Kategoritë

Botuesit

Autorët

Leter dashurie ne shkrimin kuneiforme, Tomas Zmeskal Shihe të plotë

Leter dashurie ne shkrimin kuneiforme, Tomas Zmeskal

Në polifoninë marramendëse të këtij romani, të cilën Zmeshkal ka marrë përsipër ta dirigjojë, zërat e dy të dashuruarve, Jozefit dhe Kvetës, ngrihen me nota veçanërisht intensive: domosdoshmëria për të rivendosur një lidhje të këputur në mënyrë të panatyrshme bën të mundur alkiminë e rrëfimit, me të cilën historitë anësore lidhen si pjesëza të së njëjtës substancë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Sekretet e nje jete magjepsese, Susan Meissner

  Sekretet e...


  Studiuesja e re amerikane, Kendra van Zant, e...

 • Njeriu i revoltuar, Albert Camus

  Njeriu i...


  Revolta nuk është kurrsesi një kërkesë për liri...

 • Kush e sundon boten?, Jim Marrs

  Kush e...


  Po ju jap një paralajmërim. Po qe se jeni...

Titulli: Letër dashurie në shkrimin kuneiformë
Origjinali: Milostný dopis klínovým písmem
Gjinia: Roman
Autori: Tomáš Zmeškal
Shqipëroi: Xhemile Zykaj
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2017
Fq. 348
Pesha: 0.441 kg.
ISBN: 978-9928-203-97-7

Mbi librin

Në polifoninë marramendëse të këtij romani, të cilën Zmeshkal ka marrë përsipër ta dirigjojë, zërat e dy të dashuruarve, Jozefit dhe Kvetës, ngrihen me nota veçanërisht intensive: domosdoshmëria për të rivendosur një lidhje të këputur në mënyrë të panatyrshme bën të mundur alkiminë e rrëfimit, me të cilën historitë anësore lidhen si pjesëza të së njëjtës substancë.

Shkrimi kuneiformë që vjen nga një dimension i largët në kohë e në hapësirë përpiqet të japë një kod të kundërt për deshifrimin dhe rikompozimin e kimisë së ndjenjave në një rrëfim që kthen sensin e mirëfilltë të artit të romanit.

Koment nga Jan Rejzhek

Një polifoni zhanresh – nga miti te grotesku, nga drama psikologjike te ajo fantastike që, tashmë, ka staturën klasike të një cilësie që ne nuk e kemi parë që nga kohët e Bohumil Hrabalit. Me Zmeshkalin, një tregimtar i ri, i jashtëzakonshëm, i sinqertë e optimist është shfaqur në skenën e letërsisë çeke.