Bashkëkohore

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Shpirt pezull, Margaret Mazzantini Shfaq të madhe

Shpirt pezull, Margaret Mazzantini

SKU001523

Produkt i ri

...një ditë me shi e zogj që ndotin rrugët, një vajzë peëmbedhjetë vjçare që aksidentohet me motorin e saj, një ambulancë që turret drejt spitalit ku punon kiriug i ati i vajzës. Është ai që ngjarja e ka vendosur përballë fatit dhe operacionin e së bijës e lë në duart e kolegut të tij neurokirurg.

Më shumë detaje

Ne gjendje

$9.02

-20%

$11.27

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Shpirt pezull
Origjinali: Non ti muovere
Gjinia: Roman
Autori: Margaret Mazzantini
Shqipëroi: Mimoza Hysa
Shtëpia botuese: Ombra-GVG
Viti: 2009
Fq. 304
Pesha: 0.39 kg
ISBN: 978-99927-870-10-0

Mbi librin

...një ditë me shi e zogj që ndotin rrugët, një vajzë peëmbedhjetë vjçare që aksidentohet me motorin e saj, një ambulancë që turret drejt spitalit ku punon kiriug i ati i vajzës. Është ai që ngjarja e ka vendosur përballë fatit dhe operacionin e së bijës e lë në duart e kolegut të tij neurokirurg.

Timoteoja, babai, pret i ngrirë si statujë pranë sallës së operacionit. E pikërisht në këtë pritje, të ngujuar nga tmerri i ngjarjes, ky njeri, prej vitesh i rehatuar në ekzistencën e qetë si profesionist, bashkëshort i një gazetareje me famë, babai hutaq i një adeleshenteje të zakonshme, zhvishet befas "lakuriq", dhe zbulon imazhin e tij të panjohur e të dhunshëm.

Me sa duket të vëtetën e pambuktë të jetëve tona mund ta shtrydgë vetëm dhimbja e skajshme. E kjo ndosh gjatë monologut të tij të gjatë me Anxhelan, vajzën e tij që dergjet e shtrirë në koma. Tashmë Timoteoja i rrëfen me një saktësi kirurgjikale së bijës luhatjet e jetës dhe zemrës së tij, i rrëfen për një udhëtim prapa në stacionet e brendshme të një pasioni dashuror që e ka tërhequr larg identitetit të tij, drejt një vetveteje tjetër të pacipë.

Mos luaj vendit "rrëfen" historinë e shumë dashurive..., udhëtimin e një burri drejt thellësive të botës femëore..., rrëfen udhëtimin e një bije drejt atit të tjetërsuar nga dhimbja. Timoteoja i lutet së bijës të mos vdesë, të mos luaj vendit, t'i mëshojë hapat mbi gjurmët e asaj dashurie mjerane, por madhështore..., për të shkëmbyer vdekjen me jetën.

 

Reviews

Write a review

Shpirt pezull, Margaret Mazzantini

Shpirt pezull, Margaret Mazzantini

...një ditë me shi e zogj që ndotin rrugët, një vajzë peëmbedhjetë vjçare që aksidentohet me motorin e saj, një ambulancë që turret drejt spitalit ku punon kiriug i ati i vajzës. Është ai që ngjarja e ka vendosur përballë fatit dhe operacionin e së bijës e lë në duart e kolegut të tij neurokirurg.

Libra të ngjashëm

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)