më të mirë të...

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

City, Alessandro Baricco

Përshtypje(t): 0

Ka makina, telefona, autobusë, madje edhe një televizor, e në njëfarë pike shfaqet dhe një zotëri që shet një rulotë. Nuk ka kompjuter, po do t'i vijë dita dhe atij. Pastaj edhe jam çlodhur nga mundimi duke vizatuar nja dy lagje të City që të kthejnë pas në kohë. Te njëra rrëfehet një histori boksi, në kohën e radios. Te tjetra kemi western.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Eliksiri i dashurise, Eric-Emmanuel Schmitt

Përshtypje(t): 0

A është dashuria një proces fizik, kimik, një pleksje molekulash që mund të krijohet me mjete shkencore? Apo është një mrekulli shpirtërore? A ekziston një mjet që ta shpërthejë pasionin, ashtu si dikur eliksiri bashkoi çiftin e të rinjve Tristanin dhe Izoldën? A jemi krejtësisht të lirë të dashurojmë?

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje