• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Ismail Kadare

Janë 98 libra.

Je duke parë 1 - 12 nga 98 artikull(j)

Referenca: SKU001540

Botuesi: Onufri

Vepra e plotë e Kadaresë

Opusi i tanishëm, që i paraqitet publikut shqiptar në njëzet vëllime, është, pa dyshim, më i ploti i Ismail Kadaresë. Duke lënë jashtë vetëm një pjesë të papërfillshme të krijimtarisë, kryesisht  shkrime Të rinisë së hershme dhe disa herë krijime që, sipas gjykimit të autorit, nuk plotësojnë kriteret e duhura artistike.

Çmimi 25 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Enciklopedi Kadareane 1, Bashkim Kuçuku, Jorina Kryeziu (Shkreta)

Vepra e Kadaresë, në letërsinë shqipe, është më e pasura, njëherësh, dhe më e larmishmja e shekullit XX, emblemë e identitetit dhe e origjinalizmit të saj në botë. Edhe kritikat e studimet në gjuhët e tjera, prej kohësh dhe në vazhdim, e cilësojnë ndër të mëdhatë, parësore, një nga përfaqësueset e letërsisë europiane të shekullit XX, mbështetur nga...

Çmimi 5 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Vepra poetike në një vëllim, Ismail Kadare

Janë përfshirë poezi të shkruara mbi 60 vjet më parë duke u mbyllur me poemën "Tirana në dimër', 2005. Veç përzgjedhjes nga librat e njohur si: "Ëndërrimet" 1957, "Lirika", botuar rusisht, Moskë 1961, "Shekulli im", "Përse mendohen këto male", "Motive me diell", "Koha", "Ftesë në studio" janë përfshirë dhe poezi të panjohura, nxjerrë nga arkivi privat i...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Agamemnon’s Daughter, Ismail Kadare

Agamemnon's Daughter, written in Albania in the 1980s and smuggled into France a few pages at a time, reveals a world where fear is an instrument of power, but the individual survives despite the odds.From the winner of the first Man Booker International Prize comes a searing story of love denied, then shattered under the chilling wheels of the state.

Çmimi 1 750 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

The Concert, Ismail Kadare

The Chinese intend to punish their interfering little ally discreetly. But is the Sino-Albanian axis about to come adrift? This is Kadare’s surreal black comedy about the inner sanctums of political power and the mysterious causal chains that transform ordinary lives.

Çmimi 1 750 Lekë
More
Në gjendje

Broken April, Ismail Kadare

Then a visiting honeymoon couple cross the path of the fugitive. The bride's heart goes out to Gjorg, and even these 'civilised' strangers from the city risk becoming embroiled in the fatal mechanism of vendetta.

Çmimi 1 625 Lekë
More
Në gjendje

The successor, Ismail Kadare

As the tension builds and rumours escalate, Kadare draws us into a nightmarish world controlled by rules no one understands, blending dream and reality to produce a mystery and a thriller that seduces and surprises up to the last page.

Çmimi 1 570 Lekë
More
Në gjendje

The File on H, Ismail Kadare

But the local Governor believes its an elaborate spying mission and arranges for his own spy to follow them.The two dedicated scholars realise only too late that they have stumbled over an ants' nest.

Çmimi 1 560 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Kadare, Vepra e plotë, vol. 4

Ky vëllim përbëhet nga dy romane: "Lëkura e daulles" dhe "Kronikë në gur". "Lëkura e daulles" u shkrua dhe u botua në vitin 1967 në revistën "Nëntori" për të dalë një vit më pas si libër më vete, me titullin "Dasma".

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

A Girl in Exile, Ismail Kadare

He has never met the girl in question but he remembers signing the book. As the influence of a paranoid regime steals up on him, Rudian finds himself swept along on a surreal quest to discover what really happened to the mysterious girl to whom he wrote the dedication – to Linda B.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje