Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Aishja, gruaja me e dashur e Muhametit, Kurt Frishler

Vlerësimi 

I bazuar në dokumenta të pasura të velura nga arkivat dhe bibliotekat e vendeve arabe, autori Kurt Frishler jep një histori e përshkrim të saktë të jetës së Profetit Muhamet, përhapjen e fesë islame në hapësira të konsiderueshme e në popuj të ndryshëm.

1 000,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Aishja, gruaja më e dashur e Muhametit
Origjinali: Aischa, Mohammets Lieblingsfrau
Gjinia: Roman
Autori: Kurt Frishler
Shqipëroi: Albert Grabocka
Shtëpia botuese: Botimet FLESH
Viti: 2011
Fq. 310
Pesha: 0.391 kg
ISBN: 978-9928-131-02-7

Mbi librin

Libri u botua për herë të parë në vitin 1957 në Vjenë dhe po aty u ribotua përsëri në vitin 1960. Ribotimet kanë vazhduar e pasuar njëri – tjetrin deri në vitin 1992. Po ashtu në vitin 1957, sapo u botua në Vjenë, libri pati botime në Zyrih dhe në Lajpzig. Jehona që pati libri e tregojnë përkthimet edhe në gjuhë të ndryshme. Në fillim në persisht, serbisht, rusisht, frëngjisht dhe anglisht.

I bazuar në dokumenta të pasura të velura nga arkivat dhe bibliotekat e vendeve arabe, autori Kurt Frishler jep një histori e përshkrim të saktë të jetës së Profetit Muhamet, përhapjen e fesë islame në hapësira të konsiderueshme e në popuj të ndryshëm.

Ai shkruan me dashuri për Profetin, e portretizon Atë si një njeri të thjeshtë, të dashur, zemërgjerë. Por mbi të gjitha, Ai ishte njeri. Një njeri me virtyte të larta e që u zgjodh nga Allahu si Profeti i Tij për të përçuar te njerëzit të vërtetat e fesë islame.

Kudo ai jep shembullin personal. Ai i do të gjithë njerëzit, nuk bën as më të voglin dallim racor, kurdoherë është në mes tyre, ndan kafshatën e fundit me ta, u qan hallet dhe i udhëheq në udhën e drejtë. Edhe se është i zgjedhuri, Ai nuk bën asnjë dallim edhe me më të thjeshtin ndër njerëzit. Por, edhe si çdo Profet paraardhës, rruga e Muhametit nuk ishte e shtruar.

Në fillimet e shpalljes si i Dërguari i Zotit, pati armiq të shumtë, e në radhë të parë të pasurit e Mekës, ku u lind, u rrit dhe filloi rrugën e Tij të madhërishme. Megjithatë, Ai triumfoi, e bashkë me të edhe feja e re që predikoi Ai deri në ditën e fundit të jetës. Libri na njeh edhe me jetën e përditshme të Profetit, ndjenjat e Tij, mendimet, dashuritë, temperamentin e gjithçka që e rrethonte.

Një vend të veçantë në libër zë Aisha. Ajo u bë gruaja e Tij kur mbushi 15 vjeç. Aisha ishte gruaja më e bukur e Orientit dhe gjatë gjithë jetës së Muhametit ishte krahu i Tij i djathtë. Ajo ishte jo vetëm shumë e bukur, por edhe tepër inteligjente. Ishte Aisha që dinte përmendësh çdo sure të Kuranit e që interpretonte ato sëbashku me Muhametin, kuptonte nga politika më shumë se kushdo tjetër.

Shpesh, Profeti ndiqte këshillat e saj, konsultohej me të, në zgjidhjen e problemeve të vështira që dilnin përpara çdo ditë. Profeti dha frymën e fundit në prehrin e gruas së Tij më të dashur, Aishes. Por le t'ua lemë lexuesve të gjykojnë. Në çdo fe që besojnë, në fund të fundit janë vëllezër e nuk ka vend për përçarje e armiqësi.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Aishja, gruaja me e dashur e Muhametit, Kurt Frishler

Aishja, gruaja me e dashur e Muhametit, Kurt Frishler

I bazuar në dokumenta të pasura të velura nga arkivat dhe bibliotekat e vendeve arabe, autori Kurt Frishler jep një histori e përshkrim të saktë të jetës së Profetit Muhamet, përhapjen e fesë islame në hapësira të konsiderueshme e në popuj të ndryshëm.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2112

Botuesi: Bota Shqiptare

Xhevahiri i Medines, Sherry Jones

Përshtypje(t): 0

Ajo ishte bota e Aishes, bijë e Ebu-Bekirit. Kur ajo u lind në vitin 613, gratë konsideroheshin pronë, zotërim i burrave, dhe ishin aq pa vlerë, saqë prindërit mund t'i groposnin të gjalla, nëse në atë vit do të kishin lindur shumë vajza.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Botimet Dudaj

Puthje Mizore, Roberto Saviano

Review(s): 0

Për të çrrënjosur familjet e Kamorrës dhe për të pasur në zotërim qendrën historike, Nikolas Marazhai duhet të krijojë një konfederatë me O’Uajtin dhe Bandën e Flokëgjatëve. Për të mos u shndërruar nga grabitqarë në pre, Fëmijët duhet të jenë të bashkuar si një grusht i vetëm.

Price ALL1,080.00 Regular price ALL1,200.00
More
In stock

Reference: 2088

Brand: Botimet Dudaj

Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

Review(s): 0

Title: Eleganca e iriqitOriginal: L'Elègance du HèrissonCategory: NovelAuthor: Muriel BarberyAlbanian translator: Klara LagjiPublisher: DudajYear: 2011Pgs. 348Weight: 0.36 kgISBN: 978-99943-0-235-2  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001043

Brand: Dituria

Gruaja e gjeneralit, Joseph O'Connor

Review(s): 0

Title: Gruaja e gjeneralitCategory: Roman historikAuthor: Joseph O'ConnorAlbanian translator: Jorgji QirjakoPublisher: DituriaYear: 2008Pgs. 468Weight: 0.58 kgISBN: 97899943-46-54-7  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Brand: Botimet Dudaj

Ishulli nën det, Isabel Allende

Review(s): 0

1770, Santo Domingo, sot Haiti. Teteja është nëntë vjeçe, kur i riu francez Tuluz Valmorein e blen që të merret me punët e shtëpisë. Përreth janë fushat e kallamit të sheqerit, vapa ligështuese e ishullit, puna e skllevërve.

Price ALL1,200.00
More
In stock

Brand:

Zjarre të vogla, Celeste Ng

Review(s): 0

Nuk kalon shumë dhe Mia me të bijën bëhen më tepër se qiramarrëse: të katër fëmijët e Riçardsonëve mahniten nga dyshja joshëse nënë-bijë. Sidoqoftë, Mia nuk pranon kurrsesi të pajtohet me rregullat, bindje që kërcënon të shkatërrojë këtë komunitet të planifikuar deri në hollësi.

Price ALL1,170.00 Regular price ALL1,300.00
More
In stock

Brand: Botart

Të pavdekshmit, Chloe Benjamin

Review(s): 0

Simoni, djaloshi flokëverdhë, ia mbath për në West Coast në kërkim të dashurisë në San Franciskon e viteve ‘80-të; ëndërrimtarja Klara bëhet një magjistare në Las Vegas dhe është e fiksuar me përzjerjen e realitetit dhe fantazisë; djali i madh Danieli përpiqet për të ruajtur sigurinë si mjek ushtarak; dhe Varya, e dhënë pas librave, ia ka kushtuar veten...

Price ALL1,170.00 Regular price ALL1,300.00
More
In stock