• Banner

  • Çmim i zbritur
Shtjellime historike per troje e fise te lashta shqiptare, Bajram Peci
  • Shtjellime historike per troje e fise te lashta shqiptare, Bajram Peci

Shtjellime historike per troje e fise te lashta shqiptare, Bajram Peci

Nga gjysma e dytë e shek. XX u shkruan e nënshkruan ligje, karta e konventa europiane dhe botërore, aq sa shihet shkoqur se e bën të pamundur çdo pandehmë të tipit që shfaqet nën emërtimin "Shqipëria natyrale".

1 000 Lekë
850 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shtjellime historike për troje e fise të lashta shqiptare
Gjinia: Histori, publicistikë
Autori: Bajram Peçi
Shtëpia botuese: Saras
Viti: 2016
Fq. 364
Pesha: 0.453 kg.
ISBN: 978-9928-152-39-8

Fragmente nga libri

Albania veneta

Nga gjysma e dytë e shek. XX u shkruan e nënshkruan ligje, karta e konventa europiane dhe botërore, aq sa shihet shkoqur se e bën të pamundur çdo pandehmë të tipit që shfaqet nën emërtimin "Shqipëria natyrale".

Madje, jo pandehmë, por duhet quajtur aventurë, sepse bie në kundërshtim me vetë kartat që ka firmosur dhe aderuar Shqipëria. Sa kohë nuk ishim të zotët t'i mbronim kur ishte koha, tani, tërë këto belbëzime janë thjesht kokëçarje që sjellin si rrjedhojë, përpos se keqësim të marrëdhënieve me fqinjët, ndaj na mbetet të përdorim argumentet në mbrojtje të historisë, të vërtetës karshi falsifikimeve të paqes.

Arbëria e lirë mesjetare dhe Epiri ynë

Gjërat u ngatërruan nga helenët kur Bizanti, viset arbre i emërtoi me emrat që u kishte vënë perandori Dioklecian provincave romake në shekullin XX. Nga kjo ndarje, trojet shqiptare nga gjiri i Prevezës e deri te lumi Vjosë, ata i quajtën Epir; krahinat lindore shqiptare nga liqenet e Ohër – Prespës e deri në malet Rodope i quajtën Maqedoni; trojet verilindore prej krahut të djathtë të Drinit të Zi e deri në afërsi të Nishit i quajtën Dardani.

Kjo ndarje politiko – administrative nuk kish përputhje e ngjashmëri me formacionet etnografike dhe demografike. Krahina e Epirit në të cilën shqiptarët ishin shumicë u quajt në vazhdimësi shqiptare.

Lashtësia arvanitase përmes miteve dhe historisë

Siç shihet, arsyet e vendosjes së shqiptarëve në Greqi i përshijnë të tre shkaqet emigratore: shkaqet natyrore, epidemi e katastrofa; ato shoqërore, luftëra dhe destabizilim; dhe shkaqe ekonomike. I gjen kudo nëpër tekste.

Gjithsesi, nuk janë ato arsyetimet që mbizotërojnë pikëpamjet. Mbi të gjitha ato sundon shpjegimi këmbëngulës i një shumice studiuesish dhe historianësh për "shpërthimin demografik të shqiptarëve" dhe "ekspansionin" e tyre, që mbizotëron në tekstet e historisë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001969

Botuesi: Botart

Mbreteria Dardane, Luan Perzhita

(0)

Dardanët kthyen flamujt dhe u vendosën në radhë të rregullt përballë armikut... Beteja u zhvillua njëlloj si në një luftë të vërtetë... U vranë pak, të plagosur pati shumë, por asnjë nuk u zu rob, sepse në raste të rralla dalin nga rradhët e tyre dhe të shtrënguar, të gjithë së bashku, luftojnë ose tërhiqen.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001421

Botuesi: Plejad

Greqia përpara grekëve, Louis Beonlew

(0)

A janë Pellazgët grekë të mirëfilltë? Kuptimi i emrit, që mbahet si më i lashti, është në veçanti më i debatueshmi dhe pranon shpjegime të shumta studiuesish. Por sot, një përgjigje na vjen nëpërmjet një trajtese të veçantë të Louis Benloew, bërë që në 1877, në veprën "Greqia para grekëve".

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2471

Botuesi: Naimi

Epiri, nje histori pellazgo - shqiptare, Besnik Imeri

(0)

Po bëhen gati 100 vjet që fqinjët jugorë të shqiptarëve, grekët, mëtojnë botërisht Epirin e Veriut, të ashtuquajturin Vorio – Epir, i cili gjoja padrejtësisht iu qenka marrë nga shqiptarët. Pasi morën në vitin 1878 Toskërinë e Jugut dhe në vitin 1913 Toskërinë e Mesme, projekti grek synon krejt Epirin, duke kërkuar edhe Toskërinë e Veriut.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001605

Botuesi: Plejad

Shqiperia, odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen, Aref

(0)

Ky libër do të befasojë shumë lexues. Ai nuk ngurron të ndërmarrë një qëndrim krejt të kundërt ndaj asaj, që me sa duket, është një e vërtetë e ndërtuar. A mos ka qenë i mbivlerësuar vendi i Grekëve në historinë e Gadishullit Ballkanik dhe, me sa duket, vetevetiu e pa nxjerrë pikëpyetje, ne jemi mësuar ta ngjisim deri në

Çmimi 1 063 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Fortifikimet e Antikitetit të vonë dhe Mesjetës në Shqipëri, Gjerak Karaiskaj

(0)

Nëpërmjet krahasimeve të shumta dhe shfrytëzimit të burimeve historike përcaktohet vendi që zënë fortifikimet në Shqipëri në kuadrin e perandorive të mëdha, si dhe marrëdhëniet e ndikimet reciproke në rrethana dhe faza të caktuara historike. 

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Kuvendi i studimeve ilire

(0)

Ky botim përfaqëson një sërë referatesh shkencore rreth çështjes ilire të mbajtur në Tiranë nga data 15 – 20 shtator 1972. Në këtë vepër gjenden studime nga akademikë vendas dhe të huaj si: E. Çabej, S. anomali, A. Kelmendi, H. Spahiu, R. A. Crossland, V. Georgiev, C. De Simone, G. Bonfante, V. Meksi, B. Beci etj.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)