• Banner

Shetitje turistike ne fshatrat e rrethit te Tiranes, Skender Farka

2205

Shqipëria, si shtet dhe komb, është e përmasave të vogla, midis kombesh jo tepër të mëdha në zonën e Mesdheut, me vende policentrike, ku vetë ajo mund të konsiderohet si më policentrikja, me qarqe dhe qytete që janë qendra të vjetra të shkëmbimeve, si dhe me fshatrat përreth.

1 200 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shëtitje turistike në fshatrat e rrethit të Tiranës (Komuna Dajt)
Origjinali: Shëtitje turistike në fshatrat e rrethit të Tiranës (Komuna Dajt)
Gjinia: Studim
Autori: Skënder Farka
Shtëpia botuese: ILAR
Viti: 2012
Fq. 253
Pesha: 0.711 kg.
ISBN: 978-9928-107-30-5

Mbi librin

Shqipëria, si shtet dhe komb, është e përmasave të vogla, midis kombesh jo tepër të mëdha në zonën e Mesdheut, me vende policentrike, ku vetë ajo mund të konsiderohet si më policentrikja, me qarqe dhe qytete që janë qendra të vjetra të shkëmbimeve, si dhe me fshatrat përreth.

E vendosur gjeografikisht në pjesën jugperëndimore të Ballkanit, Shqipëria ka pasuri të mëdha njerëzore, materiale, shpirtërore dhe kulturore, brenda trinomit: Shqipëri, emri i vendit ku ndodhemi; shqiptar, emri i kombësisë që kemi; dhe shqip, emri i gjuhës që flasim.

Shkenca albanologjike, me degët e saj: histori, arkeologji, antropologji, toponomastikë, etimologji, anomastikë etj., në kushtet e reja ka për detyrë që edhe më shumë të mund të ndihmojë për gjithçka që ka lidhje me Shqipërinë e shqiptarët, sidomos për gjuhën shqipe, dhe nëpërmjet rrjetit shkollor, t'i përhapë ato sa më gjerësisht.

Shpallja e njësive familje - fshat dhe ndryshimi i tyre social, i vendosur brenda sistemit të identitetit shqiptar, ndihmon në shndërrimin e shpejtë të Shqipërisë në "sistem - vend", si bazë e identitetit tonë kombëtar. Në kushtet pasdiktaturë të migrimit, familja dhe fshati po fitojnë një rizgjim të ri; ajo, familja, po konsiderohet gjithnjë e më shumë si qeliza më e rëndësishme dhe më jetikja e shoqërisë, si pikë qëndrueshmërie dhe referimi bazë e rregullit shoqëror të jetës në vend.

Familja, shtëpia, fshati ose qyteti së bashku me to, janë seli të shkëmbimeve të gjalla të përcaktimit të identitetit tonë. Kuptimi i bërjes pjesë në bashkësitë lokale i ka sjellë njëfarë dinamizmi jetës ekonomike të vendit, duke fuqizuar identitetin kolektiv në çdo fshat, ku mbartet mënyra e përcaktimit nga ana e banorëve e prejardhjes së tyre së bashku me botën kulturale lokale, që prodhon ndjesinë e kombësisë, atë të të qenit shqiptar.

Detajet e librit
Te tjere
2205
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000248

Botuesi: Papirus

Gur, Fatos Baxhaku

(0)

Cili prej nesh nuk ka qëndruar në ndonjë udhëkryq duke e vrarë mendjen se nga të shkojë? Udhëkryqet shumë herë na hapin telashe, porse shndërrohen në një gjë fort të dobishme, sapo ne arrijmë të mësojmë rrugën e drejtë. Atëherë kemi mundësi të orientohemi më mirë e të kryejmë punët për të cilat jemi nisur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000919

Botuesi: Papirus

Ne Mirdite & Rreth e Rrotull, Fatos Baxhaku

(0)

Përmes gjinisë së reportazhit, autori i këtij vëllimi, Fatos Baxhaku sjell për lexuesin një rrëfim për rrethin e Mirditës. Ai vetë ka prekur nga afër çdo vend për të cilin tregon. Dhe e bën këtë përmes një thjeshtësie narrative, sa të duket sikur ti vetë ke shkelur aty.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 other products in the same category:

Publisher: Berk

Dekalogu i një lagjeje tiranase

(1)

Libri vjen si një lexim i bukur e i thukët “nën hardhi”, i cili nëpërmjet rrëfimit të jetëve njerëzore përgjatë shtatë dekadave, krijon një panoramë të historisë dhe etnokulturës së Tiranës. Dekalogu vjen gjithashtu si një homazh ndaj arkitekturës lokale dhe "pa autor", asaj arkitekture e cila formësoi dhe u formësua nga 'modus vivendi’ i tiranasve.

Price ALL810 Regular price ALL900
More
In stock

Publisher: Te tjere

Arkitektura osmane ne Shqiperi 1385-1912, Machiel Kiel

(0)

Deri në dekadat e fundit, kryesisht për shkak të arsyeve politike, kishte një injorancë të plotë mbi trashëgiminë osmane në Europën Lindore, edhe pse për një gjysmë mileniumi ky rajon ishte pjesë integrale e botës muslimane dhe qytetet e Ballkanit ishin ndër qytetet më të rëndësishme të Perandorisë Osmane.

Price ALL2,000
More
In stock
chat Përshtypjet (0)