Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Me fol per dashurine, Philipe Claudel

Po të fëlliq kujtimet më të bukura? Mos fol për gjëra që as nuk i mban mënd dhe as i njeh! Ti nuk mban mend as datën tonë të martesës! As datëlindjet e fëmijëve! Dhe për më tepër nuk jam e sigurtë nëse di datëlindjen tënde! Ti ke në vend të zemrës një gur! Lumturia e të tjerëve nuk të intereson!

350,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Më fol për dashurinë
Origjinali: Parle moi d'amour
Gjinia: Roman
Autori: Philipe Claudel
Shqipëroi: Ilir Lamce
Shtëpia botuese: Helga's Secrets
Viti: 2013
Fq. 84
Pesha: 0.097 kg
ISBN: 978-9928-09-026-3

Fragment nga libri

Po të fëlliq kujtimet më të bukura? Mos fol për gjëra që as nuk i mban mënd dhe as i njeh! Ti nuk mban mend as datën tonë të martesës! As datëlindjet e fëmijëve! Dhe për më tepër nuk jam e sigurtë nëse di datëlindjen tënde! Ti ke në vend të zemrës një gur! Lumturia e të tjerëve nuk të intereson!

Të tjerët për ty nuk ekzistojnë! Vetëm ti ekziston, ti, ti! Karriera jote! Ti as nuk e çan kokën për mua! Unë mund të ndryshoj kokën dhe ti nuk e vë re! Ka gjashtë muaj që kam prerë flokët dhe ti nuk e vë re. Dhe për më tepër të pyeta nëse shikon ndonjë ndryshim dhe e di si më the: "Jo keq, ky fustani i ri!"

Ti dhe shërbyesen e shtëpisë se thërret Maria, kur Maria ka plot gjashtë vjet që nuk është më shërbyese shtëpie tek ne dhe që atëherë kemi pasur Doloresin, Malikën, Sutubien, Lucenen dhe tani kemi Kaikehen! Ti di të gjithë kurset e monedhave, por emrin e maces tënde nuk e mban mend.

Epo kush i ka bërë kaq matufa sa nuk janë të zotët e vetes? Të duket normale ty që një vajzë 23 vjeçe dhe një djalë 25 vjeç nuk bëjnë asgjë pa marrë mendimin e mamasë së tyre? Që rrinë gjithë mbrëmjet me ty, kur secili ka dhomën e vet? Rezultati yt është se ke krijuar horra të qullët, kjo është e vërteta!

Mendon se fëmijët e Dypysë dhe të tjerëve ngjajnë me tanët! Kam në varësinë time të rinj në moshën e tyre dhe që u kam besuar punë e rëndësishme të cilat i kryejnë e shumë mirë, ndërsa djali yt kalon ditët duke shpuar veshët, gjuhën dhe duke bërë tatuazh në çdo pjesë të trupit; duke gërvishtur telat e kitarës me spurdhjakë të tjerë në vendet publike; kurse vajza jote kalon nga një fakultet në tjetrin, pa kaluar asnjë vit të parë, pasi nuk di ç'të bëjë.

Mbi autorin

Philipe Claudel ka lindur më 1962 në Lorrain ku dhe banon aktualisht. Është romancier, veprat e tij më të njohura si "Shpirtrat e zymtë", "Vajza e vogël e zotit Linher" dhe "Raporti Brodeck" janë përkthyer në shumë gjuhë. Ka qenë kineast për dy filma: "Ka shumë kohë që të dua" (2008) dhe "Të gjithë qiejt" (2011).

Detajet e librit
Helga's Secrets
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet
Vlerësojeni 

Dashuria eshte 1

Dashuria eshtee nje element qe ta ndryshon krejt jeten perndryshe nqofse dashuria te mungonn pamarrasysh familja apo burri ,Dashuria eshtee nje prandaj dashuroje diken me gjith zemer

Write your review

Me fol per dashurine, Philipe Claudel

Me fol per dashurine, Philipe Claudel

Po të fëlliq kujtimet më të bukura? Mos fol për gjëra që as nuk i mban mënd dhe as i njeh! Ti nuk mban mend as datën tonë të martesës! As datëlindjet e fëmijëve! Dhe për më tepër nuk jam e sigurtë nëse di datëlindjen tënde! Ti ke në vend të zemrës një gur! Lumturia e të tjerëve nuk të intereson!

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pegi

Djemtë e pashëm, Delphine De Vigan

Përshtypje(t): 0

Ema është një vajzë me këmbë të gjata, e ëmbël dhe ëndërrimtare, që vishet çuditshëm, që ka lexuar shumë libra dhe që ka parë tepër filma. Mbi të gjitha ajo do dashurinë, dashurinë që vjen si ëndërr dhe që shpiket nga e para, sa herë që përjetohet. "Djemtë e pashëm" përbëhet nga tri histori, tre burra, tri çaste të jetës së Emës.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Pegi

Shalli andaluzian, Elsa Morante

Përshtypje(t): 0

Shalli andaluzian" ngjason me disa përralla baroke, që farfuritin pasuritë më të begata dhe më luksoze të fantazisë stolitëse dhe pastaj i përfshijnë me zhdërvjelltësi në një zbavitje të këndshme muzikore.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: K1R2P39

Botuesi: Pegi

Mos harro te me puthesh ose Zebra, Alexandre Jardin

Përshtypje(t): 0

Gaspar Egërshani, i martuar prej 15 vjetësh me Kamilën, gëzon nofkën "Zebra". Rutina ka zëvendësuar tashmë prej kohësh zjarrin e dashurisë së viteve të para; "çiftet vdesin nga heshtja" mendon ai. Zebrës kjo i duket e papranueshme, prandaj ai vendos ta bëjë përsëri për vete Kamilën e tij... por si?

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001343

Brand: Skanderbeg Books

Vera para erresires, Doris Lessing

Review(s): 0

Title: Vera para errësirësOriginal: The Summer Before The DarkCategory: NovelAuthor: Doris LessingAlbanian translator: Merita MeçePublisher: Scanderbeg BooksYear: 2010Pgs. 280Weight: 0.34 Kg.ISBN: 978-99943-51-47-3  

Price ALL640.00
More
In Stock

Reference: SKU001021

Brand: Dituria

Dritarja e nates, Frode Grytten

Review(s): 0

Title: Dritarja e natësCategory: TregimeAuthor: Frode GryttenTranslator: Miranda XhomaraPublisher: DituriaYear: 2002Pgs. 224Weight: 0.39 kgISBN: 978-99927-47-91-9  

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock