Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic
  • Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic

Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic

Vlerësimi 

Romani i shkrimtares kroate Daša Drndić nuk është vetëm një libër mbi Holokaustin (i krahasueshëm për nga rëndësia me kryeveprat e Primo Levit apo me Nekropolin e Boris Pahor). Ai është gjithashtu një roman i madh i letërsisë bashkëkohore, i aftë për të lidhur përmes regjistrave të ndryshëm gjuhësorë një tregim polifonik, magmatik, gjithëpërfshirës, imponues mbi pushtimin nazist të Italisë.

1 500,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fëmijët e dashurisë dhe urrejtjes (kopertinë e trashë)
Origjinali: Sonnenschein
Gjinia: Roman
Autori: Daša Drndić
Shqipëroi: Ben Andoni
Shtëpia botuese: Botimet Poeteka
Viti: 2016
Fq. 404
Pesha: 0.709 kg.
ISBN: 978-9928-230-01-0

Mbi librin

Romani i shkrimtares kroate Daša Drndić nuk është vetëm një libër mbi Holokaustin (i krahasueshëm për nga rëndësia me kryeveprat e Primo Levit apo me Nekropolin e Boris Pahor). Ai është gjithashtu një roman i madh i letërsisë bashkëkohore, i aftë për të lidhur përmes regjistrave të ndryshëm gjuhësorë një tregim polifonik, magmatik, gjithëpërfshirës, imponues mbi pushtimin nazist të Italisë veriore dhe më gjerë.

Është një vepër që rri mirë pranë kryeveprave të De Lillo – s, Mailer – it, Sebald – it. Një libër tek i cili viktimat gjejnë përmendoren e vet. Një patchwork, ku ekzekutorët dhe soditësist e verbër janë të ngjashëm, ku vargjet e poetëve të mëdhenj dhe fletët me nota muzikore kthehen në kujtesë tronditëse, ku kriminelët, depozitimet, fotografitë dhe hartat gjenealogjike e risjellin, për të mos e harruar kurrë, atë urrejtje, atë dhunë dhe dashuri.

Përmes një rrëfimi që trajton në mënyrë të pamëshirshme masakrën ndaj hebrenjve italianë në kampet e përqendrimit të Triestes, Haya reflekton mbi përvojën e saj dhe të familjes së saj hebreje, konvertuar në katolikë.

Kërkimet e Haya Tedeschinit e sjellin historinë e romanit edhe në Vlorë, Sarandë, Tiranë, në Hotel Dajti, në zemër të kryeqytetit shqiptar. Kërkimet e ngulmëta për djalin, sjellin në duart e Haya – s fotografi, harta dhe fragmente poezish, të dëshmive nga gjyqet e Nurembergut.

Këtu janë edhe intervistat me hebrenjtë e brezit të dytë, fakte nga dëshmitarët okularë të mizorive që ndodhën në dyert e kampeve. Prej këtij kolazhi të gjerë materialesh dhe kujtimesh lind kronika tronditëse e pushtimit nazist në Italinë veriore. Fjalët e pashlyeshme nga kujtesa janë: Dashuri dhe urrejtje.

Fragment nga libri

Haya Tedeschini ulet e vetme në Gorizia, në verilindje të Italisë, e rrethuar nga një shportë me fotografi dhe me copa të prera gazetash. Pas 62 vjetësh, kur ajo është një grua e moshuar tanimë, ajo pret të ritakohet, me djalin e vet, lindur nga lidhja dashurore mes saj dhe një oficeri SS, fëmijë ky që më pas grabitet nga autoritetet gjermane, si pjesë e projektit klandestin të Himmler – it, quajtur "Lebensborn".

***

Trieste është një roman prej 404 faqesh të ngjeshura, 100 prej të cilave nuk janë tjetër përveçse një listë emrash – rreth 9000 emra. Këta 9000 emra i përkasin hebrenjve italianë, të vrarë apo të deportuar nga nazistët, shumica në kampet e vdekjes. 9000 emra! Kjo duhe të ketë qenë ajo që ka dashur të shprehë Stephen Dedalus, tek "Uliksi" i James Joyce, kur thirri: "Historia është një makth nga i cili unë po përpiqem të zgjohem".

Komente mbi librin

"Një libër mbi ngjarje që e kanë bërë famëkeq për të gjitha moshat shekullin e fundit, një libër që, nëse ju trondit edhe ju, siç më tronditi mua, do ju bëjë të zbrisni me këmbë në tokë dhe pastaj, të merrni frymë."

Alan Cheuse, National Public Radio

"Elementet e shumëfishtë që përbëjnë historinë e Haya Tedeschini – t dhe kontekstin e tyre të gjerë, janë një përzierje tepër e dendur dhe e fuqishme."

Daniel Dahn, Independent

"Origjinal, tronditës!"

Guardian

"Madhështor dhe përthithës... Drndić ka shkruar për të dëshmuar dhe që dhimbja e fshikullimit të ndihet nga ne..."

New York Times Book Review

"Ky libër është një kryevepër.... Edhe pse një fiction, ky roman mbetet gjithashtu një dokumentar i hulumtimeve të thella historike..."

A.N. Wilson, Financial Times

"Një letërsi tour – de – force."

Amanda Hopkinson, Independent 

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic

Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic

Romani i shkrimtares kroate Daša Drndić nuk është vetëm një libër mbi Holokaustin (i krahasueshëm për nga rëndësia me kryeveprat e Primo Levit apo me Nekropolin e Boris Pahor). Ai është gjithashtu një roman i madh i letërsisë bashkëkohore, i aftë për të lidhur përmes regjistrave të ndryshëm gjuhësorë një tregim polifonik, magmatik, gjithëpërfshirës, imponues mbi pushtimin nazist të Italisë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Nekropoli, Boris Pahor

Përshtypje(t): 0

Ky roman vjen si një kujtim i Pahorit në një moment kur vite pas luftës ai kthehet në një prej këtyre kampeve dhe, ndërsa ecën mes barakave e turistëve, në mendjen e tij rizgjohen episode plot dhimbje dhe mallëngjim, si ato të urisë dhe të ftohtit, të poshtërimit dhe të dhimbjes, për ata që nuk mundën t'ia dilnin mbanë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

A eshte, valle, njeri, Primo Levi

Përshtypje(t): 0

"A është, vallë, njeri...?" është libri i parë i Primo Levi-t, shkruar e botuar më 1947-ën menjëherë pas daljes nga kampi i përqendrimit në Aushvic. Një rrëfim rrëqethës dhe një analizë e thellë mbi historinë e kampeve të përqendrimit, mbi fyerjen, poshtërimin dhe degradimin e njeriut, para se të mbërrihet në shfarosjen e plotë të tij.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001604

Brand: Skanderbeg Books

Pylli norvegjez, Haruki Murakami

Review(s): 0

Toru, një student i urtë dhe serioz para kohe, jeton në Tokio dhe i është kushtuar Naokos, një vajze të bukur por tepër melankolike, por ndjenja e tyre e përbashkët ndikohet nga vdekja tragjike e shokut të tyre më të ngushtë para disa vjetësh.

Price ALL1,190.00 Regular price ALL1,400.00
More
In Stock

Reference: 2977

Brand: OMSCA-1

Jeta sekrete e bleteve, Sue Monk Kidd

Review(s): 0

Title: Jeta sekrete e bletëveOriginal: The secret life of beesCategory: NovelAuthor: Sue Monk KiddAlbanian translator: Nestor NepravishtaPublisher: Omsca 1Year: 2009Pgs. 312Weight: 0.36 kgISBN: 978-999430-41-61-0  

Price ALL680.00 Regular price ALL800.00
More
There are not enough products in stock