• Banner

Skulptura, parimet dhe praktika, Louis Slobodkin

SKU001551

"Skulptura - parimet dhe praktika" është një prej librave më autoritar dhe më gjithëpërfshirës mbi krijimin e skulpturës. Ndryshe nga udhëzuesit mësimorë nga njerëz që kurrë nuk i kanë ngjyer gishtat e tyre me baltë, ky libër është akumulim i shumë viteve dituri dhe përvojë praktike nga një skulptor i njohur amerikan dhe një instruktor arti.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Skulptura, parimet dhe praktika
Origjinali: Sculpture: priciples and practice
Gjinia: Artet e Bukura, skulptura
Autori: Louis Slobodkin
Shqipëroi: Irena Buzi
Shtëpia botuese: Princi
Viti: 2008
Fq. 248
Pesha: 0.664 kg
ISBN: 978-99943-947-6-0

Mbi librin

"Skulptura - parimet dhe praktika" është një prej librave më autoritar dhe më gjithëpërfshirës mbi krijimin e skulpturës. Ndryshe nga udhëzuesit mësimorë nga njerëz që kurrë nuk i kanë ngjyer gishtat e tyre me baltë, ky libër është akumulim i shumë viteve dituri dhe përvojë praktike nga një skulptor i njohur amerikan dhe një instruktor arti.

Në këtë libër, Louis Slobodkin fillon pikërisht me bazat e artit dhe nuk lë fushë të pambuluar. Ai i këshillon fillestarët se me çfarë tipi materiali punohet më mirë dhe në proces tregon se si fillohet nga format e thjeshta dhe kalohet te më të ndërlikuarat, të përdorura për krijimin e figurave njerëzore, portreteve, basorelieveve dhe formave të tjera të skulpturës.

Udhëzimi dhe diagramat ndihmuese të procedurës përkatëse për ndërtimin e armaturave dhe metodat e duhura për përdorimin e veglave, përcillen tek lexuesi gjatë leximit. Ndërsa, përdorimi i baltës dhe i plastelinës vërtitet mirë në dorën e Slobodkinit në trajtimin e materialeve më të vështira.

Derdhja e allçisë, gdhendja e drurit, gdhendja e gurit, terrakota, skulptura e metalit, skulptura arkitekturale, të gjitha mbulohen me qindra vizatime dhe fotografi progresive për të shtuar qartësinë. Aspekti më i mirëpritur i këtij libti është stili mendjemprehtë dhe i lexueshëm i autorit. Pasazhet teknike nuk bëhen fare me dhunë dhe fjalë inkurajuese dhe frymëzuese ofrohen shpesh.

Është mjaft e vetëkuptueshme që autori ka qenë një fillestar dikur dhe është përballur me të njëjtat vështirësi. Për fillestarin ky libër është i paçmueshëm, sepse edhe ata që kanë qenë duke punuar skulpturë për vite me radhë do të gjejnë kapitujt më të fundit plot me paralajmërime ndihmëse dhe informacion të dobishëm.

Mbi autorin

Louis Slobodkin u lindë 19 shkurt 1903 në Albany, New York. Ishte skulptor, autor dhe ilustrator i shumë librave për fëmijë. Kreu Insitutin e Arteve të Bukura në qytetin e Nju Jorkut nga viti 1918-1923. Ai arriti kulmin e famës së tij si skulptor në vitet 30'-40' dhe u bë shef i departamentiti të skulpturës së Projektit të Artit të qytetit të Nju Jorkut. Dha kontribut me statuja dhe relieve për ndërtesat qeveritare në Uashington, Nju Jork dhe qytete të tjera.

Detajet e librit
Princi
SKU001551
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001550

Botuesi: Princi

Mbi skulpturën, Leon Battista Albertini

(0)

Botimi që po ju paraqesim, redaktuar dhe renditur (në italisht) nga Marco Collareta, është mbështetur në versionin original në gjuhën latine dhe na lejon të kuptojmë plotësisht e një teksti thelbësor mbi teorinë e origjinës së figurave (imazheve).

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001771

Botuesi: Dituria

Historia e Bukurisë, Umberto Eco

(0)

Një arsye e dukshme pse shumë njerëz nuk e kanë ndjenjën e duhur të bukurisë, është mungesa e asaj delikatese të përfytyrimit që nevojitet për të arritur te ndijimi i emocioneve të tilla më të holla. Gjithkush hiqet sikur e ka një delikatesë të tillë, gjithkush flet për të dhe përpiqet t'ia përshtatë asaj çdo shije a ndjenjë.

Çmimi 4 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001549

Botuesi: Princi

Mbi pikturën, Leon Battista Albertini

(0)

Pak libra mund të kenë qenë aq të papërsëritshëm sa De Pictura (Mbi Pikturën)... libri i parë kushtuar arsyes intelektuale për të pikturuar. Alberti e shkroi traktatin "Mbi pikturën" në latinisht në vitin 1435 dhe sipas shpirtit të vërtetë të Rilindjes, bëri një përkthim në italisht vitin pasues.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2340

Botuesi: Dituria

Historia e arkitekturës moderne, vëllimi i dytë, Bruno Zevi

(0)

Në këtë vëllim, historia është zgjeruar me itinerarin organik amerikan, ku shkëlqen gjenia e Frank Lloyd Wright dhe me kontributet komplekse gjuhësore të 45 viteve të fundit, të iniciuara nga Scharoun, Pietilä, Utzon, Gehry. Arkitektura moderne po bëhet gjithnjë e më e diferencuar pa humbur identitetin e vet.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

100 fotografite qe ndryshuan boten

(0)

100 fotografitë më të famshme në historinë bashkëkohore, shkrepje që i treguan botës çastet që kanë bërë epokë dhe pikat pa kthim, imazhe, të cilat përmes forcës së tyre shprehëse trazuan vetëdije njerëzore dhe nxitën ndryshime në politikë dhe në shoqëri.

Çmimi 2 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Shqiperia ne art, Ferid Hudhri

(0)

"Shqipëria në art" paraqitet si një enciklopedi e kujtesës figurative për historinë, kulturën dhe trashëgiminë kombëtare. Përmes statujave, mozaikëve, afreskeve, pikturave, gravurave, litografive, grafikave, akuareleve, të krijuara nga kohët më të hershme deri në ditët tona, njihemi me aspekte nga më të ndryshmet të jetës në trojet e banuara prej...

Çmimi 6 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001550

Botuesi: Princi

Mbi skulpturën, Leon Battista Albertini

(0)

Botimi që po ju paraqesim, redaktuar dhe renditur (në italisht) nga Marco Collareta, është mbështetur në versionin original në gjuhën latine dhe na lejon të kuptojmë plotësisht e një teksti thelbësor mbi teorinë e origjinës së figurave (imazheve).

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Betonizimi i demokracise, Maks Velo

(0)

Libri ka për autor arkitektin e mirënjohur Maks Velo dhe trajton ndërtimet masive pa kriter në qendrat urbane dhe shkatërrimin e bregdetit. "Betonizimi është forma më e lartë e vëtëshkatërrimit të një shteti. Një ndjenjë kaosi të pushton kur shikon qytetet tona.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Jetët e artistëve, Giorgio Vasari

(0)

Vazari i shihte fillesat e shekullit XIII dhe XIV, të përfaqësuara nga Çimabue dhe Xhioto, si fëmijërinë e artit, e pasuar nga një energji rinore, e cila do të merrte trajtë në vepra të atilla si ato të Donatelos, Bruneleskit, Gibertit dhe Mazaçios, dhe më pas në periudhën e pjekurisë së përsosmërisë, e sunduar nga figurat titaneske të Leonardos, Rafaelos...

Çmimi 3 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Artiste te famshem moderne, nga Cezanne tek Pop Art, Charlotte Willard

(0)

Në këtë libër jam përpjekur që nëpërmjet përshkrimit të këtyre etiketimeve në një gjuhë të thjeshtë dhe më kuptimplotë të tregoj se ç'është arti në të vërtetë. Fovizmi për shembull është përkthyer si "triumfi i ngjyrës", ekspresionizmi si "piktorë të cilët i dhanë liri emocioneve të tyre", surealizmi si "ëndrra dhe ankthe" dhe pop arti si "piktura që...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)