Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Pedro Paramo, Fusha ne flake, Juan Rulfo Shfaq të madhe

Pedro Paramo, Rrafshina ne flake, Juan Rulfo

Produkt i ri

"Pedro Paramo" cilësohet si një ndër romanet themelorë të letërsisë hispano-amerikane të shekullit XX. Rulfo shkroi vetëm këtë roman dhe përmbledhjen e shkurtër me tregime "Fusha në flakë", të dy të botuar në vitet 1953-1955. Më pas nuk shkroi më asgjë deri në vdekje, në vitin 1986.

Më shumë detaje

Në gjendje

$9.02

-20%

$11.27

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Pedro Paramo, Rrafshina në flakë
Origjinali: Pedro Páramo, El Llano en llamas
Gjinia: Roman, tregime
Autori: Juan Rulfo
Shqipëroi: Bajram Karabolli
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2015
Fq. 290
Pesha: 0.268 kg.
ISBN: 978-9928-185-13-6

Mbi librin

"Pedro Paramo" cilësohet si një ndër romanet themelorë të letërsisë hispano-amerikane të shekullit XX. Rulfo shkroi vetëm këtë roman dhe përmbledhjen e shkurtër me tregime "Fusha në flakë", të dy të botuar në vitet 1953-1955. Më pas nuk shkroi më asgjë deri në vdekje, në vitin 1986. Megjithë volumin kaq të vogël të krijimtarisë, Rulfo sot mbahet si një ndër shkrimtarët më të mëdhenj e më me ndikim të shekullit XX.

Komente mbi librin

"Pedro Paramo" është një vepër e përveçme. Është punë e një bjerrjeje të vazhdueshme. Një rrëfim pa dredhitë e romanit. Një faqe historie pa data dhe pa heronj. Një kohë që nuk rrjedh. Një metafizikë pa botë. Për këtë arsye, është një shteg kalimi dhe vijë ndarëse në historinë e letërsisë hispano – amerikane të shekullit XX."

Ernesto Franco

"Është një nga romanet më të mirë të letërsisë në gjuhën hispanike dhe në gjithë letërsinë botërore."

Jorge Luis Borges

"Në qoftë se do ta kisha shkruar unë këtë roman, as që do të shkruaja më kurrë në jetën time."

Gabriel Garcia Marquez

"Romani i Rulfos nuk është vetëm një nga kryeveprat e letërsisë botërore të shek. XX, por edhe një nga veprat më me ndikim të këtij shekulli."

Susan Sontag

"Ky libër është si një vorbull, si ujët që vlon, një imazh i mrekullueshëm i vetë Meksikës. Një letërsi që, pa dyshim, do të ndikojë mbi vendet europiane."

Josè Maria Arguedas

Mbi autorin

Juan Rulfo (1918 – 1986) është një nga figurat më të mëdha të letërsisë hispano – amerikane të shek. XX. Vetëm me dy vepra letrare (Pedro Paramo dhe Rrafshina në flakë), ai ushtroi një ndikim të fuqishëm në letërsinë e gjuhës spanjolle në mesin e shekullit. Në vitin 1983 mori çmimin e madh të letërsisë Princi i Asturias. Në emrin e shkrimtarit, në Meksikë jepen dy çmime letrare.

Reviews

Write a review

Pedro Paramo, Rrafshina ne flake, Juan Rulfo

Pedro Paramo, Rrafshina ne flake, Juan Rulfo

"Pedro Paramo" cilësohet si një ndër romanet themelorë të letërsisë hispano-amerikane të shekullit XX. Rulfo shkroi vetëm këtë roman dhe përmbledhjen e shkurtër me tregime "Fusha në flakë", të dy të botuar në vitet 1953-1955. Më pas nuk shkroi më asgjë deri në vdekje, në vitin 1986.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)