Bashkëkohore

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Doreshkrimi i gjetur ne Akra, Paulo Coelho Shfaq të madhe

Doreshkrimi i gjetur ne Akra, Paulo Coelho

Produkt i ri

14 korrik 1099. Ndërsa Jerusalemi përgatitet për dyndjen e kryqtarëve, një burrë grek, i njohur si Kopti, mbledh gjithë banorët e qytetit, të rinj e të moshuar, gra e fëmijë, në sheshin ku Pilati kishte dorëzuar Jezuin drejt fundit të tij.

Më shumë detaje

Në gjendje

$7.89

-20%

$9.86

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Dorëshkrimi i gjetur në Akra
Origjinali: Manuscrito encontrado em Accra
Gjinia: Roman
Autori: Paulo Coelho
Shqipëroi: Erion Gjatolli
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2017
Fq. 184
Pesha: 0.221 kg.
ISBN: 978-9928-235-32-9

Mbi librin

14 korrik 1099. Ndërsa Jerusalemi përgatitet për dyndjen e kryqtarëve, një burrë grek, i njohur si Kopti, mbledh gjithë banorët e qytetit, të rinj e të moshuar, gra e fëmijë, në sheshin ku Pilati kishte dorëzuar Jezuin drejt fundit të tij.

Mes gjindjes përreth ka të krishterë, hebrenj e myslimanë, të mbledhur trumë, në pritje të fjalimit që duhet t'i përgatisë për betejën e afërt, por Kopti nuk do t'u flasë për të: plaku i urtë i grish të kthejnë shikimin nga mësimet e jetës së përditshme, nga sfidat dhe nga vështirësitë që duhen përballur.

Sipas Koptit, mençuria e vërtetë buron nga dashuria, nga dështimet e vuajtura, nga ditët e krizës, po aq sa nga të lavdisë, si dhe nga bashkëjetesa e përditshme me pashmangshmërinë e vdekjes. Dorëshkrimi i gjetur në Akra, është një ftesë për të reflektuar mbi parimet tona dhe mbi humanizmin tonë; është një himn për jetën, për të jetuar çastin kundër vdekjes së shpirtit.

Fragment nga libri

Na e thotë natyra se duhet të ndryshojmë. Prandaj njerëzit, që nuk i druhen Engjëllit të Fatit, kuptojnë se duhet bërë përpara, pavarësisht frikës. Pavarësisht dyshimeve. Pavarësisht akuzave. Pavarësisht kërcënimeve.

Përballen me vlerat e tyre dhe përpiqen të fshijnë paragjykimet. Dëgjojnë këshillat e njerëzve më të afërt: "Mos e bëj! S'të mungon gjë: dhembshuria e prindërve, dashuria e gruas dhe e fëmijëve, puna që fitove me shumë sakrificë. Mos rreziko që të gjendesh i huaj në një tokë që nuk të përket".

E, megjithatë, hapin e bëjnë - herë të nxitur nga kureshtja, herë nga ambicia, por zakonisht, të shtyrë nga dëshira e papërmbajtshme për aventurë. Në çdo kthesë të rrugës, tmerri ua kaplon gjithnjë e më shumë shpirtin. Atëherë habiten me veten, se ndihen më të fortë e më të hareshëm. Hareja. Ndër bekimet kryesore të të Plotfuqishmit. Hareja na tregon se jemi në rrugën e duhur.

Pak e nga pak, edhe frika lëmeket - nuk e ka marrë vëmendjen e dëshiruar. Në hapat e parë të rrugëtimit, një pyetje buçet në mendje: "Lëndova njeri kur vendosa të ndryshoja?". Ai që ka dashuri, dëshiron ngaherë lumturinë për atë që do. Edhe nëse, në fillim, ka ndier njëfarë ngurrimi, shumë shpejt këtë ndjesi e zëvendësoi krenaria, kur shikon tjetrin që bën atë që do, për të arritur atë që ka ëndërruar.

Reviews

Write a review

Doreshkrimi i gjetur ne Akra, Paulo Coelho

Doreshkrimi i gjetur ne Akra, Paulo Coelho

14 korrik 1099. Ndërsa Jerusalemi përgatitet për dyndjen e kryqtarëve, një burrë grek, i njohur si Kopti, mbledh gjithë banorët e qytetit, të rinj e të moshuar, gra e fëmijë, në sheshin ku Pilati kishte dorëzuar Jezuin drejt fundit të tij.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)