Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Mos bej dem, Henry Marsh
  • Mos bej dem, Henry Marsh

Mos bej dem, Henry Marsh

Vlerësimi 

I mahnitshëm dhe informues; një ditar magjepsës i një karriere të jashtëzakonshme.

1 500,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mos bëj dëm, tregime mbi jetën, vdekjen dhe kirurgjinë e trurit (kopertinë e trashë)
Origjinali: Do no harm, stories of life, death and brain surgery
Gjinia: Kujtime
Autori: Henry Marsh
Shqipëroi: Mentor Petrela, Florian Dashi
Shtëpia botuese: Minerva
Viti: 2017
Fq. 312
Pesha: 0.766 kg.
ISBN: 978-9928-4440-0-4

Komente mbi librin

"I mahnitshëm dhe informues; një ditar magjepsës i një karriere të jashtëzakonshme."

Daniel J. Levitin, PH.D., autor i "Një mendje e organizuar"

"Rrëfime të sinqerta të një neurokirurgu praktik."

Katrina Firlik, autore e "Një tjetër ditë në Lobin Frontal"

"Henry Marsh e zhyt lexuesin thellë në botën e jetës, vdekjes dhe gjithçkaje mes tyre. Nuk do qëndroni dot pa e lexuar me një frymë."

Paul Ruggieri, MD., autor i "Rrëfimet e një kirurgu"

"Me një ndershmëri të rrallë dhe të palëkundur, Henry Marsh përshkruan jo vetëm triumfet e mëdha por edhe tragjeditë tronditëse, të cilat po ashtu, janë pjesë e jetës së çdo kirurgu."

Michael Collins, autor i "Drita të nxehta, çelik i ftohtë"

"Mos bëj dëm" guxon të nxjerrë në pah humanizmin e gjallë dhe të brishtë që fshihet pas kirurgjisë së trurit."

Michael Paul Mason, autor i "Raste truri"

"Henry Marsh zhvesh meningjet për të zbuluar botën e shndritshme, torturuese dhe tmerrësisht tërheqëse të neurokirurgjisë. "

Danielle Ofri, M.D., PH.D., autore e "Çfarë ndjejnë mjekët"

"Një libër që fillon kështu: "Shpesh më duhet të operoj në tru dhe kjo është diçka që e urrej ta bëj." – nuk mund ta lësh, duhet të vazhdosh ta lexosh, apo jo?"

Karlove Knausgaard, Financial Times (UK)

Mbi autorin

Henry Marsh ka studiuar politikë, filozofi dhe ekonomi në Universitetin e Oksfordit para se të diplomohej në mjekësi te spitali Royal Free në Londër. Ai u bë anëtar i Kolegjit Mbretëror të Kirurgëve në 1984 dhe u emërua këshilltar neurokirurg te spitali Atkinson Morley's St George në Londër në 1987, ku vazhdon të punojë me kohë të plotë.

Ai ka qenë tema e dy filmave dokumentarë të rëndësishëm, "Jeta e tyre në duart tuaja" , i cili fitoi Royal Television Society Gold Medal, dhe "The English Surgeon", i cili paraqiti punën e tij në Ukrainë, dhe fitoi çmim Emmy.

Ai u bë CBE Comander of British Empire. Henry Marsh si Bestseller i Mos bëj dëm solli në Shqipëri The New York Times që botoi në 2016 një reportazh, "The Terrible Beauty of Brain Surgery" mbi operacionet e kryera në Tiranë. Është i martuar me antropologen dhe shkrimtaren Kate Fox.

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Mos bej dem, Henry Marsh

Mos bej dem, Henry Marsh

I mahnitshëm dhe informues; një ditar magjepsës i një karriere të jashtëzakonshme.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Rrefimet, Henry Marsh

Përshtypje(t): 0

Henry Marsh ka kaluar një jetë në frontin e kirurgjisë. Ka pasur ngritje ngazëlluese dhe ulje shkatërruese, por dashuria e tij për praktikën e neurokirurgjisë nuk është zbehur kurrë.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001904

Brand: Dituria

Spastrimi, Sofi Oksanen

Review(s): 0

Title: SpastrimiOriginal: PuhdistusCategory: NovelAuthor: Sofi OksanenAlbanian translator: Rogreta ShaniPublisher: DituriaYear: 2011Pgs. 336Weight: 0.43 kgISBN: 978-9928-103-24-6  

Price ALL800.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001006

Brand: Dituria

Kitchen, Banana Yoshimoto

Review(s): 0

Title: KitchenCategory: NovelAuthor: Banana YoshimotoAlbanian Translator: Elda YmeriPublisher: DituriaYear: 1999Weight: 0.18 kgISBN: 978-99927-31-73-7  

Price ALL350.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Skanderbeg Books

Kur bie nata, Haruki Murakami

Review(s): 0

Ashtu, nëpër pezullinë e dritës përmbi errësirën, Murakamiia del të zbulojë kudo fosforeshencë, veçmas aureolat rrethnjerëzve, të cilat shkëlqejnë shumë më ndritshëm gjatënatës dhe kur ngatërrohen mes tyre, por që fiken agimevekur zëmë e nisim udhët tona të ndara.

Price ALL810.00 Regular price ALL900.00
More
In stock

Reference: 2659

Brand: Skanderbeg Books

E dashura ime Sputnik, Haruki Murakami

Review(s): 0

Nje student i kolegjit, i identifikuar vetë si K., bie në dashuri me shoqen e klasës së tij, Sumiren. Devotshmëria ndaj një jete të çrregullt letrare e pengon atë nga ndonjë vetvrasje e mundshme, derisa ajo takon Miun, një grua biznesmene shumë më e vjetër dhe shumë më e sofistikuar se ajo.

Price ALL900.00
More
In Stock

Brand: Bota Shqiptare

Çiraku i arkitektit, Elif Shafak

Review(s): 0

Por jeta nuk pranon të skicohet dhe projektohet: ajo thjesht ndjek rrugën e saj. Dhe, për Xhahanin, do të sillej rrotull dy boshteve, dy dashurive: një e pamundur për princeshën Mihrimah, vajzën e sulltanit. Dhe një e qëndrueshme dhe e thjeshtë për Çotën, që e priste dhe e ngushëllonte në çastet më të errëta...

Price ALL1,400.00
More
In stock

Reference: SKU001138

Brand: Botimet Dudaj

Zjarri, Katherine Neville

Review(s): 0

Title: ZjarriCategory: NovelAuthor: Katherine NevilleAlbanian translator: Margarita SkënderiPublisher: DudajYear: 2010Pgs. 516Weight: 0.58 kgISBN: 978-99943-0-138-6  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000739

Brand: Onufri

Tri gra, Yasushi Inoue

Review(s): 0

Title: Tri graCategory: NovelAuthor: Yasushi InoueAlbanian translator: Helena KadarePublisher: OnufriPgs. 88Weight: 0.121 kg.ISBN 99943-32-37-6  

Price ALL600.00
More
There are not enough products in stock