• Banner

Vita, Melania G. Mazzucco
  • Vita, Melania G. Mazzucco

Vita, Melania G. Mazzucco

Mes miliona italianëve që zbarkuan në Nju – Jork më 1903 – in, me ëndrrën e një të ardhmeje më të ndritur ndodheshin dhe dy fëmijë: Diamanti, dymbëdhjetë vjeç, dhe Vita, nëntë.

1 050 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Vita
Origjinali: Vita
Gjinia: Roman
Autori: Melania G. Mazzucco
Shqipëroi: Mimoza Hysa
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2016
Fq. 428
Pesha: 0.521 kg.
ISBN: 978-9928-02-687-3

Mbi librin

Mes miliona italianëve që zbarkuan në Nju – Jork më 1903 – in, me ëndrrën e një të ardhmeje më të ndritur ndodheshin dhe dy fëmijë: Diamanti, dymbëdhjetë vjeç, dhe Vita, nëntë. Të dy kushërinj të largët, të nisur nga një katund i mjerë i Italisë së Mesme, të magjepsur pas premtimeve të Amerikës, që u takon fati të rriten në një botë të egër shfrytëzuese, dhunuese dhe shpërfillëse, mes ngasjeve vrastare të qyteteve të mëdha dhe vetmisë së ultësirave të pafundme.

Një realitet i ashpër që u vjedh dy vogëlushëve fëmijërinë dhe zvetënon shpresat. Por, Vita dhe Diamanti zbulojnë edhe fuqinë e fjalëve dhe forcën e një ndjenje që arrin t'i mbijetojë ndarjes, luftës dhe jetës së vështirë.

Në këtë roman të magjishëm, që është njëkohësisht sagë familjare dhe epope kolektive, histori e hidhur, komike, e dhimbshme dhe mizore e një ëndrre të thekshme dashurie dhe hakmarrjeje, shkrimtarja arrin, nëpërmjet një rrëfimi magjepsës, të ringjallë heronjtë trashëgimtarë të kujtesës së familjes së saj, duke ndërtuar njëkohësisht biografinë e një kombi të tërë.

Fragment nga libri

"Ta mendosh që erdhi në Amerikë fillikat i vetëm", the Dyja, që i dukej sikur po tregonte diçka të jashtëzakonshme, një legjendë. Si të ishte Herkuli që mbyti gjarpërinjtë në djep, apo Billi dhe Kidi që bëri vrasjen e parë që në moshën dymbëdhjetëvjeçare.

E bëri për të mbajtur prindërit që ishin aq të varfër, sa palën e vetme të këpucëve që kishin ua mbathnin fëmijëve me turne. Mendoni që pati guximin t'u kundërvihej banditëve të Dorës së Zezë, i vetëm, një copë kalama, kur e gjithë lagjja e terrorizuar nuk bënte as gëk, as mëk, dhe u bindej.

Ishte aq trim sa i vodhi këpucët një të vdekuri duke u futur në varr, sfidoi bosët e hekurudhave, përshkoi gjithë Amerikën pa një kacidhe në xhep, pagoi shtëpinë e prindërve me paratë e veshkave së tij, e ashtu i sëmurë siç ishte shkoi edhe vullnetar në luftë".

Roja po mendonte se nuk e kishte parë kurrë në këtë dritë Diamantin. Diamanti që njihte ai ishte një burrë i shkurtër, kokëfortë e mendjemadh, i dhunshëm dhe gënjeshtar. Një njeri i zakonshëm, për të cilin askush nuk ndihej krenar, madje as ai për veten e tij.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Botimet Dudaj

Të parët tanë, Italo Calvino

(0)

Doja të bëja një trilogji përvojash mbi mënyrën e realizimit të qenieve njerëzore: te Kalorësi i paqenë - arritjen e ekzistencës; te Viskonti i përgjysmuar - aspiratën drejt një plotësie përtej gjymtimeve të imponuara nga shoqëria; te Baroni rebel - një rrugë drejt një plotësie jo individualiste, që duhet arritur përmes besnikërisë ndaj një vetëvendosjeje...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Skanderbeg Books

Korrigjimet, Jonathan Franzen

(0)

Lambertët, një familje gati tradicionale e mesperëndimit amerikan, po shpërbëhet diku mesit të shekullit të njëzetë. Të tre fëmijët e Alfredit dhe Enisdës, largohen dhe nisin secili një jetë të re në lindje të vendit.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 978-9928-228-30-7

Botuesi: Pegi

Mikesha gjeniale, Elena Ferrante

(0)

Dy vajza jetotojnë në një univers dhune, xhelozie, trekëndësha dashurie dhe çrregullime politike, ato janë dy personazhe të paharrueshme... E megjithatë, është aftësia e Ferrantes për të paraqitur të vërteta përvëluese që u jep këtye librave një fuqi të papërmbajtshme... Ferrante shfaqet si një Dickens i shekullit XXI, që lexuesit i kërkojnë me ngulm...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arka e Noes

Katër librat, Yan Lianke

(0)

Në zonën nëntëdhjetenëntë të riedukimit, artistë dhe akademikë me mendime liberale, janë internuar me qëllim forcimin e besnikërisë së tyre ndaj ideologjisë komuniste. Në pjesën e izoluar të provincës së Henanit, Muzikantja dhe i dashuri i saj Dijetari, Autori dhe Teologu, janë të detyruar të kryejnë punë rraskapitëse dhe të spiunojnë shokët për sjellje...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000483

Botuesi: OMSCA-1

Gjuetari i balonave, Khaled Hosseini

(0)

I shkëlqyer, fabula tronditëse e të cilit e bën këtë libër të paharrueshëm jo vetëm si një kronikë politike, por edhe si një rrëfenjë të thellë personale... Ndodh rrallë që një libër t'i përshtatet kaq shumë kohësh dhe njëkohësisht të ketë cilësi kaq të lartë letrare.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001021

Botuesi: Dituria

Dritarja e natës, Frode Grytten

(0)

Vëllimi Dritarja e natës është një përzjerje e mrekullueshme e princeshave të qytetit të vogël, e shtëpiakeve, e njerzëve të thjesht dhe e horrave, një portret i gjall një këngë e shpejtë e jetës.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Lord Mord, Milos Urban

(0)

Ky thriller tundues i vendosur në kryeqytetin çek, të sjell në vëmendje një kokteij romance, vrasjesh dhe misteresh në stilin e Bulgakovit. Ky roman origjinal e i mprehtë gotik tregon historinë e një skermisti pasionant dhe një joshës femrash i shthurrur në Pragën e shek. të 19, i cili ngre krye i vetëm kundër shkatërrimit të lagjes së famshme hebreje.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Morava

Rruga permes diellit, Corban Addison

(0)

Kur cumani u vërsul e shkatërroi fshatin e tyre bregdetar në Indi, 17-vjeçarja Ahalja Gai dhe motra e saj 15-vjeçare Sita mbetën jetime e pa shtëpi. Në përpjekje për të arritur në parajsën e sigurt të manastirit ku ndiqnin shkollën, u rrëmbyen nga trafikantët dhe u hodhën në botën e errët të dhunës seksuale e të tregtisë së paligjshme të njerëzve, ku...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Une, vetja ime dhe dikush tjeter, Max Frisch

(0)

Teo Gantenbajn luan rolin e të verbrit. Njerëzit rreth tij besojnë se s'kanë nevojë t'i frikohen vështrimit të tij gjykues dhe fillojnë të zbulohen. Pikërisht verbëria e tij ia mundëson dashurinë e thellë ndaj aktores Lila dhe jetën e lumtur me të.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Floke flake te kuq, Kostas Mourselas

(0)

Një roman klasik karakteresh. Një roman psikologjik me skenë shoqërore të ngurtë dhe erotizëm të fortë. Një roman që ngjason me një pikturë të Hieronymus Bosch-it, por që mban në kopertinë fragmentin e një pikture të Helidon Halitit. Një roman nga shkrimtari dhe skenaristi i mirënjohur grek Kostas Mourselas që nuk përshkruhet.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001014

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Kolombreja, Dino Buzzati

(1)

Kolombreja është  një përmbledhje me tregime e shkrimtarit Italian Dino Buzzati (Buxati) dhe që është publikuar për herë të parë në vitin 1966. Titulli i librit është edhe titulli i një prej tregimeve që flet për një përbindësh misterioz deti, krijesa më e frikshme e tregimeve të Buzzatit.

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001239

Botuesi: Skanderbeg Books

Stambolli, Kujtime dhe qyteti, Orhan Pamuk

(0)

Duke shkruar një rrëfim mbi ngjarjet e largëta historike, autori nënvizon historinë e tij dhe të familjes, përmes rrëfimeve të gjyshes, fotografive dhe gravurave. Dhe s'ka rëndësi, në është fjala për vizitën e Floberit në Stambollin e vitit 1850 apo për marrjen e Konstandinopolit.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001328

Botuesi: Toena

Njëmbëdhjetë minuta, Paulo Coelho

(0)

Si pasojë e një takimi rastësor në Rio, ajo gjendet në Gjenevë, me ëndrrën e famës dhe fatit, por që përfundon rrugëve si prostitutë. Në Gjenevë Maria largohet edhe më shumë nga dashuria, ndërkohë që ndihet e magjepsur me seksin.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Keini dhe Abeli, Jeffrey Archer

(0)

Duke huazuar titullin e këtij romani nga Bibla, nga historia e vëllezërve Kain dhe Abel (Cain and Abel), britaniku Jeffrey Archer na risjell nëpërmjet një drame njerëzore, historinë e dy djemve që lindin në dy anë të ndryshme të botës.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000996

Botuesi: Dituria

Atentati, Harry Mulisch

(0)

Dhjetor 1945. Franca është çliruar, luftohet në territoret e Rajhut të Tretë, por Holanda, për një gabim strategjik të aleatëve, vuan ende nën pushtimin nazist. Ndërsa përshkon me biçikletë një zonë të qetë banimi të Haarlemit, një polic kolaboracionist, Fake Ploeg, i njohur për mizoritë e tij, vritet dhe trupi i tij transportohet përpara shtëpisë së...

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)