Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Mikrokozmose, Claudio Magris

Vlerësimi 

Claudio Magris, shkrimtar dhe gjermanist, një nga eseistët më të shquar bashkëkohorë dhe një nga studiuesit më gjenialë të letërsisë së Europës Qendrore, trashëgimtar i traditës së madhe kulturore triestine, lindi më 10 prill 1939 në Trieste. Bota e fëmijërisë dhe e adoleshencës së tij është pikërisht Trieste, qytet "kufiri" plurietnik dhe plurikulturor.

850,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mikrokozmose
Origjinali: Microcosmi
Gjinia: Publicistikë, shënime udhëtimi
Autori: Claudio Magris
Shqipëroi: Viola Adhami
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2013
Fq. 288
Pesha: 0.374 kg
ISBN: 978-9928-4165-2-0

Mbi autorin

Claudio Magris, shkrimtar dhe gjermanist, një nga eseistët më të shquar bashkëkohorë dhe një nga studiuesit më gjenialë të letërsisë së Europës Qendrore, trashëgimtar i traditës së madhe kulturore triestine, lindi më 10 prill 1939 në Trieste. Bota e fëmijërisë dhe e adoleshencës së tij është pikërisht Trieste, qytet "kufiri" plurietnik dhe plurikulturor.

Përveçse me qytetin e lindjes, formimi i tij intelektual është i lidhur edhe me Torinon. Në fakt, Magris diplomohet në Torino në vitin 1962 për Gjuhë dhe Letërsi Gjermane me Lionello Vincenti – n. Mbasi kreu praktikën në Universitetin e Freiburg – ut, Magris u bë profesor i gjuhës dhe letërsisë gjermane në Universitetin e Torinos nga viti 1970 deri në 1978, më pas jep mësim në Universitetin e Triestes.

Ndër esetë dhe studimet kritike më të rëndësishme përmendim "Tre studi su Hoffmann" (1969), në vitet '70: "Lontano da dove, Joseph Roth e la tradizione ebraico – orientale" (1971), "Dietro le parole" (1978). Për të vazhduar me "Itaca e oltre" në vitin 1982. Dhe në vitin 1984 "L'annello di Clarisse" dhe romanin "Illuzioni su una sciabola".

Në vitin 1986, Magris boton kryeveprën e tij, romanin "Danubio" (fitues i çmimit Bagutta), një udhëtim sentimental në kohë dhe në hapësirë. Studiues i teatrit në gjuhën gjermane dhe përkthyes i pjesëve teatrore (të Buechner, Kleist, Ibsen, Scnitzler), mat forcat në zhanrin e dramës dhe në vitin 1988 boton "Stadelmann". Mbas romanit të shkurtër "Un altro mare" (1991) në vitin 1993 "Il conde", në vitin 1995 boton "Le voci".

Në vitin 1997, shkrimtari triestin fiton me romanin "Mikrokozmose" çmimin prestigjioz "Strega", ndërsa në vitin 1999 i kthehet eseistikës me "Utopia e disincanto", "Saggi". Romanin "La mostra" në vitin 2001. Në vitin 2005 del romani "Alla cieca" dhe para se të mbyllet viti përshkojmë sërish nën shoqërinë e autorit itineraret e librit "L'infinito viaggiare", një fletore e mrekullueshme udhëtimesh, rreshta të dendur boje dhe jete të jetuar.

Në vitin 2006, del romani "Lei dunque capirá". Në shumë ese, hyrje, parathënie, artikuj, sidomos tek "Corriere della Sera", Magris analizon letërsinë e shekullit tonë në mënyrë të veçantë atë të Europës Qendrore dhe Skandinavisë, si metaforë e krizës së qytetërimit modern.

Ndër intelektualët më të mëdhenj të shekullit të XX – të, ai ka aftësinë të kuptojë dhe interpretojë sistemet e mëdha historike, sociale dhe letrare duke i bërë të kuptueshme edhe për lexuesin me më pak përvojë. I vlerësuar me çmimet më të rëndësishme të kohës (ndër të tjera përmendim Çmimin Shtetëror Austriak për Letërsinë Europiane më 2004, Çmimin e Madh të Panairit të Leipzig – ut më 2001, Çmimin e Princit Asturias për Letërsinë më 2001, Çmimin Europian Jean Monnet më 2009, Urdhrin e Meritës të Republikës Federale të Gjermanisë etj).

Claudio Magris nominohet për Çmimin Nobel në Letërsi më 2007. Në vitin 2012, Mondadori boton "Opere", vëllimin e parë, një përmbledhje e veprave të plota të Magris deri në vitin 1995.

Detajet e librit
Aleph
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Mikrokozmose, Claudio Magris

Mikrokozmose, Claudio Magris

Claudio Magris, shkrimtar dhe gjermanist, një nga eseistët më të shquar bashkëkohorë dhe një nga studiuesit më gjenialë të letërsisë së Europës Qendrore, trashëgimtar i traditës së madhe kulturore triestine, lindi më 10 prill 1939 në Trieste. Bota e fëmijërisë dhe e adoleshencës së tij është pikërisht Trieste, qytet "kufiri" plurietnik dhe plurikulturor.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Aleph

Udhetim pa mbarim, Claudio Magris

Përshtypje(t): 0

Claudio Magris, shkrimtar dhe gjermanist, një nga eseistët më të shquar bashkëkohorë dhe një nga studiuesit më gjenialë të letërsisë së Europës Qendrore, trashëgimtar i traditës së madhe kulturore triestine, lindi më 10 prill 1939 në Trieste. Bota e fëmijërisë dhe e adoleshencës së tij është pikërisht Trieste, qytet "kufiri" plurietnik dhe plurikulturor.

Çmimi 850,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Dituria

Pesha e dashurisë, Sara Stridsberg

Review(s): 0

Ajo rrëfen me pasigurinë e adoleshentes, që në spitalin psikiatrik ka rënë në dashuri, dhe të gruas, që tashmë ka një fëmijë, të cilin e rrit vetë duke e mbajtur sëmundjen dhe të atin në një largësi sa intime aq edhe të trishtueshme.

Price ALL720.00 Regular price ALL800.00
More
In stock

Brand: Dituria

Një brengë përtej ëndrrave, Peter Handke

Review(s): 0

Një grua që, për ta bërë me baba djalin që pret prej një burri të martuar, heq dorë nga buzëqeshja, martohet me një nënoficer të Vermahtit dhe transferohet me të në Berlin. Në fund të luftës, kur kthehet në vendlindje, zbulon letërsinë - Hamsunin, Dostojevskin, Folknerin - por nuk arrin ta gjejë ngushëllimin e dëshiruar

Price ALL560.00 Regular price ALL700.00
More
In stock

Reference: SKU001482

Brand: Bota Shqiptare

Bastardja e Stambollit, Elif Shafak

Review(s): 0

Ky është një roman nga një nga shkrimtaret më të njohura dhe më të sinqerta të Turqisë, një roman mbi historitë e komplikuara të dy familjeve me një sekret të fshehur prej gati një shekulli.

Price ALL1,000.00
More
In Stock