Periudha e komunizmit

Information

Speciale

Periudha e komunizmit
Libra, studime, kujtime dhe biografi historike mbi periudhen e komunizmit shqiptar.

Periudha e komunizmit Janë 55 produkte.

për faqe
Jeni duke parë 37 - 48 nga 55 artikuj
 • $7.89 $9.86 -20% Ne gjendje

  Deri më tash, analizat me natyrë semantike të Ardian Vehbiut kanë shqyrtuar kryesisht stadet aktuale të repertorit gjuhësor, duke nxjerrë shpesh në pah simptomat e lëngatës nga të cilat vuan përdorimi gjuhor sot, sikundër mangësia fjalore, pasaktësia kuptimore apo huazimet e panevojshme.

  $7.89 $9.86 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% Në gjendje

  Amik Kasoruho ka lindur në vitin 1932 në Tiranë, në vitin e tretë të shkollës së mesme arrestohet si kundërshtar i regjimit dhe vuan shtatë vjet në burgun e Burrelit. Babai i tij pushkatohet pa gjyq. I përjashtuar përgjithmonë nga të gjitha shkollat e Shqipërisë, Kasoruho u dëbua për 27 vjet bashkë me familjen në fshatin Gosë të Kavajës.

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $38.40 $48.00 -20% Ne gjendje
 • $10.14 $12.68 -20% Ne gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Ne gjendje

  Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

  $11.27 $14.09 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Ne gjendje

  Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

  $11.27 $14.09 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $23.66 $29.58 -20% Në gjendje

  Ndër botimet ma të çmueshme që nuk na len të harrojmë të keqen që shkaktoi komunizmi në Shqipni, asht vepra monumentale "Rrno vetëm për me tregue" e P. Zef Pllumit. Rrno vetëm për me tregue paraqet vuejtjen e P. Zef Pllumit, kalvarin e Kishës Katolike, mundimet e françeskanëve dhe të krejt popullit shqiptar.

  $23.66 $29.58 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $14.08 $17.60 -20% In Stock

  Kujtimet e Enver Hoxhës përbëjnë në fakt një kurth ku ai kërkon t’i tërheqë të tjerët, duke u dhënë versionin që i vjen për mbarë atij për ngjarjet e jetës së tij. Por, në këto kujtime Enver Hoxha ka rënë dhe vetë në një kurth.

  $14.08 $17.60 -20%
  Ulje çmimi!
  In Stock
 • $13.52 $16.90 -20% Në gjendje
 • $11.27 $14.09 -20% Në gjendje

  Në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria, e vënë nën regjimin komunist, ishte përpara rrezikut të përfshirjes nga aletja – motër e atyre viteve, ish – Jugosllavia komuniste. Punimi që paraqitet merret me historinë e Shqipërisë për harkun kohor 1945 – 1948, gjatë të cilit zhvillimet në vned, pothuajse në të gjitha fushat, kanë qenë të...

  $11.27 $14.09 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $16.90 $21.13 -20% Në gjendje
  I ri

  Një mister antiutopik oruellian i zbuluar krejt papritur para syve tanë nga një dëshmitar i besueshëm, përmes një optike realiste dhe humaniste. Prof. Kalo e merr lexuesin në labirintet e panjohura të Bllokut për të shpjeguar se si funksionoi diktatura komuniste në Shqipëri dhe cila ishte hierarkia e atij sistemi.

  $16.90 $21.13 -20%
  Ulje çmimi!
  Në gjendje
 • $16.90 $21.13 -20% Ne gjendje

  ...koshienca njerëzore kishte krijuar qytete të lira, tregtinë e lirë, shtetin institucionale me anë të parlamentit. Ky proces kishte nisur dhe në dy shekuj e kishte përfunduar Revolucionin Industrial, në një kohë kur arti dhe letërsia kishin krijuar një moment të ri shpirtëror në jetën njerëzore.

  $16.90 $21.13 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
Jeni duke parë 37 - 48 nga 55 artikuj