Kategoritë

Botuesit

Autorët

Mos bej dem, Henry Marsh Shihe të plotë

Mos bej dem, Henry Marsh

I mahnitshëm dhe informues; një ditar magjepsës i një karriere të jashtëzakonshme.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$16.90

Me ulje çmimi!

-20%

$21.13

Titulli: Mos bëj dëm, tregime mbi jetën, vdekjen dhe kirurgjinë e trurit (kopertinë e trashë)
Origjinali: Do no harm, stories of life, death and brain surgery
Gjinia: Kujtime
Autori: Henry Marsh
Shqipëroi: Mentor Petrela, Florian Dashi
Shtëpia botuese: Minerva
Viti: 2017
Fq. 312
Pesha: 0.766 kg.
ISBN: 978-9928-4440-0-4

Komente mbi librin

"I mahnitshëm dhe informues; një ditar magjepsës i një karriere të jashtëzakonshme."

Daniel J. Levitin, PH.D., autor i "Një mendje e organizuar"

"Rrëfime të sinqerta të një neurokirurgu praktik."

Katrina Firlik, autore e "Një tjetër ditë në Lobin Frontal"

"Henry Marsh e zhyt lexuesin thellë në botën e jetës, vdekjes dhe gjithçkaje mes tyre. Nuk do qëndroni dot pa e lexuar me një frymë."

Paul Ruggieri, MD., autor i "Rrëfimet e një kirurgu"

"Me një ndershmëri të rrallë dhe të palëkundur, Henry Marsh përshkruan jo vetëm triumfet e mëdha por edhe tragjeditë tronditëse, të cilat po ashtu, janë pjesë e jetës së çdo kirurgu."

Michael Collins, autor i "Drita të nxehta, çelik i ftohtë"

"Mos bëj dëm" guxon të nxjerrë në pah humanizmin e gjallë dhe të brishtë që fshihet pas kirurgjisë së trurit."

Michael Paul Mason, autor i "Raste truri"

"Henry Marsh zhvesh meningjet për të zbuluar botën e shndritshme, torturuese dhe tmerrësisht tërheqëse të neurokirurgjisë. "

Danielle Ofri, M.D., PH.D., autore e "Çfarë ndjejnë mjekët"

"Një libër që fillon kështu: "Shpesh më duhet të operoj në tru dhe kjo është diçka që e urrej ta bëj." – nuk mund ta lësh, duhet të vazhdosh ta lexosh, apo jo?"

Karlove Knausgaard, Financial Times (UK)

Mbi autorin

Henry Marsh ka studiuar politikë, filozofi dhe ekonomi në Universitetin e Oksfordit para se të diplomohej në mjekësi te spitali Royal Free në Londër. Ai u bë anëtar i Kolegjit Mbretëror të Kirurgëve në 1984 dhe u emërua këshilltar neurokirurg te spitali Atkinson Morley's St George në Londër në 1987, ku vazhdon të punojë me kohë të plotë.

Ai ka qenë tema e dy filmave dokumentarë të rëndësishëm, "Jeta e tyre në duart tuaja" , i cili fitoi Royal Television Society Gold Medal, dhe "The English Surgeon", i cili paraqiti punën e tij në Ukrainë, dhe fitoi çmim Emmy.

Ai u bë CBE Comander of British Empire. Henry Marsh si Bestseller i Mos bëj dëm solli në Shqipëri The New York Times që botoi në 2016 një reportazh, "The Terrible Beauty of Brain Surgery" mbi operacionet e kryera në Tiranë. Është i martuar me antropologen dhe shkrimtaren Kate Fox.