Akupunktura urbane, Jaime Lerner
  • Akupunktura urbane, Jaime Lerner

Akupunktura urbane, Jaime Lerner

OMBRA GVG

Jaime Lerner nuk është vetëm tregues i mirë i historive, ai është një realizues i punëve me rezultate mbresëlënëse e me ndikim në jetën e shumë njerëzve në Curitiba dhe qytete të tjera. Akupunktura urbane është një hyrje në planin e qytetit për të bërë që gjërat të ndodhin në realitet.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Akupunktura urbane, vlera e ndërhyrjeve të goditura që pasurojnë jetën e një qyteti
Origjinali: Urban Acupuncture
Gjinia: Arkitekturë, art
Autori: Jaime Lerner 
Shqipëroi: Diana Mile
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 160
Pesha: 0.342 kg.
ISBN: 978-9928-06-159-1

Komente mbi librin

"Jaime Lerner nuk është vetëm tregues i mirë i historive, ai është një realizues i punëve me rezultate mbresëlënëse e me ndikim në jetën e shumë njerëzve në Curitiba dhe qytete të tjera. Akupunktura urbane është një hyrje në planin e qytetit për të bërë që gjërat të ndodhin në realitet.

Mos filloni me gjithçka, filloni diku, bëjini gjërat të ndodhin, provojeni terrenin. Frymëzimi që të jep ky libër është i dyfishtë, vizionar dhe shumë praktik. Duke lexuar Akupunktura urbane, ju ndjeni sikur bëni një ndryshim jo vetëm, por së bashku me të tjerët.

Mënyrat për t'i sjellë të gjitha grupet e qytetarëve së bashku janë mjaft aktuale në këtë libër, në aspektin social dhe demokratik të jetës urbane. Ato janë të rëndësishme për t'i bërë qytetet tona të funksionojnë në të ardhmen, si komunitete të balancuara për të gjithë ne.

Ky nuk është një libër teknik apo teorik, ky është një libër i mbushur plot poezi dhe magji. Na transmeton rëndësinë e të ëndërruarit dhe në të njëjtën kohë të të qenurit pragmatik në bërjen e gjërave të dobishme. E gjitha kjo, që gjithmonë të pyesësh nëse ne e kemi bërë zgjidhjen e duhur ose ka një më të mirë, mbase edhe një mënyrë më të thjeshtë.

Jaime Lerner ësthë avokati i duhur për zgjidhje të thjeshta dhe çështje të zakonshme, për shembull si sistemi i Curitibës për të orientuar shoferët e autobusit.

Kjo zgjidhje do të ishte bërë shumë komplekse dhe e shtrenjtë, por në fakt përfundoi krejt ndryshe pas bisedës me një shofer autobusi dhe një provë të thjeshtë, për të parë që drejtuesi i mjetit, lehtësisht mund ta qëndronte autobusin duke ju referuar vijave të bardha të piketuara në platformë."

Joan Gehl

"Lerner ka guxuar gjithmonë të bëjë lidershipin. Në këtë libër, ai tregon histori që mund të frymëzojnë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Me ndërhyrjen e akupunkturës urbane nuk mund të ketë justifikime, fokusi është tepër i qartë dhe i disponueshëm për fillimin e menjëhershëm të punës."

JG

"Është krenari e madhe që ne prezantojmë këtë përkthim të Akupunkturës urbane nga Jaime Lerner. Ky libër i përket vazhdimësisë së botimeve të mrekullueshme urbane dhe Jaime vazhdon në traditën e Jane Jakobs, William Whyte dhe mjaft vizionarëve të tjerë që kanë ndriçuar botën e të menduarit për qytetet. Akupunktura urbane është një punë e realizuar me dashuri të fortë dhe të vërtetë për të treguar ndryshimin mes një qyteti të bërë për njerëzit dhe një qyteti thjesht të mbushur me njerëz."

Carol Coletta

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928061591
ean13
9789928061591
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001453

Botuesi: Te tjere

Albania Through Arts, Ferid Hudhri

Seen through the eyes of artists, even a small country like Albania appears full of variety and unique. Over the course of many, many years of research, through gathering endless artistic images, the most important aspects of Albanian life and history have been perpetuated. However, only a marginal part of these works have become known or published.
4 950 Lekë
More

Botuesi: UET Press

Betonizimi i demokracisë, Maks Velo

Libri ka për autor arkitektin e mirënjohur Maks Velo dhe trajton ndërtimet masive pa kriter në qendrat urbane dhe shkatërrimin e bregdetit. "Betonizimi është forma më e lartë e vëtëshkatërrimit të një shteti. Një ndjenjë kaosi të pushton kur shikon qytetet tona.
2 000 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Heronjtë janë të uritur, Gëzim Qëndro

Kjo seri shkrimesh rreth artit pamor u pagëzua khora sipas një termi të lashtë grek që shpërfaq larmi të mahnitshme shtresëzimesh kuptimore të rravguara në shekuj nga Platoni te Heideggeri, Derrida, Lacan, Zizek etj.
500 Lekë
More

Referenca: 2340

Botuesi: Dituria

Historia e arkitekturës moderne, vëllimi i dytë, Bruno Zevi

Në këtë vëllim, historia është zgjeruar me itinerarin organik amerikan, ku shkëlqen gjenia e Frank Lloyd Wright dhe me kontributet komplekse gjuhësore të 45 viteve të fundit, të iniciuara nga Scharoun, Pietilä, Utzon, Gehry. Arkitektura moderne po bëhet gjithnjë e më e diferencuar pa humbur identitetin e vet.
2 500 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Fuqia e imazheve, David Freedberg

Njerëzit ngacmohen seksualisht nga pikturat dhe skulpturat; ata i thyejnë; i gjymtojnë, i puthin, qajnë përpara tyre dhe bëjnë udhë të gjata për t'i parë; ato u fashitin inatin, i përndezin emocionalisht dhe i shtyjnë të ngrenë krye. Njerëzit shfaqin mirënjohjen përmes tyre, presin që ato t'i lartësojnë dhe emocionohen sa s'thuhet prej empatisë dhe frikës...
3 000 Lekë
More

Botuesi: Fan Noli

Jetët e artistëve, Giorgio Vasari

Vazari i shihte fillesat e shekullit XIII dhe XIV, të përfaqësuara nga Çimabue dhe Xhioto, si fëmijërinë e artit, e pasuar nga një energji rinore, e cila do të merrte trajtë në vepra të atilla si ato të Donatelos, Bruneleskit, Gibertit dhe Mazaçios, dhe më pas në periudhën e pjekurisë së përsosmërisë, e sunduar nga figurat titaneske të Leonardos, Rafaelos...
3 000 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2339

Botuesi: Dituria

Historia e arkitektures moderne, vol. 1, Bruno Zevi

Historia e arkitekturës moderne, shkruar nga Bruno Zevi më 1950, u ribotua për njëzet e pesë vjet me radhë pa rishikime themelore, megjithatë, ky traktat konsiderohej i pazëvendësueshëm për arkitektët, dashamirësit e artit dhe studentët në Itali dhe jashtë saj. 
2 500 Lekë
More

Referenca: 2340

Botuesi: Dituria

Historia e arkitekturës moderne, vëllimi i dytë, Bruno Zevi

Në këtë vëllim, historia është zgjeruar me itinerarin organik amerikan, ku shkëlqen gjenia e Frank Lloyd Wright dhe me kontributet komplekse gjuhësore të 45 viteve të fundit, të iniciuara nga Scharoun, Pietilä, Utzon, Gehry. Arkitektura moderne po bëhet gjithnjë e më e diferencuar pa humbur identitetin e vet.
2 500 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Origjinat e urbanistikës moderne, Leonardo Benevolo

Origjinat e urbanistikës moderne trajton historinë e transformimit të qytetit. Në qendër të librit janë qyteti industrial, qyteti utopik dhe legjislacioni urban në Europën moderne. Në faqet e tij analizohen përvojat e para urbanistike të zbatuara në mjedise industriale, për të zbuluar pastaj shkaqet që çuan në fillimin e vonuar të planifikimit urban dhe...
600 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Si ta kuptosh arkitekturën, Bruno Zevi

Keni menduar ndonjëherë për shtëpinë tuaj, zyrën, shkollën, kinemanë, gjellëtoren, dyqanet, rrugët dhe sheshet ku shkoni shpesh? I keni parë ndonjëherë hapësirat brenda të cilave jetoni? Keni reflektuar mbi vlerën e veçantë të arkitekturës, krahasuar me atë të arteve të tjera figurative?
1 250 Lekë
More