Kategoritë

Botuesit

Autorët

Cfare thote arkeologjia per popujt indoeuropiane, Pedro Bosch - Gimpera Shihe të plotë

Cfare thote arkeologjia per popujt indoeuropiane, Pedro Bosch - Gimpera

Libri i Pedro Bosch – Gimperës merret me njërin nga problemet më të ndërlikuara të kërkimeve historike: me prejardhjen dhe formimin e popujve të cilët përmblidhen me emërtimin "indoeuropianë".

Info shtesë

2258

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$7.89

Me ulje çmimi!

-20%

$9.86

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Gjeneral De Gol, Eric Roussel

  Gjeneral De...


  Asgjë nuk është më e keqe për Europën se sa një...

 • Mergim Mbreteror: Mbreti Zog & Mbreteresha Geraldina, Neil Rees

  Mergim...


  Pas Luftës së Dytë Botërore, Shqipërisë i duhej...

 • Historia e Skenderbeut, Marin Barleti

  Historia e...


  Historia e Skënderbeut", e shkruar në latinisht...

Titulli: Çfarë thotë arkeologjia për popujt indoevropianë
Origjinali: Les Indo – europèens, problemès archèologiques
Gjinia: Arkeologji
Autori: Pedro Bosch – Gimpera
Shqipëroi: Xhevat Lloshi
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2003
Fq. 312
Pesha: 0.26 kg
ISBN: 978-99927-50-43-X

Mbi librin

Libri i Pedro Bosch – Gimperës merret me njërin nga problemet më të ndërlikuara të kërkimeve historike: me prejardhjen dhe formimin e popujve të cilët përmblidhen me emërtimin "indoeuropianë". Në pjesën e parë autori parashtron me radhë zgjidhjet e dhëna nga historianët, arkeologët, etnologët dhe antropologët.

Pjesa e dytë është një parashtresë e shkëlqyer e gjithçkaje që mund të njohim sot për historinë e botës euroaziatike, që nga mezoliti e deri në epokën e dyndjeve të mëdha gjatë Mesjetës së Vonë. Në këtë mënyrë, problemi indoeuropian na del në një dritë të re, tashmë jo i shkëputur, por i lidhur ngushtë me gjithë historinë e vjetër të botës së lashtë.