• Banner

  • Çmim i zbritur

Parfume, Philippe Claudel

Me të mbërritur në Nansi, zë një apartament te "Rruga e Madhe", nr. 27, në lagjen më të vjetër të qytetit. Jam 19 vjeç. Eshtë muaji shtator i vitit 1981. Atje gjithçka është e ende e pistë, e zezë, familjet janë të varfra, me shumë fëmijë, shpesh nga Portugalia. Macet bëjnë lirshëm dashuri dhe shtohen pa pikë turpi nën hijen e kishës Sen-Epvrë.

700 Lekë
595 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Parfume
Origjinali: Parfums
Gjinia: Roman
Autori: Philippe Claudel
Shqipëroi: Edmond Tupja
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2013
Fq. 102
Pesha: 0.236 kg.
ISBN: 978-9928-06-069-3

Fragmente nga libri

Me të mbërritur në Nansi, zë një apartament te "Rruga e Madhe", nr. 27, në lagjen më të vjetër të qytetit. Jam 19 vjeç. Eshtë muaji shtator i vitit 1981. Atje gjithçka është e ende e pistë, e zezë, familjet janë të varfra, me shumë fëmijë, shpesh nga Portugalia. Macet bëjnë lirshëm dashuri dhe shtohen pa pikë turpi nën hijen e kishës Sen-Epvrë.

Prostitutat, më të rejat, mbështeten mureve në sheshin Malval ose, më të vjetrat, i presin klientët nëpër dhoma, veçanërisht Zonja Aida, me të cilën bëj muhabet dhe asgjë më shumë. Jam larguar nga shtëpia e prindërve dhe nga konvikti i Lynevilit me diplomën e maturës në xhep. Jam regjistruar në Universitet, ku shkoj rrallë. Kohën e kaloj bareve, pijetoreve, kafeneve, birrarive. Ditën e nis herët, tek Ekselsiori, dhe e mbaroj shumë vonë, tek i njëjti Ekselsior.

Të dielave në darkë nëna shtron çarçafët e pastër, çarçafë te të cilët, gjatë gjithë ditës, ajo ka burgosur erën, dhe mua më pëlqej-në më shumë se çdo gjë tjetër këta çarçafë të ftohtë, në dimër, kur thëllimi i ka rrahur e ngurtësuar, nganjëherë edhe ngrirë, kur ata ruajnë nga kjo shuplakë diçka si prej dëbore e prej akulli, gjë që e bën edhe më të ashpër lëkurën e bardhë me kokërriza të pëlhurës së tyre të lashtë.

Kurrë nuk më ka pëlqyer të fle vetëm. Edhe kur e shoh veten fëmijë, më merr malli për një trup tjetër. Për ngrohtësinë, fuqinë, butësinë, frymën e vakët dhe rrahjet e tij të zemrës. Shpesh, kur do të më zërë gjumi, kam frikë nga diçka e keqe sa nuk bëhet më, diçka që nuk është vdekje, por braktisje, vetmi e pafund.

Mbi autorin

Philippe Claudel, shkrimtar, regjisor, profesor i letërsisë në Universitetin e Nansisë, u lind në Dombasle-sur-Meurte, Francë në 1962. Ai është lektor në Institutin Europian të Kinemasë dhe Audiovizualitetit për shkrimin e skenarit, si dhe profesor për të rinjtë, adoleshentët dhe personat me aftësi të kufizuara që vuajnë dënimin në burgje.

Romani i parë i tij u botua në vitin 1999. Që nga viti 2004, është edhe drejtor i një kolane në botimet e Stock Editions. Claudel është mbajtës i shumë çmimeve të rëndësishme si: "Marcel Pagnol" në 2000 e Goncourt në 2007. Romanet e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të botës.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001578

Botuesi: Skanderbeg Books

Ishulli i mundshëm, Michel Houellebecq

(0)

"A më bën të përjetshëm klonimi?" - kjo pyetje e mundon Danielin, një burrë i palumtur nga jeta dhe dashuria. Pas dy martesave, e para vetëm dashuri, ndërsa e dyta vetëm seks, dhe disa rimishërimeve në klone pasardhës që iarrin me ndihmën e sektit të Elohimitëve, Danieli klon, sikurse qëniet njerëzore nga rrodhi, bëhet i ndërgjegjshëm mbi gravitetin e...

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2557

Botuesi: Pegi

Parajsa e gogoleve, Daniel Pennac

(0)

Daniel Pennac ka botuar mbi 30 libra duke përfshirë këtu romane për të mëdhenj e të vegjël, eseistikë dhe libra me ilustrime. Ka fituar çmime të rëndësishme, ka qenë autor bestseller ndërkombëtar dhe është përkthyer në mbi 30 gjuhë.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Morava

Ceshtja Finkler, Haward Jacobson

(0)

Xhulian Treslovi, një profesionist i rëndomtë dhe ish-drejtues emisionesh në BBC dhe Sem Flinkeri, një filozof, shkrimtar dhe personalitet i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht marrëdhënies së acaruar dhe jetëve shumë të ndryshme, kurrë nuk i kanë humbur kontaktet me njëri-tjetrin apo me ish-mësuesin e tyre, Lajbor Sevcikun.

Çmimi 765 Lekë Çmimi i zakonshëm 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Teori e shkurter per udhetimin dhe per shkretetiren, Cristian Crusat

(0)

Falë një proze jashtëzakonisht elastike, një stili shkrimi endacak, që përshtatet me vendet e ndryshme shpirtërore, fizike apo imagjinare të çdo tregimi, dhe individualitetit të brishtë të personazheve të tij, Crusat – i i çon këto personazhe të rropatura drejt humnerës së frikës, dyshimit dhe dëshirës, që përbëjnë botën bashkëkohore.

Çmimi 510 Lekë Çmimi i zakonshëm 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Ne të gjallët, Ayn Rand

(0)

Botuar për herë të parë në 1936 – ën, tema e këtij romani klasik është beteja e individit kundër shtetit. Përshkruan ndikimin e Revolucionit Rus mbi tri qenie njerëzore, të cilat kërkojnë të drejtën për të jetuar dhe për të ndjekur lumturinë e tyre.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Aleph

Qytetet e padukshme, Italo Calvino

(0)

Qytetet e padukshme, më i bukuri i librave të Italo Calvinos, vërtit nëpër ajër ide, aluzione dhe zhbirime imagjinative marrafrymëse në çdo faqe të vetën. Çdo herë që kthehet prej udhëtimeve të veta, Marko Polo përshkruan Kublai Kanit qytetet që ka parë...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Shtëpia e shpirtrave, Isabel Allende

(0)

"Shtëpia e shpirtrave" është një sagë familjare ku pasqyrohet historia dhe fati i një populli të tërë, i popullit të Kilit, përmes rrëfimeve të grave të një familjeje të rëndësishme dhe ekstravagante. Një afresk i bukur që për nga joshja dhe emocioni i kujton lexuesit që adhuron realizmin magjik vetëm "100 vjet vetmi" të Marquez.

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Kalorësi në çati, Jean Giono

(0)

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830-të nga një epidemi kolere.

Çmimi 808 Lekë Çmimi i zakonshëm 950 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Bija e varrmihesit, Joyce Carol Oates

(0)

Për t'i shpëtuar përndjekjes naziste në Gjermaninë e vitit 1936, familja Shvart emigron në Shtetet e Bashkuara, në një qytezë në periferi të Nju Jorkut. Babai, një ish – mësues në shkollë të mesme, i nënshtrohet së vetmes punë që mund të gjejë: varrmihës dhe mbikëqyrës i varrezës.

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Dhimbja, Marguerite Duras

(0)

"Dhimbja" na vë përpara një "çrregullimi të frikshëm të mendimit dhe ndjenjës". Në një Paris pranveror, të marrosur prej fundit të luftës, endet Marguerite Duras, e tronditur dhe e zymtë, si gratë e tjera të robërve dhe të deportuarve të luftës që presin lajme në Qendrën Orsej.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)