• Banner

  • Çmim i zbritur
Atentatorja, Yasmina Khadra
  • Atentatorja, Yasmina Khadra

Atentatorja, Yasmina Khadra

Një grua e re hedh veten në erë mes një restoranti të mbushur plot në Tel-Aviv. Doktori Amin Xhafari, kirurg izraelian me prejardhje arabe, operon pa pushuar të mbijetuarit e sulmit vetëvrasës.

800 Lekë
680 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Atentatorja
Origjinali: L'attentat
Gjinia: Roman
Autori: Yasmina Khadra
Shqipëroi: Adrian Belo
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2010
Fq. 288
Pesha: 0.301 kg.
ISBN: 978-99956-11-88-0

Mbi librin

Një grua e re hedh veten në erë mes një restoranti të mbushur plot në Tel-Aviv. Doktori Amin Xhafari, kirurg izraelian me prejardhje arabe, operon pa pushuar të mbijetuarit e sulmit vetëvrasës.

Goxha pas mesnate, si është kthyer në shtëpi, e thërrasin të paraqitet me ngut në spital për të këqyrur trupin e capërlyer të kamikazes. Doktorit i rrëshqet toka nën këmbë: gjendet para gruas së tij.

Si të pranosh të pamundurën, të kuptosh të pamendueshmen, të zbulosh se për vite me radhë ke jetuar njësh me një njeri për të cilin s'paskëshe ditur më kryesoren? Për ta ditur, duhet të hysh në urrejtjen, gjakun dhe luftën e dëshpëruar të popullit palestinez...

Komente mbi librin

"Human në mënyrë të mrekullueshme... Atentatorja e merr pjesën më të madhe të forcës së saj në daljen nga binarët e romanit, dhe lëshimin në fushën e krijimit politik. Çdo ide e shprehur, çdo veprim që ndodh është i ngulitur thellë në karakterin, kompleksitetin, paqëndrueshmërinë dhe elementet kontradiktore të natyrës njerëzore."

Chicago Tribune

"Si një tregim, njëherësh i dhimbjes së thellë dhe zhgënjimit, Atentatorja është gjithashtu një meditim mbi vlerën e jetës."

USA Today

"Ngulitës dhe emocionues... Përshkrime grafike të tmerreve në përballjet e përgjakshme, si dhe të brutalitetit që mbizotëron në sakrificat e kryera për "kauzën"."

The Washington Times

"Trimëror ... Atentatorja është në kulmin e tij kur Khadra eksploron me shtigjet dhe kthesat e reja që merr mendja e torturuar e Xhafarit, teksa hyn brenda shpirtit të tij... Kadra pikturon shkëlqyeshëm karakterin e një njeriu të copëtuar nga ekstremizmi dhe tronditja ekstreme sociale."

The Washinton Post Book World

"Romani është një bombë e vogël... Yasmina Khadra ushtron kontroll të plotë mbi tregimin e tij. Analiza psikologjike e personazheve të tij është e paarritshme... Atentatorja, romani i tij më i mirë, është diçka e detyrueshme për t'u lexuar."

Paris Match

"Origjinal dhe në kohën e duhur."

The Seattle Times

"Kadra është një shkrimtar i talentuar me dhuntinë e krijimit të personazheve figurative evokuese."

The Miami Herald

"I thellë dhe përfshirës... Khadra na zhvendos me shkathtësi dhe mprehtësi përmes fazave të ndryshme të kundërpërgjigjes së Xhafarit."

New Statesman

"Me aftësi përshkruan tensionet dhe diferencat midis kushteve të jetesës së arabëve dhe izraelitëve në Izrael."

The Wall Street Journal

"I fuqishëm dhe tërheqës... Atentatorja është një histori detektivësh por pa detektivë, i mbushur me dhimbjen e egër që ka goditur botën islamike."

Booklist

Detajet e librit
Bota Shqiptare
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000483

Botuesi: OMSCA-1

Gjuetari i balonave, Khaled Hosseini

(0)

I shkëlqyer, fabula tronditëse e të cilit e bën këtë libër të paharrueshëm jo vetëm si një kronikë politike, por edhe si një rrëfenjë të thellë personale... Ndodh rrallë që një libër t'i përshtatet kaq shumë kohësh dhe njëkohësisht të ketë cilësi kaq të lartë letrare.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2712

Botuesi: Bota Shqiptare

Kusherira K, Yasmina Khadra

(0)

Mbyllur në vetminë e tij dhe i përhumbur nga kujtimet e dhimbshme të fëmijërisë, një njeri kujton. Fëmijëria nuk është gjithmonë një parajsë e humbur. Përkundrazi, ajo mund të jetë një botë e përbërë nga padrejtësia dhe makthet.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Dhe malet oshëtinë, Khaled Hosseini

(0)

Autori nr. 1, më i shituri në Nju Jork, Khaled Hosseini vjen sërish me një libër të ri pas gjashtë vjetësh. Një libër emocional, provokues dhe i paharrueshëm, që përshkruan se si dashurojmë, si kujdesemi për njëri – tjetrin dhe se si zgjedhjet që bëjmë reflektohen brez pas brezi.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botimet Dudaj

Pershpirtja, Anne Enright

(0)

Nëntë fëmijët e klanit Hegarti mblidhen në Dublin për përshpirtjen e vëllait të tyre të pashtruar, Liamit. Nuk ishte pija ajo që solli vdekjen e tij – ndonëse edhe ajo nuk ishte pa ndikim. Në të vërtetë, ishte ajo çka i ndodhi në shtëpinë e gjyshes, kur ishte ende djalë i vogël.

Çmimi 638 Lekë Çmimi i zakonshëm 750 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Rasti i çuditshëm i vrasjes së qenit në mesnatë, Mark Haddon

(0)

Ky libër ka në qendër të tij një mister, por ndryshon nga gjithë librat e tjerë të këtij lloji. Sepse ai që përpiqet të zgjidhë misterin është Kristofer Bun, një djalosh pesëmbëdhjetë vjeçar që vuan nga sindroma e Aspergerit, një formë autizmi, e që për pasojë, ka një raport mjaft problemor me botën.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: K1R1

Botuesi: Pegi

Letra e harruar, Nina George

(0)

Në një barkë në brigjet e Senës, gjendet një librari lundruese e veçantë, me emrin "Farmacia Letrare". Zhan Perduja, librashitësi i saj, mendon se çdo libër është balsam për shpirtin. I vetmi njeri që, me sa duket, nuk po gjen shërim nëpërmjet letërsisë është ai vetë: prej njëzet e një vjetësh, ai jeton me kujtimin e së dashurës, e zhdukur krejt papritur...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Aleksandri, Valerio Massimo Manfredi

(0)

Aleksandri u praktikua që në fëmijëri me dijetarë të urtë dhe ushtarë trima dhe shumë shpejt zotëroi artin e luftës, forcën mahnitëse të trupit, shpirtit dhe mendjes. Si pasardhës i Herakliut dhe Akilit, siç e quante veten, synoi t'i kalojë bëmat, heroizmin dhe nderin e tyre dhe e ndau bashkë me shokët e zgjedhur fatin e tij hyjnor.

Çmimi 2 125 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Gjysmevellai, Lars Saabye Christensen

(0)

Jeta e katër brezave të një familjeje të rëndomtë në Oslo, figura e Fredit, boksierit, ngjizur pas një përdhunimi të së ëmës në papafingon e shtëpisë dhe e vëllait të tij më të vogël, Barnumit, që do të bëhet më pas një skenarist i njohur i kinemasë norvegjeze, janë emocionues dhe me një forcë ngazëllimtare.

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2600

Botuesi: Pegi

Akabadora, Nena e fundit, Michela Murgia

(0)

Kjo është historia prekëse e Teto Bonarisë, rrobaqepëses së vjetër, që merr një bijë për shpirt, pikërisht Marian e vogël. Sekretet e dëshirat e zemrës të së resë përzihen me të fshehtat e një të moshuare; në këtë alkimi shekullore gjejmë edhe paragjykimet, që falë izolimit të tyre gjeografik, ngjajnë kaq shumë me shqiptarët.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002042

Botuesi: Dritan Tirana

Qyteti i Baltes, Deborah Ellis

(0)

Shauzia, shoqja e ngushtë e Parvanës, është arratisur nga Afganistani dhe përballet e vetme me mbijetesën në rrugët e Peshavarit, në Pakistan. Me qenin, si mikun e saj të vetëm, ajo duhet të rrëmojë për ushqim, të lypë para e të kërkojë një vend të sigurtë për të fjetur çdo natë.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000856

Botuesi: OMSCA-1

Tej cakut te dashurise, Anatoli Toss

(0)

Romanet e shkrimtarit bashkëkohor Anatoli Toss: Fantazitë e një gruaje dhe Një histori amerikane, të nominuar në Rusi për çmimin prestigjioz Bukerov, janë përkthyer në shumë gjuhë të botës, ku sikundër në vendin tonë, kanë njohur sukses botimi. Në Rusi, ai është një nga shkrimtarët më të lexuar në ditët e sotme.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

E gjora vajze e pasur, Lesley Lokko

(0)

Tri shoqe të lidhura nga një miqësi e vërtetë që në bankat e shkollës. Niki është vajza e një miliarderi, e cila kërkon dashuri dhe vëmendje nga i ati; Tori, e mbytur nga pesha e kujtimeve, është në kërkim të vetvetes; Kerin është e varfër, me një familje të çoroditur, por me një inteligjencë dhe vullnet të përkryer.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Danub, Claudio Magris

(0)

Peizazhe, humor, takime e reflektime të një udhëtari sternian, që rrugëton me përkushtim e dëshirë përgjatë lumit të vjetër, që nga burimet e tij e deri në Detin e Zi, duke risjellë njëherësh në kujtesë vetë jetën dhe stinët e kulturës bashkëkohore, faktet e njohura dhe brengat e saj.

Çmimi 978 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 150 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)