Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Long John Silver, Bjorn Larsson
  • Long John Silver, Bjorn Larsson

Long John Silver, Bjorn Larsson

Vlerësimi 

Kur përkthimi në shqip i këtij romani po përgatitej për botim, i kërkova autorit, Björn Larsson, një rekomandim për ndonjë recension a kritikë që mund ta përdornim si parathënie. Në vend të këtyre, ai më dërgoi një libër të vetin me kujtime, një ditar të shkruar posaçërisht për publikun italian që e ka ndër autorët e preferuar suedezë.

1 100,00 Lekë
990,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Long John Silver
Origjinali: Long John Silver: Den äventyrliga och sannfärdiga berättelsen om mitt fria liv och leverne som lyckoriddare och mänsklighetens fiende
Gjinia: Roman
Autori: Björn Larsson
Shqipëroi: Entela Tabaku Sörman
Shtëpia botuese: Pa
Viti: 2016
Fq. 416
Pesha: 0.484 kg.
ISBN: 978-9951-613-25-5

Koment nga përkthyesja

Kur përkthimi në shqip i këtij romani po përgatitej për botim, i kërkova autorit, Björn Larsson, një rekomandim për ndonjë recension a kritikë që mund ta përdornim si parathënie. Në vend të këtyre, ai më dërgoi një libër të vetin me kujtime, një ditar të shkruar posaçërisht për publikun italian që e ka ndër autorët e preferuar suedezë.

"Më kanë pyetur me qindra herë si më vajti mendja të shkruaja për jetën e Long John Silverit", shkruan autori në shënimet e veta. "Por nuk kam një përgjigje të kënaqshme. E vetmja gjë që di është se e kam lexuar me qindra herë "Ishullin e Thesarit" kur isha fëmijë. Dhe se më magjepste ai pirat me një këmbë, kaq i ndryshëm nga të tjerët. Ishte një magjepsje e mbushur si me neveri, ashtu edhe me joshje.

Po si mund të ndjesh njëkohësisht simpati dhe përbuzje për një maskara të pamëshirshëm si Long Johni? Ajo çfarë doja të kuptoja ishte se çfarë e bënte të veçantë. Doja të dija ç'kishte ndodhur para se ai të shfaqej si kuzhinier në bordin e anijes "Hispaniola"dhe çfarë ndodhi më vonë.

Pak gjëra mësojmë për të nga "Ishulli i thesarit": dimë se dinte latinisht, se kishte lundruar me Edëard Englandin dhe Flintin, se jetonte me një grua zezake, se kishte një tavernë në Bristol dhe se kishte humbur një këmbë. Por nuk dimë se ku dhe kur, as se pse e thërrasin Barbecue. Të gjitha këto boshllëqe të historisë e thërrisnin mendjen time prej shkrimtari", shkruan Björn Larsson.

Të gjitha këto boshllëqe i mbush autori. Dhe krijon të tjera njëkohësisht. Si çdo roman i mirë. Boshllëqe që i thërrasin mendjes prej shkrimtari në një fëmijë tjetër.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Long John Silver, Bjorn Larsson

Long John Silver, Bjorn Larsson

Kur përkthimi në shqip i këtij romani po përgatitej për botim, i kërkova autorit, Björn Larsson, një rekomandim për ndonjë recension a kritikë që mund ta përdornim si parathënie. Në vend të këtyre, ai më dërgoi një libër të vetin me kujtime, një ditar të shkruar posaçërisht për publikun italian që e ka ndër autorët e preferuar suedezë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 other products in the same category:

Brand: Dituria

Uria, Jamal Ouariachi

Review(s): 0

Dhjetë vjet më parë, marrëdhënia pasionante midis Aurelias, atëherë studente e re, pjesëmarrëse në projekt dhe e Aleksandrit të mrekullueshëm u ndërpre papritur, kur Laszlo u dënua për abuzim seksual të njërit prej fëmijëve të tij etiopianë të birësuar. 

Price $12.40 Regular price $13.79
More
In stock

Reference: SKU000725

Brand: Onufri

Bota e Sofies, Jostein Gaarder

Review(s): 0

Title: Bota e Sofies, roman mbi historinë e filozofisëOriginal: Sofies Verden, roman om filosofiens historieCategory: NovelAuthor: Jostein GaarderAlbanian translator: Ermir PulahaPublisher: OnufriYear: 2004Pgs. 496Weight: 0.55 kgISBN: 978-99943-32-07-4  

Price $8.90 Regular price $9.85
More
In Stock