Tumat e dardanëve alpine të çinamakut, Bep Jubani
  • Tumat e dardanëve alpine të çinamakut, Bep Jubani

Tumat e dardanëve alpine të çinamakut, Bep Jubani

Bep Jubani është personalitet parësor i shkollës shqiptare të arkeologjisë, prej fillimeve dhe përgjatë gjithë gjysmës së dytë të shekullit XX. Periudha së cilës iu përkushtua ishte prehistoria

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Tumat e dardanëve alpine të çinamakut
Origjinali: Tumat e dardanëve alpine të çinamakut
Kategoria: Histori
Autori: Bep Jubani
Botues: Akademia e Shkencave
Viti: 2022
Fq. 693
Pesha: 1.300  kg
ISBN: 978-9928-339-60-7
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi autorin


Bep Jubani është personalitet parësor i shkollës shqiptare të arkeologjisë, prej fillimeve dhe përgjatë gjithë gjysmës së dytë të shekullit XX. Periudha së cilës iu përkushtua ishte prehistoria. Disa prej zbulimeve kryesore arkeologjike të kësaj periudhe i takojnë kërkimeve dhe ekspeditave të Bep Jubanit. Rezultatet e kulturës materiale të gjetur dhe identifikuar në vendbanimin e Çinamakut, që është objekt themelor i kësaj monografie të botuar nga Akademia e Shkencave, si dhe në shumë site të tjera në Shqipërinë e Veriut dhe të Mesme (Gajtani, Krumë, Shkrel, Shtoj), janë të pandashme prej emrit dhe veprës së tij.

Bep Jubani bëri kërkime arkeologjike edhe në jug të Shqipërisë, duke ndjekur kryesisht prehistorinë. Ekspeditat e publikimet e tij për kulturën e Kamnikut (Kolonjë) janë gjithashtu përcaktuese për periudhizimin dhe shtresëzimet. Bep Jubani u kushtoi vëmendje edhe periudhave të mëvonshme, veçanërisht sa i takon iliricitetit dhe shtresave proto-ilire. Ishte nga arkeologët e pakët që e lidhi jetën e tij shkencore me hinterlandin shqiptar dhe një prej më të rëndësishmëve për kulturën e tumave dhe historinë e përhapjes së tyre nga Lindja drejt Ballkanit e Europës.

Kontribuoi edhe për lehtësimin e kërkimeve arkeologjike nga breza të rinj e albanologë të huaj, duke botuar “Bibliografinë e arkeologjisë dhe historisë së lashtë të Shqipërisë”, shqip e frëngjisht (Bibliographie de l’archéologie de l’histoire antique de l’Albanie”).


Në nderim të punës së tij dhe veprës që la pas Akademia e Shkencave botoi rezultatet e kulturës materiale të gjetur dhe identifikuar në vendbanimin e Çinamakut, që është objekt themelor i kësaj monografie të botuar nga Akademia e Shkencave, si dhe në shumë site të tjera në Shqipërinë e Veriut dhe të Mesme (Gajtani, Krumë, Shkrel, Shtoj), janë të pandashme prej emrit dhe veprës së tij.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928339607
ean13
9789928339607
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

The fortifications of Butrint, Gjerak Karaiskaj

The principal objective of this book is a study of the defensive constructions of Butrint throughout all period of its history. Tha major historical events of the city and its surroundings, as well as the socio – economic and political history of the region provide the context for this analyses.
1 500 Lekë
More

Referenca: SKU001382

Botuesi: Migjeni

Udhëtim në kështjellat ilire, Neritan Ceka

Do të nisim një udhëtim nëpër kështjellat e lashta iliro-shqiptar dhe do të njihemi me ngjarje nga të tëra periudhat historike. Kështjellat tona janë të shumta, e gjenden në të katër anët e vendit. Por ç’janë kështjellat? Si ndërtoheshin?
1 000 Lekë
More

Referenca: SKU001374

Botuesi: Migjeni

Byllis, Its history and monuments, Neritan Ceka, Skënder Muçaj

The cistern continued in use until the Byzantine period. Public baths were erected west of it, taking advantage of its water The structure of the baths is rectangular and measures 24.50x6.40 meters. It has a number of rooms, of which the following can be made out: the dressing room, cold water baths, warm room, sweat bath, hot room and oven and fire room.
800 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Butrinti helenistik dhe romak/ Hellenistic and roman Butrint, Inge Lyse Hansen

Butrinti (Buthrotum i lashtë), i cili gjendej në bregun epirot në pjesën e ngushtë të ngushticës së Korfuzit, gëzonte një pozicion të shkëlqyer buzë detit dhe liqenit të mbrojtur të Butrintit. Ky pozicion dhe mundësia natyrore për të patur një port të qetë bënë që Butrinti të kthehej në një nga stacionet kryesore të rrugës që lidhte Italinë dhe Sicilinë...
1 000 Lekë
More

Referenca: 2151

Botuesi: Botart

Epoka e Gurit dhe Shqiperia, Ilir Gjipali

Qeniet njerëzore ekzistojnë në Tokë prej të paktën 2.5 milionë vjetësh, që kur filluan të përgatitnin dhe përdornin vegla pune. Të dhënat arkeologjike dhe ato të disiplinave të tjera që veprojnë në këtë fushë mundësojnë studimin për origjinën e njeriut, popullimin e botës, fillimin e prodhimit të ushqimit, si dhe nisjen e qytetërimit.
1 500 Lekë
More

Botuesi: Cabej

Butrinti, Luigi M. Ugolini

Edhe punëtorët shqiptarë që qëndronin rreth meje dukeshin të emocionuar e të mrekulluar: ishte koka e parë që zbulonim në Butrint. E larë vazhdimisht për t'u shquar më mirë gjatë punës delikate të nxjerrjes nga dheu, koka zuri të shfaqej në gjithë madhështinë e vet: me dritën e bardhësisë së mermerit që kontrastonte me errësirën e plumbtë të baltës dhe që...
1 000 Lekë
More

Botuesi: Pema

451 Farenhajt, Ray Bradbury

451 farenhajt është tashmë një klasik i letërsisë botërore ku ngjarja zhvillohet në një të ardhme distopike. Sot, mesazhi që përçon kjo vepër ka fituar rëndësi më shumë se kurrë më parë.
900 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Butrinti venecian/ Venetian Butrint, Andrew Crowson

Historia e Butrintit, qytetit – port antik është e lidhur ngushtë me historinë e mbarë botës mesdhetare. Duke ofruar ankorim dhe akses në brendësi të Ballkanit malor, pozicioni strategjik i Butrintit në pikën e kontrollit të ngushticës mes Shqipërisë dhe Korfuzit i ka dhënë formë rëndësisë së tij që nga kohërat më të hershme deri në luftrat napoleoniane.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Annuario, numri 2, 2013

Titulli: Annuario, numri 2, 2013Origjinali: Annuario, numri 2, 2013Gjinia: Revistë historike dhe antropologjikeShtëpia botuese: Qendra e Kërkimeve Historike dhe AntropologjikeViti: 2013Fq. 142Pesha: 0.199 kgISBN: 977-2225-6210-01
600 Lekë
More