Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Mali i Vogel, Elias Khuri
  • Mali i Vogel, Elias Khuri

Mali i Vogel, Elias Khuri

Vlerësimi 

"Mali i vogël" është emri popullor i lagjes së krishterë Eshrafija, në lindje të Bejrutit, ku u rrit tregimtari..., kohë para se pesë burra të kërcejnë në një xhip, me mitraloza në krahë, për të marrë në pyetje nënën e tij.

600,00 Lekë
540,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mali i Vogël
Origjinali: Al – Jabal Al – Seghir
Gjinia: Roman
Autori: Elias Khuri
Shqipëroi: Sulejman Tomçini
Shtëpia botuese: Zenit Editions
Viti: 2009
Fq. 192
Pesha: 0.225 kg.
ISBN: 978-99956-787-9-1

Mbi librin

"Mali i vogël" është emri popullor i lagjes së krishterë Eshrafija, në lindje të Bejrutit, ku u rrit tregimtari..., kohë para se pesë burra të kërcejnë në një xhip, me mitraloza në krahë, për të marrë në pyetje nënën e tij.

Absurdi i realitetit shpërfaqet përmes shkrimit onirik që preferon ambicie estetike... Nën një stil obsesiv ngarkese poetike Khuri na i bën të dukshme frakturat e thekshme që lufta civile i shkakton një vendi, një qyteti dhe gjithë banorëve, sa të pafajshëm, aq edhe të huaj në këtë konflikt.

Elias Khuri, lindur në Bejrut në 1948, kryeredaktor i suplementit kulturor të së përditshmes An – Nahar. Kritik letrar, eseist e kronikan, ai ështe deri më sot autori i nëntë romaneve.

Koment nga Edward W. Said

Khuri farkëton (sipas kuptimit Joycean) një karrierë letrare kombëtare dhe risie jokonvencionale post – moderne. Ideja e Khurisë për letërsinë dhe shoqërinë janë njësh me realitetit shpesh tmerrësisht të fragmentizuara të Libanit, në të cilat, thotë ai në një nga esetë e veta, e shkuara diskreditohet, e ardhmja është tërësisht e pasigurt, e tashma e panjohshme.

Mali i vogël riprodhon në mënyrën e vet të veçantë të paformësisë një pjesë të jetës së Khurisë: fëmijërisë në Eshrafija (Bejruti Lindor i Krishterë, i njohur me emrin Mali i Vogël), mërgimi i tij prej saj për shkak të angazhimit të tij me koalicionin nacionalist (mysliman e palestinez), fushatat ushtarake vijuese gjatë pjesës së fundit të 1975 – në qendër të Bejrutit dhe malet lindore të Libanit – dhe së fundi një takim mërgimtari me një shok në Paris.

Kapitujt e veprës shpalosen pra që nga shtëpia e familjes në Eshrafija, tek e cila s'mund të kthehen as Khuri dhe as narratori, duke pasur parasysh dinamikat e pakthyeshme të Luftërave Civile Libaneze, dhe kur kapitujt mbyllen, ata nuk vijnë drejt një prehjeje, një rënieje finale, një ndalese.

 

Detajet e librit
Zenit Editions
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Mali i Vogel, Elias Khuri

Mali i Vogel, Elias Khuri

"Mali i vogël" është emri popullor i lagjes së krishterë Eshrafija, në lindje të Bejrutit, ku u rrit tregimtari..., kohë para se pesë burra të kërcejnë në një xhip, me mitraloza në krahë, për të marrë në pyetje nënën e tij.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000436

Botuesi: Koha Ditore

Kinkakuxhi, Jukio Mishima

Përshtypje(t): 0

"Kinkakuxhi" është bazuar në një ngjarje të vërtetë të vitit 1950 kur Japonia u trondit nga lajmi se një murg i ri budist kishte djegur të famshmin tempull "Tempulli i Artë", në Kioto. Ky tempull, një kryevepër e arkitekturës dhe e aranzhimit lulishtar budist, kishte qenë për më shumë se 500 vjet njëra ndër mrekullitë e botës japoneze.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001196

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Patriotizem, Jukio Mishima

Përshtypje(t): 0

Në ç'pozitë të çuditshme duhet të gjendet një njeri i prirur për të zbuluar veten në moshën 38 vjeçare? Rinia e tij tashmë i përket të shkuarës së largët. E megjithatë, periudha e kujtimeve q nis me fillin e fundit të rinisë e që shtrihet deri në të tashmen, e kanë tharë prej çdo mbrese të gjallë.

Çmimi 810,00 Lekë Çmimi i rregullt 900,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001109

Brand: Te tjere

Tregimet e makthit

Review(s): 0

Title: Tregimet e makthitAlbanian translators: Merita Paparisto; Bep Capeli; Erion Temali; Simoni Girni; Arben Orhani; Enkelejd LamajIdea by: Astrit CaniPublisher: Gaid MargotPgs. 90Weight: 0.09 kgISBN: 978-99956-829-27  

Price ALL270.00 Regular price ALL300.00
More
There are not enough products in stock

Reference: K3R5

Brand: Skanderbeg Books

Dashamirëset, Jonathan Littell

Review(s): 0

"Unë jam një njeri si të tjerët, unë jam një njeri si ju", kështu thotë për veten, duke rrëfyer historinë e tij rrëqethëse oficeri SS, Max Aue, pjesmarrës në togat lëvizëse në Frontin Lindor, të ngarkuar për të vrarë hebrenj, partizanë dhe çfarëdo qenieje të padëshirueshme.

Price ALL2,125.00 Regular price ALL2,500.00
More
In Stock