Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Na ishte njehere nje grua e cila u orvat qe te vriste foshnjen e fqinjes se saj, Ljudmilla Petrushevskaja
  • Na ishte njehere nje grua e cila u orvat qe te vriste foshnjen e fqinjes se saj, Ljudmilla Petrushevskaja

Na ishte njehere nje grua e cila u orvat qe te vriste foshnjen e fqinjes se saj, Ljudmilla Petrushevskaja

Vlerësimi 

Mbas vdekjes së Solzhenicinit nuk do të ishte e tepërt të thuhet se Petrushevskaja është shkrimtarja më e njohur e gjallë e Rusisë.

700,00 Lekë
560,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Na ishte njëherë një grua e cila u orvat që të vriste foshnjën e fqinjës së saj
Gjinia: Novela
Autori: Ljudmilla Petrushevskaja
Shqipëroi: Aleksandër Koli
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 280
Pesha: 0.404 kg.
ISBN: 978-9928-06-148-5

Mbi librin

Në letërsinë zyrtare sovjetike, tregimet e Petrushevskajas shiheshin si nxirje e qëllimshme e realitetit, të drejtpërdrejta, të papranueshme. Kjo ishte arsyeja që vepra e saj nuk e gjeti dot rrugën e botimit...

Gjatë Perestrojkës, ajo u bë një emër familjar "brenda natës". Tregimet që "flinin në sirtar" prej disa vitesh, dolën mbi sipërfaqe. Përmbledhja e parë me tregime "Një Robinson Kruzo i ri" u botua në "Novy Mir" në 1987. Fragmentet e "Arkipelagut Gulag" të Solzhenicinit u botuan në këtë revistë në 1989. Petrushevskaja është një legjendë letrare në Rusi...

Komente mbi autoren

"Mbas vdekjes së Solzhenicinit nuk do të ishte e tepërt të thuhet se Petrushevskaja është shkrimtarja më e njohur e gjallë e Rusisë."

F. T. Magazine

"Ky libër është një ngjarje letrare, është një libër i pushtetit shpirtëror nga një prej shkrimtareve më të shquara të Rusisë..."

The Nation

Mbi autoren

Ljudmilla Petrushevskaja u lind në vitin 1938 në Moskë. Është autore e më shumë se 15 veprave në prozë. Në vitin 2002 është nderuar me çmimin më të rëndësishëm që jepet në Rusi, "Triumfi i veprës jetësore".

"Na ishte njëherë një grua e cila u orvat që të vriste foshnjën e fqinjës së saj... përralla dhe histori të frikshme", botuar në vitin 2009, është renditur ndër dhjetë librat më të rëndësishëm të vitit në SHBA.

Petrushevskaja është edhe artiste vizuale. Veprat e saj janë ekspozuar në muzetë më të rëndësishëm të Rusisë, në Galerinë Tretjakov, Muzeun Pushkin, Muzeun e Arteve të Bukura, në Muzeun Shtetëror të Letërsisë dhe në shumë galeri private. Jeton në Moskë.

Ljudmilla Petrushevskaja mbetet ende një nga shkrimtaret më të debatueshme edhe sot në Rusi, për të shkuarën, stilin dhe problematikën e prozës. Ajo konsiderohet si një nga shkrimtaret më të rëndësishme bashkëkohore në Rusi, që ka ditur të ndërthurë me mjeshtëri, tendencat post moderne me vlerat e letërsisë së traditës ruse.

Proza e Petrushevskajas shquhet për stilin konçiz, zymtësinë e groteskut, thellësinë psikologjike, stimulimin e dashurisë tragjike, gjuhën e pasur e sintetike, duke i vendosur situatat dhe personazhet në gjendjen mes utopisë dhe realitetit, shpesh herë në dilema ekzistenciale.

Petrushevskaja është fituese e shumë çmimeve letrare në Rusi dhe jashtë saj.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Na ishte njehere nje grua e cila u orvat qe te vriste foshnjen e fqinjes se saj, Ljudmilla Petrushevskaja

Na ishte njehere nje grua e cila u orvat qe te vriste foshnjen e fqinjes se saj, Ljudmilla Petrushevskaja

Mbas vdekjes së Solzhenicinit nuk do të ishte e tepërt të thuhet se Petrushevskaja është shkrimtarja më e njohur e gjallë e Rusisë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Buzuku

Zera nga Cernobili, Svetllana Aleksievic

Përshtypje(t): 0

Për çfarë flet ky libër? Përse e kam shkruar? Ky libër nuk flet për Çernobilin, por për botën e Çernobilit. Pikërisht për atë që ne e njohim shumë pak. Për atë që nuk njohim thuajse asgjë. Një histori e munguar: ja kështu mund ta kisha titulluar.

Çmimi 544,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 680,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Një lojë me orarin e udhëtimeve, Seicho Matsumoto

Përshtypje(t): 0

Një çift i ri i gjendur i vdekur në një plazh të shkretë, një referent ministrie i akuzuar për korrupsion dhe një orar udhëtimesh në tavolinën e dikujt, në faqet e të cilit është thurur një kalkulim perfekt. Një histori nga ato që të përpijnë menjëherë, ku edhe lexuesi përfshihet  me dëshirë të ethshme të zbulojë një krim dhe një intrige.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Gjendja njerezore, Andre Malraux

Përshtypje(t): 0

Në 1999 revista "Le monde" e ka cilësuar si një ndër librat më të mirë të shekullit. Ngjarjet e romanit zhvillohen gjatë një periudhe 22 ditore, në Shangai, Kinë. Personazhet qendrore janë Çeni, Kio, Gisori, Katu dhe baroni Klapik. Fatet e tyre ndërthuren me njëri-tjetrin. Ky është një roman ekzistencial e fatalist.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001745

Botuesi: Botimet Dudaj

Tigri i Bardhe, Aravind Adiga

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër ka lindur një muzë e re në letërsi, që ka ndërmend të mos lërë të flejë njerëzimin në globalizim e sipër...ka ngjyrë të kafenjtë, është plot maraz, e shkëlqyer, gjysmë e arsimuar, rustike - urbane, shkatërrimtare, e shkrirë në fjalë magjike - dhe në rastin e Aravind Adigës kjo muzë buron nga një qytetth i quajtur Laxmangarxh.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001328

Botuesi: Toena

Njëmbëdhjetë minuta, Paulo Coelho

Përshtypje(t): 0

Si pasojë e një takimi rastësor në Rio, ajo gjendet në Gjenevë, me ëndrrën e famës dhe fatit, por që përfundon rrugëve si prostitutë. Në Gjenevë Maria largohet edhe më shumë nga dashuria, ndërkohë që ndihet e magjepsur me seksin.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

E fshehta e nje vere, Lesley Lokko

Përshtypje(t): 0

Tre vëllezërve Kiler nuk u mungon asgjë: tërheqës dhe të përkëdhelur, bëjnë një jetë të privilegjuar që bazohet në pasurinë dhe pozicionin shoqëror të prindërve. Mamaja, Diana, shtylla e vërtetë e familjes, është një avokate në kulmin e karrierës; babai, Harvei, është një neurokirurg i njohur, ndërsa tre fëmijët e tyre, Reif, Aron dhe Xhosh duket sikur e...

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Dora tjeter, Chris Cleave

Përshtypje(t): 0

Ky është rrëfimi me dy zëra i një drame personale, njerëzore dhe shoqërore që ka ndodhur e do të vazhdojë të ndodhë për sa kohë në botë ka varfëri, padrejtësi e luftë. E megjithatë, ky roman lexohet edhe si një rrëfim intim i domethënies së emigrimit, mallit, frikës dhe etjes për liri.

Çmimi 800,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001108

Botuesi: Te tjere

Nusja Amerikane, Mario Soldati

Përshtypje(t): 0

Titulli: Nusja AmerikaneRomanAutori: Mario SoldatiShqipëroi: Astrit CaniShtëpia botuese: Gaid MargotF. 200Pesha: 0.19 kgISBN: 978-99956-722-0-1Mbi librin"Ti je një i çmendur dhe nuk e di fare. Ose je një egoist dhe zbavitesh, duke bërë si

Çmimi 480,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2189

Botuesi: Dituria

Mjeshtri, Colm Toibin

Përshtypje(t): 0

Romani "Mjeshtri" është një pasqyrë e jetës së shkrimtarit Henri Xhejms në vitet e fundit të shekullit XIX. Libri përbëhet nga njëmbëdhjetë kapituj, në të cilët zhvillohen ngjarjet prej janarit të 1895 deri në tetor të 1899, duke e ndjekur shkrimtarin nga dështimi i tij në përpjekje për të pasur sukses në teatrin e Londrës.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001582

Botuesi: Skanderbeg Books

Rrefim per dashurine dhe erresiren, Amos Oz

Përshtypje(t): 0

"Rrëfim për dashurinë dhe errësirën" është një sagë familjare dhe një nga librat autobiografikë më të bukur të shkruar ndonjëherë në historinë e letërsisë. Është historia e një fëmije që rritet në një qytet të ndarë nga lufta, siç Jeruzalemi i mesit të shekullit të kaluar, në një apartament të ngushtë.

Çmimi 1 440,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Buzuku

Falja e denimit, Patrick Modiano

Përshtypje(t): 0

"Falja e dënimit" merr në gjirin e veprës së Patrick Modiano – s një ngjyrim tejet të veçantë, një nuancë unike. Në fillim ngaqë këtu bëhet fjalë për njërin nga tekstet e rralla të paraqitur çiltërsisht autobiografik, ose duke na e dhënë shumë çiltërsisht iluzionin.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Bota Shqiptare

Dashuri e ndaluar, Halit Ziya Usakligil

Përshtypje(t): 0

Bihteri duke dashur të harrojë gjithçka - ndërkohë që kandili nuk po digjej i tëri - kalon përpara pasqyrës që pasqyronte hije në errësirë, shikon trupin e saj lakuriq dhe tronditet nga kënaqësia. Nuk e di se çfarë mund të mendonin të tjerët, por kjo, rruga që shkonte drejt të kënaqurit të vetes, e mbështillte Bihterin me një vetmi të pafund.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje