Periudha e komunizmit

Information

Speciale

Periudha e komunizmit
Libra, studime, kujtime dhe biografi historike mbi periudhen e komunizmit shqiptar.

Periudha e komunizmit Janë 54 produkte.

për faqe
Jeni duke parë 25 - 36 nga 54 artikuj
 • $14.09 $17.61 -20% Ne gjendje

  Kush dhe pse e vrau Nako Spiron? Pse Enver Hoxha donte të ndahej nga Nexhmija në vitin 1947, dhe si përfundoi kjo histori me vdekjen e të përzgjedhurës për të zënë vendin e saj? Pse kur Tito e braktisi Shqipërinë në vitin 1948, Enver Hoxha nuk donte ta braktiste Jugosllavinë? 

  $14.09 $17.61 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $5.63 $7.04 -20% Ne gjendje

  Uran Kalakulla lindi në Tiranë dhe u rrit në gjirin e një familjeje intelektuale. Ai punoi si arsimtar në disa rrethe të vendit deri më 1961 kur u dënua fillimisht me vdekje e më pas me 25 vite burgim për krijimin e grupit nismëtar të një partie politike klandestine me orientim social – demokrat europian.

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $9.02 $11.27 -20% In Stock

  Bashkim Trenova ka lindur më 28 mars 1943 në Sevaster të Vlorës. Në vitin 1966 mbaron studimet në Fakultetin Histori – Filologji, Dega Histori – Gjeografi. Pas studimeve nis menjëherë punën si redaktor në Drejtorinë e Jashtme të Radio Tiranës. 

  $9.02 $11.27 -20%
  Ulje çmimi!
  In Stock
 • $7.89 $9.86 -20% In Stock

  Përsa i përket problemit të Kosovës nuk munda të konstatoja asnjë gjykim të sinqertë lidhur me çlirimin e saj nga ana e grupeve të ndryshme. Përpara tradhtisë së Titos, Balli Kombëtar thoshte se do ta merrte Kosovën edhe me forcë, nëse do të ishte e nevojshme, por pas rezolucionit të Informbyrosë, nuk u fol më.

  $7.89 $9.86 -20%
  Ulje çmimi!
  In Stock
 • $11.26 $14.08 -20% Ne gjendje

  Vepra është quajtur një histori moderne, sepse është rrëfyer e shkruar ndryshe, sepse sjell fakte të reja jo vetëm për Shqipërinë e së shkuarës, por edhe për atë të tashmen. Mënyra se si është shkruar ky libër e bën atë bashkëkohor në të njëjtën kohë.

  $11.26 $14.08 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $5.63 $7.04 -20% Ne gjendje

  Hinterlandi kuq, ku unë jam rritur, nuk ishte- kjo gjë edhe mund të merret me mend, edhe del qartazi nga libri- as vetëm një hinterland, as thjesht i kuq. Ishte as më pak, as më shumë një copë autentike e Shqipërisë së atyre motive, për të cilën mund të flitet veç duke folur për veten. 

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $16.90 $21.13 -20% In Stock

  "Të vërtëtat e Fshehura të kanalit të Korfuzit" është cilësuar nga historianët të cilët kanë referuar mbi këtë botim në ceremoninë e prezantimit si varianti më shterues për këtë ngjarje që edhe 54 vjetë më vonë kishte mbetur i pazbardhur.

  $16.90 $21.13 -20%
  Ulje çmimi!
  In Stock
 • $11.27 $14.09 -20% Ne gjendje
 • $5.63 $7.04 -20% In Stock

  Megjithëse kanë kaluar dy dekada, ende trashëgimia totalitare vërtitet në të tashmen tonë, duke penguar të ardhmen. Nuk është vetëm Shqipëria që nuk është ndarë me të kaluarën e saj. Vende të tjera në Ballkan, gjithashtu, hezitojnë që me vullnet të lirë të vendosin të ndahen nga një trashëgimi edhe më kriminale.

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  In Stock
 • $5.63 $7.04 -20% Ne gjendje

  Titulli: Vëllai i pengutOrigjinali: Vëllai i pengutGjinia: KujtimeAutori: Reshat AgajShtëpia botuese: EmalViti: 2012Fq. 264Pesha: 0.345 kgISBN: 978-9928-04-121-0

  $5.63 $7.04 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $13.52 $16.90 -20% Ne gjendje

  Gjatë 17 vjetëve (1962 – 1978), Shqipëria e përdori këtë aleancë si një strategji për të ndjekur dhe siguruar objektivat e saj kombëtare. Kjo marrëdhënie, e shqyrtuar këtu nga një këndvështrim shqiptar, u bë akoma edhe më unike nga një mospërputhje e thjeshtë interesash, nga largësia e madhe gjeografike, nga ndryshimet e thella historike dhe kulturore.

  $13.52 $16.90 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
 • $7.89 $9.86 -20% Ne gjendje

  Deri më tash, analizat me natyrë semantike të Ardian Vehbiut kanë shqyrtuar kryesisht stadet aktuale të repertorit gjuhësor, duke nxjerrë shpesh në pah simptomat e lëngatës nga të cilat vuan përdorimi gjuhor sot, sikundër mangësia fjalore, pasaktësia kuptimore apo huazimet e panevojshme.

  $7.89 $9.86 -20%
  Ulje çmimi!
  Ne gjendje
Jeni duke parë 25 - 36 nga 54 artikuj