Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksander Meksi
  • Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksander Meksi

Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksander Meksi

Vlerësimi 

Ndërtimet e kultit mysliman me shumëllojshmërinë e tyre, zënë vend të rëndësishëm në tërësinë e arkitekturës së Mesjetës së Vonë (shek. XV-XIX). Ato ngrihen në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët gjatë këtyre shekujve, si dëshmi të qarta të një periudhe të historisë së popullit shqiptar dhe të ndërtimeve në veçanti.

3 500,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Xhamitë e Shqipërisë, historia, arkitektura, shek XV – XIX/ Mosques of Albania, history, architecture, XV – XIX century
Gjinia: Histori, album
Autori: Aleksandër Meksi
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2018
Fq. 326
Pesha: 0.601 kg.
ISBN: 978-9928-183-37-8

Mbi librin

Ndërtimet e kultit mysliman me shumëllojshmërinë e tyre, zënë vend të rëndësishëm në tërësinë e arkitekturës së Mesjetës së Vonë (shek. XV-XIX). Ato ngrihen në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët gjatë këtyre shekujve, si dëshmi të qarta të një periudhe të historisë së popullit shqiptar dhe të ndërtimeve në veçanti.

Studimi i tyre ka mundësuar që të kuptojmë më mirë si ndërtimet e kohës, nivelin dhe shtrirjen e tyre, ashtu dhe të dëshmojë për dukuri të tilla historike, si rezistenca ndaj pushtuesit, procesi i islamizimit të popullsisë shqiptare dhe në përgjithësi, për periudhën e sundimit osman në Shqipëri, fillimin e ngritjes ekonomike të vendit dhe, në veçanti, i qyteteve.

Me këto studime është arritur të njihen më mirë dhe kontributi i arkitektëve dhe ndërtuesve shqiptarë, si në atdheun e tyre ashtu dhe në qendrat e Perandorisë Osmane. Janë të shumtë autorët që në dhjetëvjeçarët e fundit të shekullit të kaluar, gjurmuan dhe studiuan në terren monumentet e kultit mysliman; pas Leon Rey së bashku me Hasan Cekën, në kuadrin e Institutit të Monumenteve të Kulturës, nga Burhan Strazimiri dhe autori, më pas nga Sulejman Dashi, Gjergj Frashëri.

Studimet hapën një faqe të re mbi baza shkencore në historiografinë e arkitekturës. Janë botuar artikuj të shumtë për monumentet dhe punimet e restaurimit, të mjaftueshme për hartimin e një monografie për ndërtimet në këtë gjini.

Për studiuesit shqiptarë të xhamive, themel ka qenë puna e nëpërkëmbur e të ndjerit Vexhi Buharaja, për mbishkrimet turko-arabe të Shqipërisë, ende e pabotuar në mënyrë të plotë dhe shteruese, punën e të cilit e ndërpreu famëkeqi “revolucion ideologjik e kulturor”, në vitin 1967, që keqtrajtoi edhe orientalistin e madh.

Shpresojmë se dorëshkrimi i tij “Mbishkrimet turko-arabe të Shqipërisë, që ruhet në Arkivin e Institutit të Historisë, do të gjej dritën e botimit, për të mundësuar njohjen më të mirë edhe të kësaj faqeje të historisë sonë, por edhe për të nderuar autorin. Pa kontributin e tij, kërkimet tona do të ishin endur në një terren të vështirë, ndërkohë që trashëgimia arkitekturore e xhamive të Shqipërisë.

Detajet e librit
Plejad
Përshtypjet

Write your review

Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksander Meksi

Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksander Meksi

Ndërtimet e kultit mysliman me shumëllojshmërinë e tyre, zënë vend të rëndësishëm në tërësinë e arkitekturës së Mesjetës së Vonë (shek. XV-XIX). Ato ngrihen në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët gjatë këtyre shekujve, si dëshmi të qarta të një periudhe të historisë së popullit shqiptar dhe të ndërtimeve në veçanti.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001530

Botuesi: UET Press

Dhjetor 90, Aleksander Meksi

Përshtypje(t): 0

Kam qenë ndër të parët që kam këmbëngulur që historia e popullit shqiptar duhet të rishkruhet në kushtet e çlirimit nga ideologjitë prapanike dhe të presioneve të shtetit autoritar. Ajo duhet të rishkruhet mbi baza të rrepta shkencore dhe jo e politizuar.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Te tjere

Arti popullor në Shqipëri

Review(s): 0

Title: Arti popullor në Shqipëri (hard cover)Category: Art, culturePublisher: Akademia e Shkencave e RP të Shqipërisë, Instituti i Historisë, Sektori i EtnografisëYear: 1976Pgs: 157Weight: 2.033 kg.

Price €57.00
More
There are not enough products in stock