Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Ari i rreme, Maro Douka
  • Ari i rreme, Maro Douka

Ari i rreme, Maro Douka

Vlerësimi 

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

800,00 Lekë
680,00 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ari i rremë
Origjinali: Η αρχαία σκουριά
Gjinia: Roman
Autori: Maro Douka
Shqipëroi: Maklena Nika
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2016
Fq. 280
Pesha: 0.371 kg.
ISBN: 978-9928-217-15-8

Mbi librin

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Ngjarjet e romanit zhvillohen në vitet e para të ndryshimit të regjimit, në fillim në periudhën e diktaturës, gjatë Luftës Civile, pushtimit gjerman dhe shkatërrimit të Azisë së Vogël. Heroina kryesore dhe rrëfimtarja e kësaj historie është Mirsinia. Vajzë nga klasa borgjeze, ndryshe nga vetë shkrimtarja, por që përzihet e bëhet pjesë e rezistencës, pjesë e komunistëve.

Po a ndihet ajo deri në fund një "heroinë"? Cili është zhgënjimi i saj më i madh? Dashuria me Pavllon, zhgënjimi nga "shokët", mungesa e idealeve për të cilat kishte luftuar? Lexojeni këtë roman dhe do të emocionoheni së bashku me Mirsininë. Një roman kurajoz dhe me ndjeshmëri të thellë!

Fragment nga libri

Pas Kërshëndellave të vitit 1974, një e njohura ime e vjetër m'u afrua tinëz dhe më tha se, nëse isha e interesuar të hyja në Organizatën e saj, duhej të plotësoja një pyetësor. Organizata që më propozoi nuk më interesonte, por isha kureshtare. Ideja se do të filloja t'u përgjigjesha të gjitha atyre "si"-ve dhe "pse"-ve më joshi.

Pastaj, isha mësuar; qysh kur u bëra e majtë dhe, për shkak të kushteve, duhej të jepja vazhdimisht llogari dhe të rrëfehesha. Madje edhe kur nuk më pyesnin të tjerët, rrëfehesha unë aq shpesh, sa m'u bë zakon. Është e vërtetë se kur flasim ndiejmë më pak dhimbje ose e harrojmë vetveten.

Dhe unë fitova zakonin të flisja vazhdimisht me vete, pikërisht si dështakët që nuk e pranojnë se janë të tillë. Prandaj humbas fillin e mendimeve, rrallëherë arrij të jem e saktë, zakonisht dal nga tema dhe kur ndërgjegjësohem për këtë, është vonë. Tani kam mbetur në kurthin e pamjes së jashtme të realitetit siç më zbulohet.

Është si të flitja pa një dëgjues përballë, si të mos tregoja apo vërtetoja asgjë. Çështja është e thjeshtë: nëse nuk e bëj vetë autoanalizën, nuk duhet ta pres nga askush. Dhe ndërsa flas, zbuloj kotësinë e zërit tim; tronditem ëmbël dhe nis e m[ rreh zemra, si t'i jem afruar një sipërfaqeje verbuese.

Ndiej se po i qasem gjithnjë e më pranë diçkaje jashtëzakonisht të papërcaktuar: "Qiparisit dhe Pemës së Mollës" të këngës popullore - "dhe u përkul qiparisi dhe e puthi mollën" - por pa dashur të afrohem. Rri ashtu në një gjendje dehjeje dhe ankthin që nuk jam në gjendje të qëndroj përgjithmonë në këtë joshje të palëvizshme, një lloj ekuilibri drejt vdekjes sime.

Sigurisht, të gjitha këto janë fjalë të bukura pa themel. Do të tregohesha më e sinqertë nëse do të thosha, vetëm me dy fjalë, se thjesht bëra qejfin tim - ata muaj që prekja butësisht të kaluarën, ndieja lumturi dhe lehtësim. Isha, pra, e mësuar, ngurrime nuk kisha, dhe si fillim mora pyetësorin:

Si më quajnë.
Ku dhe kur kam lindur.
Ku dhe me kë banoj.
Ç'punë bëjnë prindërit e mi.
Kam luftuar në fshehtësi ose hapur dhe si.
Jam regjistruar në ndonjë shoqatë, korporatë, dhe në cilën.
Ç'bindje politike ka familja ime.
Si dhe pse u bëra e majtë.
Më ka bezdisur ndonjëherë Asfalia.
Cili do të jetë profesioni im i ardhshëm.
Ç'libra kam lexuar.
Ç'aftësi dhe ç'dobësi mendoj se kam.
Çfarë ndihme pres nga Organizata.
Si e shoh Organizatën dhe pse dua të jem pjesë e saj.

Mërmërisja pyetjet, duke u përpjekur t'i fusja në kokë. Më acaronte përsosmëria e tyre dhe në të njëjtën kohë më inatoste. Edhe pse u përpoqa t'i ndiqja germë për germë, rresht për rresht, nuk ia dola. Por, pak nga pak, po ngjizeshin brenda meje, po bëheshin një masë kompakte.

Kjo ndodhi disa vjet më parë. Unë kisha një lidhje me Pavllon - kështu fillon në përgjithësi kronologjia ime, them: Para Pavllos, Pas Pavllos. Edhe pse nuk besoj shumë te ngjarjet vendimtare, rikthehem sërish aty ku u ndamë, por ndarja tërhiqej zvarrë ende në indiferencë.

Komente mbi librin

"... "Ari i rremë" është historia e një edukimi sensual, portreti i një brezi dhe rrëfimi i një dështimi. Nëse libri i Maro Doukës pati një sukses të tillë në Greqi sapo u botua dhe mbeti ende një vepër e rëndësishme, kjo ndodh se një brez i tërë identifikohet me të..."

Fucille Farnoux, "Le Monde"

"... Kam dëgjuar shumë të thonë se te "Ari i rremë" shohin një epokë të tërë. Po, është e vërtetë edhe kjo. Por para së gjithash, unë shoh atë fytyrë lakuriqe, të parobëruar, që përpiqet pa u mbështetur askund, të artikulojë shprehjen e ndaluar "unë jam"."

Kei Tsitseli, "Kathimerini"

Mbi autoren

Maro Duka ka lindur në Hania, më 1947. Prej vitit 1966 jeton në Athinë. Ka përfunduar studimet për histori dhe arkeologji në Fakultetin e Filozofisë në Athinë. Për romanin "Ari i rremë" (përkthyer në shumë gjuhë europiane) është nderuar me çmimin Nikos Kazantzakis; për romanin Qyteti lundrues me Çmimin e Dytë Kombëtar dhe për romanin Të pafajshëm dhe fajtorë Akademia e Athinës i ka dhënë Çmimin e Prozës Kosta Urani. Për këtë roman ka fituar edhe çmimin Balkanika. Vepra të tjera të autores:

- Pusi, disa njerëz, novela, 1974;
- Ku janë krahët, novelë, 1975.
- Carre fixe, tregime, 1976, bot. i ripunuar, 2007.
- Ari i rremë, roman, 1979, bot. i ripunuar, 2008.
- Qyteti lundrues, roman, 1983, bot. i ripunuar, 2007.
- Plepa të palëvizshëm, roman, 1987, bot. i ripunuar, 2008.
- Në fundin e imazhit, roman, 1990, bot. i ripunuar, 2006.
- Prozatori dhe shtamba e tij, tekste, 1992.
- Një beretë e purpurt, roman, 1995, bot. i ripunuar, 2007.
- Mekanikë qiellore, roman, 1999.
- Të pafajshëm dhe fajtorë, roman, 2004.
- Lustrafinat e zeza, proza, 2005

Detajet e librit
Dituria
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Ari i rreme, Maro Douka

Ari i rreme, Maro Douka

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Zenit Editions

Vrasesja, Aleksandros Papadiamantis

Përshtypje(t): 0

"Vrasësja" është një gur themeli i letërsisë së re greke. Edhe para saj, më të rrallë, ku u jepej rasti ta takonin, njerëzit e letrave, pavarësisht paraqitjes së tij të thjeshtë gati – gati prej oshënari, i drejtoheshin me nderim zoti Aleksandër; ishte pranuar, thënë ndryshe, prej shumëkujt si një zë me mjaft peshë në letërsinë greke të kohës.

Çmimi 510,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Papesha Joane, Emanuel Roidis

Përshtypje(t): 0

"Papesha Joanë", ndonëse një titull i padëgjuar për lexuesin tonë, është një nga romanet më të rëndësishëm të letërsisë së re greke dhe, pa dyshim, më i lexuari e më i përfoluri. E shkroi një tridhjetëvjeçar nga Ishujt Ciklade dhe suferina që shkaktoi, qysh nga viti 1866 kur u botua, ende nuk është platitur.

Çmimi 510,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Tundimi i fundit, Nikos Kazanxaqis

Përshtypje(t): 0

Romani "Tundimi i fundit", i konsideruar si kryevepër nga kritikët në mbarë botën, është një interpretim laik i Ungjillit. Me një gjuhë të zgjedhur e gurgulluese, Kazanxaqis përshkruan një Jezu shumë njerëzor, të tunduar, të kapluar nga frika, dyshimi dhe dhimbja, duke nxitur kështu debate, kundërshtime dhe akuza për blasfemi.

Çmimi 1 020,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Fan Noli

Leter dashurie ne shkrimin kuneiforme, Tomas Zmeskal

Përshtypje(t): 0

Në polifoninë marramendëse të këtij romani, të cilën Zmeshkal ka marrë përsipër ta dirigjojë, zërat e dy të dashuruarve, Jozefit dhe Kvetës, ngrihen me nota veçanërisht intensive: domosdoshmëria për të rivendosur një lidhje të këputur në mënyrë të panatyrshme bën të mundur alkiminë e rrëfimit, me të cilën historitë anësore lidhen si pjesëza të së njëjtës...

Çmimi 680,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2513

Botuesi: Te tjere

Tregimtare te gjuhes gjermane pas 1945s

Përshtypje(t): 0

Bertold Brecht, Heinrich Böll, Friedrich Dürrenmatt, Max Frisch, Günter Grass, Elias Canetti, Elfriede Jelinek dhe shumë mjeshtër të tjerë të prozës së gjuhës gjermane, përmbledhur në një libër që vendos standarde të reja në botimet tona.

Çmimi 1 275,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Vajzat e princeshes Sulltana, Jean Sasson

Përshtypje(t): 0

Aishja ishte fëmija i njëmbëdhjetë në familje. Nëna e saj, që ishte e vetmja grua e ligjshme e të atit, ishte gjithmonë në luftë me të shoqin për shkak se ai përfitonte nga një zakon arab që praktikohet fare rrallë e që quhet mut'ha, "martesë për kënaqësi" ose "martesa e përkohshme".

Çmimi 850,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dritan Tirana

I zgjedhuri, Chaim Potok

Përshtypje(t): 0

Në pranverën e vitit 1944, pesëmbëdhjetëvjeçarët Ruven Malter dhe Deni Sonders kishin jetuar vetëm pesë blloqe larg njëri – tjetrit. Por ata nuk ishin takuar kurrë deri në ditën e një ndeshjeje bejsbolli, ku një aksident bëhet shkak i një miqësie të pagjasë.

Çmimi 850,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000834

Botuesi: OMSCA-1

Genjeshtrat e grave, Ludmilla Ulickaja

Përshtypje(t): 0

U lind në 1943 në Daklanovo të Bashkirias. Që në vogëli jeton në Moskë, ku ka mbaruar edhe studimet për biologji në Universitetin Shtetëror të Moskës. Nga kritika është quajtur përfaqësuesja më e denjë e romanit dhe tregimit bashkëkohor rus.

Çmimi 552,50 Lekë Çmimi i rregullt 650,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000170

Botuesi: Ideart

Femije ne humnere, Jerome D. Salinger

Përshtypje(t): 0

"Fëmijë mbi humnerë" është një prozë e rrëfyer nga Holden Kolfilldi, djaloshi 16-vjeçar, i cili sapo është përjashtuar nga shkolla e tretë private, në përfundim të semestrit. Pjesa më e madhe e romanit është një rrëfim, herë tepër komik, herë me skena tragjike nga aventurat e tij në Manhatan.

Çmimi 510,00 Lekë Çmimi i rregullt 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Me fol per dashurine, Philipe Claudel

Përshtypje(t): 0

Po të fëlliq kujtimet më të bukura? Mos fol për gjëra që as nuk i mban mënd dhe as i njeh! Ti nuk mban mend as datën tonë të martesës! As datëlindjet e fëmijëve! Dhe për më tepër nuk jam e sigurtë nëse di datëlindjen tënde! Ti ke në vend të zemrës një gur! Lumturia e të tjerëve nuk të intereson!

Çmimi 297,50 Lekë Çmimi i rregullt 350,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: OMBRA GVG

Juta Hajm, një grua e panjohur në Berlin, Immanuel Mifsud

Përshtypje(t): 0

I ulur në kafen “Mokaba”, ai vështron rreth e qark duke përthithur zbrazëtirën e sheshit. Ndonëse është mars, vazhdon të ndjehet dimri. Ushtarë me uniforma të gjelbra ecin lart e poshtë, duke ndaluar para shatërvanit, ku disa njerëz diç lexojnë, me shikimin tre¬tur larg në horizont duke lëshuar shtëllun nga avulli. 

Çmimi 680,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Trilogjia e mjegulles, Carlos Ruiz Zafon

Përshtypje(t): 0

Në Kalkutën e vitit 1916, një tren në flakë shqyen natën, ndërsa binjakët e porsalindur, Beni dhe Sheri shpëtojnë për mrekulli. Gjashtëmbëdhjetë vjet më vonë, thëngjijtë e atij zjarri kthehen e nisin sërish të digjen rreth dy të rinjve, duke shënjuar fatin e tyre.

Çmimi 1 275,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Asnje qindarke me shume, asnje qindarke me pak, Jeffrey Archer

Përshtypje(t): 0

Të grumbullosh një milionshin e parë në mënyrë të ligjshme është e vështirë. Të bësh një milionshin e parë në mënyrë jo të ligjshme është pak më e lehtë. Të ruash një milionshin e parë, ndoshta është operacioni më i vështirë.

Çmimi 1 020,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Sharlota, David Foenkinos

Përshtypje(t): 0

Ky roman i veçantë rrëfen historinë e artistes Sharlotë Salomon, e lindur në prag të Luftës së Dytë Botërore në Berlin, në një familje hebraike dhe të traumatizuar nga disa tragjedi të brendshme. E dashuruar pas artit dhe vetë jetës, Sharlota rritet, edukohet dhe dashurohet marrëzisht në Gjermaninë e fillimit të nazizmit.

Çmimi 680,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Te ishim bashke, vetem kaq, Anna Gavalda

Përshtypje(t): 0

Tre të rinj, dy djem dhe një vajzë, tre fate që kryqëzohen papritur, kur ndihen të humbur, të braktisur, të përbuzur. Parisi, me rrugët, baret, dritat, mundësitë, historinë, joshjen është një shkretëtirë e pamatë për këta tre të rinj, që përballen me një jetë të vështirë e të vetmuar, aspak për faj të tyre, por për shkak të rrethanave dhe situatave...

Çmimi 1 105,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Buzuku

Falja e denimit, Patrick Modiano

Përshtypje(t): 0

"Falja e dënimit" merr në gjirin e veprës së Patrick Modiano – s një ngjyrim tejet të veçantë, një nuancë unike. Në fillim ngaqë këtu bëhet fjalë për njërin nga tekstet e rralla të paraqitur çiltërsisht autobiografik, ose duke na e dhënë shumë çiltërsisht iluzionin.

Çmimi 595,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok